Panorāma

Krāslavā pazudusī māte ar meitu atrastas Baltkrievijā

Panorāma

Panorāma

Valodniece: Jaunais dzelzceļa stacijas nosaukums nav pareizs

Valodniece: Jaunais dzelzceļa stacijas nosaukums nav pareizs

Kopš izziņoja Centrālās dzelzceļa stacijas jauno nosaukumu "Centrālā stacija Rīga", sociālajos tīklos ne vien plaši apspriests jaunais nosaukums un tā vizuālais tēls, bet arī ticis vaicāts – vai maz jaunais nosaukums ir uzrakstīts pareizā latviešu valodā? Valodniece Ilze Lokmane atzina – latviešu valodā pareizi būtu Rīgas Centrālā stacija un nekā citādi.

Strādnieki vakar pēcpusdienā sāka uzstādīt pirmos burtus uz dzelzceļa stacijas ēkas jumta. Burtus, kam būs kopā jāveido dzelzceļa stacijas jaunais nosaukums "Centrālā stacija Rīga". Un šodien, dienas vidū, varēja redzēt, ka darbi uz jumta aizvien turpinājās. Līdz šim brīdim ir izdevies pabeigt pirmo nosaukuma vārdu, un tas ir "Centrālā".

Bažas par to, ka jaunais nosaukums neatbilst latviešu valodas normām un tāpēc nav pareizs, vairāki cilvēki pauduši sociālo tīklu vietnēs.

Dzelzceļa stacijas apmeklētāji gan nav pārliecināti, kā pareizāk:

Latvijas Televīzija (LTV): Kā ir pareizi? Kā jums šķiet?

Sandijs: Centrālā stacija "Rīga" laikam.

LTV: Tā jums šķiet?

Sandijs: Jā.

 

Alise: "Man ir vienalga. Neko nemaina."

 

Aivita: Kā valdība lems, kā komisijas lems, tā arī būs pareizāk. Kā nolems gudrie ļaudis, tā būs.

LTV: Kā jums pašai šķiet? Rīgas stacija? Vai stacija Rīga?

Aivita: Kā tagad sauc?

LTV: Tagad būs "Centrālā stacija Rīga".

Aivita: Man liekas, ka labi.

Bet patiesībā labi nav, ir aplam, norādīja valodnieki.

"Latviešu valodā pareizi būtu Rīgas Centrālā stacija un nekā citādi. Un faktiski es saprotu to, ka uzrakstos dažkārt var būt atkāpes no valodas normām. Bet es domāju, ka šajā gadījumā to varēja atrisināt arī citādi. Jūs jau pareizi teicāt, ka viena iespēja būtu ielikt pēdiņās vārdu "Rīga"," skaidroja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes asociētā profesore Ilze Lokmane.

Vēl vārdu "Rīga" varētu atveidot slīprakstā vai to kā citādi izcelt, piemēram, lielākā izmērā vai ar citas krāsas burtiem. Tad arī būtu labāk, nekā tagad plānots.

"Otra lieta vēl būtu šajā pilsētas pusē vispār nerakstīt, ka tā ir Rīga, bet tikai Centrālā stacija, kā tas ir bijis iepriekš un kā tas ir bijis vairākās pasaules pilsētās.

Ja cilvēks atrodas pilsētā, viņš zina, kurā pilsētā viņš atrodas. Un uzrakstam – Rīga – vajadzētu būt tajā pusē, kurā pienāk vilcieni," sprieda Lokmane.

Un vēl, vārdu – Rīga – varētu vienkārši neuzlikt, saka asociētā profesore. Tas gan nenotiks.

"Saprotam, ka ir izvērtušās karstas diskusijas tviterī, bet tajā pašā laikā uzskatām, ka šī nosaukuma atveide ir valodnieciski un vizuāli korekta. Mēs neesam saņēmuši institūciju iebildumus par šo izkārtnes veidolu. Un uzskatām, ka ir pozitīvi tas, ka viena no Rīgas centrālajām vietām, tā teikt, atkal nes Rīgas vārdu. Un turpmāk stacija būs viegli atpazīstama," teica VAS "Latvijas dzelzceļš" ārējās komunikācijas vadītāja Ieva Vidruska. Atpazīstamāka vietējiem un ārvalstu viesiem, piebilda uzņēmumā.

Nosaukuma izvietošana saskaņota ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti