Dienas ziņas

Laimas slimības ierosinātāju atklāj vidēji 24% ērču

Dienas ziņas

Latvijas hokeja izlase dodas uz Tamperi

Vēža pacientus mudina uz fiziskām aktivitātēm

Vēža pacientus mudina uz fiziskām aktivitātēm

Latvijā pirmo reizi izveidotas fizisko aktivitāšu rekomendācijas tieši vēža pacientiem. Tās tagad tiks izvietotas slimnīcu onkoloģijas nodaļās. Kā uzsver ārsti,  – visgrūtāk onkoloģijas pacientiem ir saņemties sākt sportot. Bet pēc tam ieguvumi uz veselības nostiprināšanu ir neatsverami.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Onkoloģijas centra klīnika ir pirmā, kur darbinieki izlīmē pavisam svaigi izdrukātus plakātus ar fizisko aktivitāšu ieteikumiem pacientiem, kam diagnosticēts vēzis. Šo tematu doktora disertācijā plašāk pētījis ergoterapeits Rūdolfs Cešeiko.

Ergoterapeits Rūdolfs Cešeiko
Ergoterapeits Rūdolfs Cešeiko

"Viss sākas ar sešu minūšu iesildīšanās procesu, kura laikā cilvēks izvērtē savu pašsajūtu un saprot, vai es šodien varēšu turpināt fiziskās aktivitātes, vai tomēr pašsajūta man to šodien īsti neatļauj. Lielākoties – 95% gadījumu – cilvēki jūtas ļoti labi pēc iesildīšanās fāzes, un tālāk mēs turpinām ar mērķtiecīgu pastaigu," klāstīja Cešeiko.

Der arī 20 minūšu garas pastaigas ik dienu. Vēl svarīgi ir spēka treniņi, ko var veikt arī mājas apstākļos, piemēram, vingrinājumi ar hantelēm vai pietupieni.

Grūtākais pēc ķīmijterapijas ir saņemties un izkustēties, jo blaknes ir dažādas.

"Mēs mudinām varbūt to pirmo mirkli atpūsties, bet, kolīdz pietiek spēka, tā iet ārā, nesēdēt mājās, negulēt gultā. Iet, kustēties, kaut vai staigāt. Tie cilvēki, kuri terapijas laikā ir aktīvi – sporto, nūjo, skrien, brauc ar riteni, – tiem tā terapijas panesamība ir labāka. Viņiem ātrāk atjaunojas [labas] analīzes, viņiem ir vieglāk izturēt terapiju. Un viņi ātrāk atgriežas savā ikdienas dzīvē," atzina PSKUS onkoloģe, ķīmijterapeite Sigita Hasnere.

Tāpat mazinās depresijas riski, stiprinās imunitātes sistēma.

Bez Onkoloģijas klīnikas jau tuvākajā laikā šīs pašas rekomendācijas plānots izvietot arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Onkoloģijas centrā, kā arī nosūtīt uz reģionālajām slimnīcām, lai uzrunātu pēc iespējas vairāk pacientu.

Papildus – 10. jūnijā cilvēki ar onkoloģisku diagnozi aicināti uz fizisko aktivitāšu nodarbību Rīgā, pie Māras dīķa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti