Panorāma

Izglītības ministre iztur neuzticības balsojumu

Panorāma

Panorāma

Sola izvērtēt visus mācību materiālus

Sola izvērtēt visus mācību materiālus

Pēc vecāku sašutuma no lietošanas skolās izņemti kompetenču satura materiāli 9. klasei krievu valodas apguvei. Šī ir jau otrā reize viena mēneša laikā, kad atsevišķi mācību vai metodiskie materiāli izņemti no mācību vides un ekspertiem uzdots tos izvērtēt. Nozares ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") savu atbildību notikušajā nesaskata.

Konkrētie mācību materiāli 9. klasei krievu valodā stāsta par militāro izglītību. Materiālos lietotie piemēri saistīti arī ar Maskavu, bet uzdevumā par skolēnu apmaiņas programmu fonā redzams Kremlis.

Tomēr par šo materiālu saturu vēl lielāku sašutumu raisīja Valsts izglītības satura centra vecākās ekspertes Ritas Kursītes pirmdien sniegtais komentārs: 

"Ja mēs visu aizliegsim, kas ir saistīts ar Krieviju un neizmantosim vairs iespēju mācīties arī krievu valodu, tad mēs tā kā informācijas vakuumā dzīvosim. Tikpat labi, ja mēs parēķinām, cik gadu atpakaļ bijām Vācijas pakļautībā, vai tas nozīmē, ka mēs vācu valodu arī tagad nemācāmies? Mācāmies!"

Garākā intervijā eksperte skaidroja, ka tēmas ir dažādas. Uzdevumā par militāro izglītību iekļauta arī Latvijas Jaunsardze, bet apmaiņas programma, kur fonā redzams Kremlis, esot starptautiska. Pedagogi tēmas drīkst brīvi izvēlēties. Patlaban materiāli ir izņemti, un ekspertei lūgts skaidrot savus izteikumus.

Ministre Čakša uzsvēra, ka ir sākta dienesta pārbaude, bet viņa savu atbildību te nesaskata, norādot, ka materiālus gatavo eksperti, bet tos ievieto Valsts izglītības satura centrs (VISC). "Tādas pārraudzības no ministra puses nav," piebilda Čakša.

Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā, kas vēsturiski ir mazākumtautību skola, konkrētie 9. klases mācību materiāli krievu valodā nav tikuši izmantoti. Jau pirms vairākiem gadiem skola ne vien pati lēma mācību saturā vairāk izmantot latviešu valodu, bet arī atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas mācīšanas, bērniem piedāvājot izvēlēties starp franču un vācu valodu.

Skolas direktors Romans Alijevs, kurš vada arī konsultatīvo padomi mazākumtautību izglītības jautājumos un kuram pašam ir pedagoģijas doktora zinātniskais grāds, atzina – konkrētie materiāli nav piemēroti, un tie nebija piemēroti arī 2018./2019. gadā, kad tie tapa. Arī Valsts izglītības satura centra skaidrotais viņam nav saprotams.

"To vispār ar skaidru prātu nevar saprast un aptvert! Tas nav normāli. Tas nav pieņemami īstenībā.

Kā mēs skaidrosim bērniem, kā mēs paši sev skaidrosim šo situāciju, ka mēs joprojām lietojam materiālus, kuri veidoti, nu, atvainojiet, vai glupības dēļ, vai neizglītotības dēļ.

Vai nu tas izskatās kā līdzeklis, lai tomēr ietekmētu skolēnu – prokrieviskotu? To nedrīkst atļaut," uzsvēra Alijevs.

Notikušais atkal aktualizējis jautājumu, vai krievu valodu skolās vispār mācīt? "Panorāmā" šomēnes stāstījām, ka pēc trim gadiem plānots pakāpeniski atteikties no tās mācīšanas, bet pagaidām līdz šī mērķa sasniegšanai vēl tālu. Trūkst skolotāju, un, izrādās, ka gandrīz pusē skolu kā otro svešvalodu apgūt piedāvā tikai krievu valodu.

Čakša uzsvēra, ka vecākiem ir iespēja atteikties no krievu valodas mācībām arī tad, ja tā ir vienīgā izvēle skolā. "Pašvaldība var organizēt apvienotas grupas, kas arī attālināti var mācīties," norādīja ministre.

Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā vien piebilda, ka šāds solis bija jāsper krietni agrāk.

Ministre atzina, ka notikušais licis VISC pagaidu vadībai uzdot vērtēt visus mācību materiālus, kā arī izstrādāt skaidru metodiku, kā šie materiāli no izgatavošanas nonāk līdz lietošanai skolās.

Jāatgādina, ka šomēnes tika izņemti arī metodiskie materiāli par seksuālo izglītību, atstādināta Valsts izglītības satura centra direktore Liene Voroņenko un ierosināta disciplinārlieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti