Dienas ziņas

LOC Ķīmijterapijas dienas stacionārā ārstēs vairāk pacientu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Importētāji būs atbildīgi par izsmēķu piesārņojumu

Importētāji būs atbildīgi par piesārņojumu ar izsmēķiem

Cigarešu izsmēķi ir viens no izplatītākajiem atkritumu veidiem Latvijā, īpaši jūras piekrastē. Bet no šī gada Latvijā ieviesta ražotāju paplašinātās atbildības sistēma tabakas izstrādājumiem ar filtriem. Tas nozīmē, ka atbildība par tabakas izstrādājumu atkritumu apsaimniekošanu gulsies arī uz importējošo uzņēmumu pleciem. Sistēmas mērķis ir samazināt mikroplastmasas piesārņojumu dabā.   

Latvijā šādas ražotāju atbildības sistēmas jau darbojas vairākus gadus. Tās paredz dažādu atkritumu apsaimniekošanu atbilstoši vides aizsardzības prasībām un aprites ekonomikas principiem.

Jaunās ražotāju atbildības sistēmas mērķis ir tabakas izstrādājumi ar filtriem – cigaretes, cigarellas, atsevišķi filtri, karsējamās tabakas filtri un tamlīdzīgi.

Teju katrs trešais smēķētājs mēdz izsmēķus nomest tam nepiemērotā vietā, līdz ar to gada laikā aptuveni 188 tonnas šo atkritumu nonāk vidē.

"Mēs pilnīgi apzināmies, ka šie jautājumi ir jārisina, un industrija, kā jau es minēju, ir iesaistījusies šo problēmu risināšanā un finansēšanā," sacīja Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienības valdes loceklis Anrijs Matīss.

Sistēma paredz tabakas produktu importētāju sadarbību ar pašvaldībām, un tās mērķi būs:

  • zemē nomesto izsmēķu savākšana un to apsaimniekošana;
  • speciālu atkritumu urnu izveide;
  • izmaksu segšana pašvaldībām par izsmēķu savākšanu un apsaimniekošanu;
  • veidot informatīvas kampaņas par pareizu izsmēķu izmešanu,
  • tabakas izstrādājumu uzņēmumu mājaslapās ievietot informāciju par publiskās vietās pieejamām urnām.

Valsts vides dienesta Atkritumu aprites departamenta direktors Atis Treiss skaidroja, ka to, vai sistēma strādās vai nestrādās, varēs redzēt pēc pirmā gada, "kādi būs rezultāti, bet noteikti es redzu, ka tas ir solis pareizajā virzienā".

Pirmais sistēmas gads pieciem tabakas izstrādājumu importētājiem Latvijā varētu izmaksāt aptuveni 700 000 eiro, jo jāizveido infrastruktūra. Taču pēc tam izmaksas varētu būt aptuveni 400 000. Šīs izmaiņas jutīs arī patērētāji, taču cenu pieaugums būšot neliels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti