1:1

VID vadītāja par "Vienotības" iespējamo aplokšņa algu pārbaudi

1:1

Zīmju valodā. 1:1. Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība

VID turpina vērtēt Elksniņa dzīvesveida atbilstību ienākumiem

VID turpina vērtēt Elksniņa dzīvesveida atbilstību ienākumiem

Lai gan Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau paziņojis par pārkāpumu nekonstatēšanu Daugavpils mēra Andreja Elksniņa valsts amatpersonas deklarācijā, tomēr dienests turpina pārbaudi par Elksniņa kā fiziskas personas ienākumu atbilstību viņa dzīvesveidam, intervijā LTV raidījumā "Viens pret vienu" atklāja VID vadītāja Baiba Šmite-Roķe.

Marta vidū Latvijas Radio vēstīja par VID veikto padziļināto pārbaudi par Elksniņa valsts amatpersonas 2021. un 2022. gada deklarāciju. Tika uzsākts administratīvā pārkāpuma process un arī izbeigts, jo VID nekonstatēja pārkāpumus.

Nu VID vadītāja norādīja, ka valsts amatpersonu deklarācijās netiek vērtēta dzīvesveida atbilstība personas ienākumiem. To dara cita veida pārbaudēs, kur uz personu lūkojas kā uz valsts iedzīvotāju, ne amatpersonu.

"Šis izvērtējums tiek veikts, un tas vēl turpinās. Parasti šādos gadījumos tiek vērtēta ne tikai konkrētā persona, bet arī ģimenes locekļi," pastāstīja Šmite-Roķe.

Par pārbaudes rezultātiem VID gan nevarēs publiski ziņot, jo Elksniņu nevērtē kā amatpersonu, bet gan kā fizisko personu, par kuru datus ir liegts izpaust. Šmite-Roķe piebilda, ka Elksniņš var vērsties VID ar iesniegumu par piekrišanu, ka VID dalītos ar datu analīzi šajā lietā.

Vienlaikus VID vadītāja norādīja, ka nepieciešamības gadījumā dienests var sadarboties ar tiesībaizsardzības iestādēm – Nodokļu un muitas policiju vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

VID vadītāja arī pastāstīja, ka pērn kopumā gandrīz 600 personas vērtētas saistībā ar dzīvesveida atbilstību legālajiem ienākumiem. Vēl gandrīz 800 personas tika vērtētas par to, ka viņu bankas kontu apgrozījums ir lielāks nekā legālie ieņēmumi. Pēc pārbaudēm šīs personas deklarēja ienākumus vairāk nekā miljona eiro apmērā, kā arī vairāk nekā miljons eiro ienāca valsts budžetā.

Starp šādi pārbaudītajām personām ir bijušas arī amatpersonas un politiķi, atklāja Šmite-Roķe.

Pilna intervija ar VID vadītāju Baibu Šmiti-Roķi:

KONTEKSTS: 

Pērnā gada beigās Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" atklāja, ka Daugavpils mērs Elksniņš acīmredzami dzīvo pāri saviem līdzekļiem.

Žurnālisti secināja, ka divi Elksniņa kurpju pāri maksā tik, cik Elksniņš mēnesī pērn saņēmis kā mērs jeb 2200 eiro pirms nodokļiem – un nekas lāgā pāri nepaliekot.

Tieši no valsts amatpersonas deklarācijas "Re:Baltica" secināja, ka uzkrājumu viņam nav un arī iepriekšējo gadu ienākumi pēdējos piecos gados, kopš viņš atgriezies Daugavpilī, mēnesī nepārsniedz vidēji 2000 eiro. Tajā pašā laikā Daugavpils mērs valkā dārgu zīmolu apģērbu, kāzas svin Komo ezera krastā Itālijā, bet dzīvesbiedre iegādājas plašu dzīvokli, neņemot hipotekāro kredītu.

Amatpersonu deklarācijas ļauj secināt, kādi ir amatpersonu ienākumi, cik lieli parādi, vai ir kādi uzkrājumi. Elksniņa gadījumā redzams, ka tēriņi pārsniedz oficiālos ienākumus, un tas raisīja aizdomas par ienākumu legalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti