De Facto

De Facto. Cīņa par Rēzekni un dziļviltojumu riski

De Facto

Jau 2 gadus Latvija netiek vaļā no Mazepina minerālmēsliem

Kā kontrolēt mākslīgā intelekta izmantošanu vēlēšanu aģitācijā?

Mākslīgo intelektu vēlēšanu aģitācijā piedāvā regulēt ar brīdinājumiem un «botu armiju» liegumu

Mākslīgajam intelektam būs arvien lielāka loma arī politiskajos procesos gan kā līdzeklim partiju savstarpējās cīņās par vēlētāju atbalstu, gan arī ietekmes centieniem no ārpuses. Latvijā to mēģinās regulēt caur prasību par skaidrām norādēm par mākslīgi veidotiem video un balss ziņām, kā arī ar tā saukto botu armiju aizliegumu. Šādi priekšlikumi iesniegti Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, lai regulētu mākslīgā intelekta izmantošanu pirms vēlēšanām. Pagaidām priekšlikumi gan nākuši tikai no institūcijām un ekspertiem, bet paši politiķi nogaida.

ĪSUMĀ: 

  • Latvijā par mēģinājumiem ar dziļviltojumiem ietekmēt vēlēšanas šomēnes stājusies spēkā kriminālatbildība.
  • Mākslīgā intelekta izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijai arvien ir Saeimas darba kārtībā.
  • KNAB piedāvā norādīt, ja attēli, video vai audio saistībā ar politiķiem radīti, izmantojot mākslīgo intelektu.
  • Valsts kanceleja rosina priekšvēlēšanu laikā aizliegt izmantot automātiski pārvaldītu sociālo tīklu kontus.
  • Saeimas deputāti ne koalīcijā, ne opozīcijā savu piedāvājumu jaunajam regulējumam nav piedāvājuši.
  • Plānots, ka jauno regulējumu izveidos līdz šī gada beigām, lai tas būtu spēkā līdz pašvaldību vēlēšanām nākamgad.

Mākslīgā intelekta izmantošanas regulēšana aģitācijā – arvien Saeimas darba kārtībā

To, kā mākslīgais intelekts var tikt izmantots politiskajos procesos, rāda pasaules pieredze. Piemēram, divas dienas pirms 2023. gada vēlēšanām Slovākijā saziņas lietotnē "Telegram" parādījās video ar fotoattēliem un pavadošo audio, kas lika domāt, ka partijas "Progresīvā Slovākija" līderis Mihails Šimečka gatavojas pirkt balsis. Drīz tas tika pārsūtīts arī saziņas lietotnes "WhatsApp" ziņās un nonāca "Facebook", kur cilvēki ar to dalījās. Tas bija mākslīgā intelekta ģenerēts audio. Bet šogad ASV iedzīvotāji saņēma it kā Džo Baidena balss ziņu ar mudinājumu "taupīt savu balsi" novembra vispārējām vēlēšanām, nevis piedalīties štata priekšvēlēšanās, bet Donalda Trampa atbalstītāji izveidoja attēlus, lai veicinātu viņa izredzes melnādaino amerikāņu vidū. 

Latvijā par mēģinājumiem ar dziļviltojumiem jeb viltotiem attēliem, video vai audio ietekmēt vēlēšanas šomēnes stājusies spēkā kriminālatbildība. Taču ne viss, kas radīts ar mākslīgā intelekta palīdzību, būtu paliekams zem tās. 

"Tas, kas ir sarežģītāk, un tas, kas ir jāatrisina uz nākamajiem vēlēšanu cikliem, ir mazāk kaitīgi dziļviltojumu izmantojumi. Piemēram, kāds aizdod savu balsi partijas kampaņas organizatoriem, lai viņi zvanītu cilvēkiem uz "WhatsApp" vai citos sociālo ziņu apmaiņas servisos un stāstītu par savu piedāvājumu. Nu, teiksim, potenciāli kādas pilsētas mērs apzvana gandrīz visus sava novada iedzīvotājus un katram sola to, ko viņš vēlas dzirdēt. Šobrīd mākslīgā intelekta tehnoloģijas teorētiski to ļauj izdarīt," stāstīja sabiedriskās politikas centra "Providus" direktore Iveta Kažoka. 

Mākslīgā intelekta izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijai šobrīd ir Saeimas darba kārtībā, jo to izvērtēt mudināja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs; 17. maijā beidzās priekšlikumu iesniegšanas termiņš. Viens no priekšlikumu iesniedzējiem ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), pēc kura iniciatīvas prezidents arī aktualizējis šo jautājumu.  

"Tādas vienotas receptes, kā rīkoties, patiesībā tāda labākā veida šobrīd arī nav. Jebkura valsts un katra valsts šobrīd taustās, skatās, kādi būtu tie risinājumi, lai kaut kādā veidā ierobežotu šādu satura izplatīšanu. Vai arī otrādi, ietu to otru ceļu –  ļaut izmantot mākslīgā intelekta sistēmas, bet ar tādu domu, ka atklāt informāciju par pašu faktu. Proti, ka mākslīgās intelekta sistēmas ir ģenerējušas aģitācijas saturu," stāstīja KNAB Politikas plānošanas un komunikācijas pārvaldes priekšniece Anna Aļošina. 

To arī piedāvā KNAB – nepārprotami norādīt, ja ar deputāta kandidātu vai ar partiju saistītu cilvēku attēli, video vai audio radīti, izmantojot mākslīgo intelektu. Bet, ja tas tiek pārkāpts, KNAB šo aģitāciju aptur. 

Valsts kanceleja turklāt rosina priekšvēlēšanu laikā aizliegt izmatot tā sauktās botu armijas jeb automātiski pārvaldītu sociālo tīklu kontus. 

"Šāda mākslīga iejaukšanās vēlētāja gribas veidošanā kropļo vēlētāja brīvo gribu. Mēs esam pieraduši redzēt tā saucamo botu uzbrukumus, kad mākslīgi tiek pavairota informācija, kurai patiesībā nav atbalsta. Mākslīgi tiek veidots arī iespaids, ka, pieņemsim, šai priekšvēlēšanu aģitācijai ir plašs atbalsts," skaidroja Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta juriskonsulte Inga Godmane. 

Turklāt, definējot likumā šādu automatizētu botu darbību kā nelikumīgu, būtu pamats vērsties pie sociālo tīklu platformām, lai to apturētu un Eiropas Savienības regula platformām liek to ņemt vērā. 

Saeimas deputāti pagaidām nav piedāvājuši priekšlikumus

Par KNAB un Valsts kancelejas izvirzītajiem jautājumiem likuma grozījumos rosina domāt arī "Providus". Vienlaikus centra vadītāja atzina, ka tas nebūs viegls uzdevums, jo mākslīgā intelekta tehnoloģijas attīstās ļoti strauji.  

"Tās kļūs tikai labākas, spēcīgākas un jaudīgākas. Līdz ar to šobrīd tā ir tāda kaķa un peles spēle par to, kurš piemērosies ātrāk, un, ja mēs gribam nosargāt mūsu demokrātiju, mums ir  jābūt ļoti vērīgiem par to, kas notiek, un mēs nedrīkstam atpalikt ne ar regulāciju, ne arī iespējām kontrolēt šos jautājumus," uzsver Kažoka.  

Tikmēr Saeimas deputāti ne koalīcijā, ne opozīcijā savu piedāvājumu jaunajam regulējumam pagaidām vispār nav piedāvājuši.

Par likumprojektu atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas vadītāks Oļegs Burovs stāstīja, ka jautājumu vēl pārrunās darba grupā un jaunas iniciatīvas, tostarp no deputātu puses, vēl var sekot. 

"Es domāju, ka šeit nevajadzētu domāt ne par kādām sazvērestības teorijām, ka deputāti to negrib. Es domāju, ka mēs visi, deputāti arī ir cilvēki, un mēs – ļoti daudzi no mums vēl nezinām, kas ir mākslīgais intelekts. Varbūt daži baidās, daži sāk lietot. Un ziniet, man tas atgādina savā laikā brāļu Lumjēru pirmo filmu, kad tas vilciens brauc uz mums, un daži baidījās. Un varbūt mums patiešām [vispirms] vajadzētu arī runāt ar ekspertiem, ar profesionāļiem," piebilda Burovs.

Regulējumu plānots ieviest līdz pašvaldību vēlēšanām

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts gan mudināja būt gataviem piemēroties un gana ātri. Daudz kas atkarīgs no tehnoloģiju kompānijām, kas varētu piedāvāt efektīvus kontroles rīkus. Taču arī veids, kā ķeramies klāt šo problēmu risināšanai, būs no svara. 

"Ar to, kā mēs esam pieraduši šajā valstī risināt problēmas– ar tādu procesu, papīriem, birokrātija nevar būt atrisināta. Tur tiešām pieejai jābūt citai. Ir jābūt procesiem, noteikumiem un tā tālāk, bet, lai šo problēmu risinātu, vajag tehnoloģiskas spējas, vajag tehnoloģiskus risinājumus, turklāt spēju ļoti ātri adaptēties pie jauniem risinājumiem," sacīja centra direktors Sārts.

Plānots, ka jauno regulējumu izveidos līdz šī gada beigām, lai tas būtu spēkā, gatavojoties pašvaldību vēlēšanām nākamgad.

Līdz ar to līdz jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām nekādu ierobežojumu, ja neskaita kriminālatbildību galējākos gadījumos, nebūs. KNAB gan arī vēl neesot novērojis, ka kāds kaut ko šādu jau izmantotu.

Taču parasti šādas lietas mēdz parādīties īsi pirms vēlēšanām – pēdējā dienā pirms tām vai pat vēlēšanu dienā, secinājis KNAB. 

"Tā ka mēs esam tam gatavi. Un rīcības scenārijs gadījumā, ja nu tas notiek, – mēs no savas puses proaktīvi informēsim sabiedrību, ka, iespējams, konkrētais materiāls satur mākslīgā intelekta sistēmu ģenerētu saturu," norādīja KNAB pārstāve Aļošina.

Paredzams, ka nākotnē mākslīgā intelekta radītu saturu uzraudzīs Nacionālais mākslīgā intelekta centrs, ko veidos, iesaistot augstskolas. Tā secinājumus priekšvēlēšanu laikā izmantos arī KNAB. Centra aprises šobrīd gan ir pavisam nekonkrētas, jo Ministru kabinets vēl tikai gatavo lēmumu par tā izveidošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti