No jūlija valsts kompensācijas zālēm 50% apmērā cels līdz 75%

Lai pacientiem uzlabotu medikamentu pieejamību un samazinātu tiešos maksājumus par zālēm, no 2024. gada 1. jūlija medikamentiem, kuriem noteikts 50% valsts kompensācijas apmērs, to paaugstinās līdz 75%. To paredz otrdien, 26. martā, valdībā pieņemtās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos par kompensējamo medikamentu apmaksu.

Plānots, ka tas ļaus samazināt izdevumus par zālēm vairāk nekā 205 000 pacientu.

Lai mainītu valsts kompensācijas apmēru, pārdalīti 1,7 miljoni eiro.

Veselības ministrija norādīja, ka šobrīd iedzīvotāji nevar atļauties iegādāties visus vai daļu tiem nepieciešamo medikamentu un tas rada novēršamus hospitalizācijas gadījumus, izdevumus slimnīcās, novēršamu mirstību.

Ministrijas rīcībā esošie dati liecina, ka 28,4% iedzīvotāju aizvien pēdējos gados Latvijā izjutuši finansiālas grūtības, lai iegādātos ārsta izrakstītos kompensējamos medikamentus, savukārt 45,8% iedzīvotāji atzīst, ka bijuši spiesti iegādāties tikai daļu no kompensējamām zālēm, jo līdzmaksājuma summa par zālēm bijusi pārāk augsta. Arī interneta aptaujas liecinot, ka kompensējamo zāļu izmaksas Latvijā ir ļoti augstas un kompensējamo zāļu iegāde iedzīvotājiem veido salīdzinoši lielus izdevumus no kopējā ikdienas budžeta.

Tāpat zāļu patēriņa dati liecina, ka Latvijā biežāk sastopamajās zāļu grupās zāļu patēriņš ir mazāks nekā Lietuvā un Igaunijā, tikmēr izdevumi par zāļu iegādi ir lielāki, kas norādot uz vidēji augstākām zāļu cenām iedzīvotājiem.

Savukārt pacientiem ar miastēnijas diagnozi zāļu kompensācijas apmērs jau no šā gada 1. aprīļa tiek noteikts 100% apmērā.

Šādi lēmumi seko valdības atbalstītajam Informatīvajam ziņojumam par zāļu finansiālo pieejamību, kas paredz konkrētus pasākumus un laika termiņus zāļu pieejamības uzlabošanai iedzīvotājiem. Veselības ministrija darbību kopumā vērš četros virzienos: zāļu cenas veidošanas jomā, zāļu cenu kompensācijas jomā, zāļu vienlīdzīgas pieejamības un informācijas jomā un farmaceitiskās aprūpes jomā.

Šodien pieņemtās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos paredz arī no 1. aprīļa atvieglot ģenērisko, biolīdzīgo zāļu iekļaušanu Kompensējamo zāļu sarakstā un pārskatītus individuālās zāļu kompensēšanas nosacījumus, paplašinot iespēju pacientiem individuāli saņemt zāļu kompensāciju. Izmaiņas nosaka, ka gadījumos, ja kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles konkrētam pacientam nav efektīvas vai ir kontrindicētas, tad pacients varēs saņemt citas zāles attiecīgajai diagnozei līdzvērtīgās izmaksās, bet ne vairāk kā līdz 14 228,72 eiro gadā.

Tāpat, lai atvieglotu pacientiem iespēju saņemt kompensējamās zāles, definēti gadījumi, kad piemērojama vienkāršota šo zāļu iekļaušanas procedūra kompensējamo zāļu sarakstā, neprasot Zāļu valsts aģentūras atzinumu ar zāļu izmaksu efektivitātes vērtējumu. Līdz ar to Nacionālajam veselības dienestam tiek dota iespēja pēc savas iniciatīvas iekļaut medikamentus Kompensējamo zāļu sarakstā. 

Ņemot vērā to, ka Latvijas un Eiropas zāļu tirgū pastāv zāļu nepieejamības problēma, grozījumi paplašina aptiekās zāļu aizvietošanas iespējas. Paredzēts, ka gadījumā, ja ārsts, izrakstot kompensējamās zāles, receptē nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, tās aptiekā drīkstēs aizvietot arī tajos gadījumos, ja izsniegto zāļu reizes deva ir atbilstoša, dalāma vai vienkārši palielināma atbilstoši izrakstīto zāļu reizes devai. Tāpat tas būs iespējams arī gadījumā, ja izsniegto zāļu kopējā deva nepārsniedz izrakstīto zāļu kopējo devu.

Tāpat grozījumi paredz, ka aptiekas cena, kuru aprēķina no iesniedzamās uz laiku samazinātās kompensācijas bāzes cenas, nedrīkst būt vienāda vai zemāka par zālēm noteikto references cenu.

Kompensējamo zāļu saraksts pacientam daļēji vai pilnībā sedz izdevumus par medikamentiem vai medicīniskajām ierīcēm. Kompensācijas kārtībā ietverto pasākumu mērķis ir nodrošināt atbalstu iespējami plašākam pacientu lokam, kā arī panākt kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču iespējami zemāko cenu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti