Panorāma

Atlaidīs Rēzeknes domi

Panorāma

Ungārija beidzot nobalso par Zviedrijas dalību NATO

KNAB veic kratīšanu RD Ārtelpas departamentā

KNAB «viesojies» RD Ārtelpas un mobilitātes departamentā; Latvijas Radio ziņo par Vaivoda iespējamu aizturēšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) janvārī sāktā kriminālprocesā pirmdien veicis izmeklēšanas darbības Rīgas domes (RD) Ārtelpas un mobilitātes departamentā, noskaidroja aģentūra LETA. Tikmēr pēc Latvijas Radio rīcībā esošās neoficiālas informācijas departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods ir aizturēts.

Rīgas Ārtelpas un mobilitātes departaments savu nosaukumu ieguva pērn, līdz šim daudzus gadus tas bija Rīgas domes Satiksmes departaments. Pirmdien, 26. februārī, notikusī kratīšana bija pirmā kopš departamenta reorganizācijas.

Reorganizācija vēl pat nebija pabeigta, tāpēc departamentam nebija direktora, bet direktora pienākumu izpildītājs. Šo amatu ieņēma Jānis Vaivods, kurš šo pašu amatu ieņēma arī likvidētajā Satiksmes departamentā.

Iespējams, aizturēts departamenta vadītājs 

Aģentūra LETA novēroja, ka pirmdienas rītā Rīgā, Ģertrūdes ielā, Ārtelpas un mobilitātes departamenta telpās notika izmeklēšanas darbības. KNAB darbinieki bija redzami ēkas stāvā, kurā atrodas departamenta vadība, tostarp departamenta priekšnieka pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods.

Visu pirmdienas rītu aģentūrai LETA ar Vaivodu nav izdevies sazināties, jo viņa tālrunis ir izslēgts.

Departamenta pārstāve Lelde Rudzika LTV pateica, ka Vaivoda departamentā šodien nav, un, "domājams, šodien vairs nebūs".

Pēc Latvijas Radio rīcībā esošās neoficiālas informācijas Vaivods ir aizturēts.

Lai gan Rīgas domes vadība norādīja, ka tai nav ne jausmas par kratīšanas iemesliem, kā arī nav zināms, vai Jānis Vaivods ir aizturēts, dome Vaivoda vietā jau pēc dažām stundām iecēla aizvietotāju – tā paša departamenta amatpersonu Rudīti Reveliņu.

"Ņemot vērā, ka Vaivoda kungs ir kavēts pildīt savus darba uzdevumus, tad esmu lūdzis Reveliņas kundzei uzņemties šos pienākumus, līdz būs vairāk skaidrības," informēja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

Vaivoda aizstājēja Rudīte Reveliņa ir ilggadēja Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersona. Viņa norādīja, ka kratīšanas laikā lielākā daļa darbinieku strādāja un pat nepamanīja, ka KNAB departamentā veic izmeklēšanas darbības.

"Mans birojs ir centies sazināties ar KNAB. Saņemta atbilde, ka, tiklīdz varēs teikt kaut ko vairāk, tā atbildes uz jautājumiem tiks sniegtas. Vēlos teikt, ka pašvaldībā mums ir nulles tolerance pret korupciju. Līdz ko mēs zināsim vairāk, attiecīgi būs rīcība. Attiecīgi arī rīkosimies," sacīja Ķirsis.

Viņš arī atzina, ka šie notikumi viņam ir pārsteigums.

Rīgas mērs Vilnis Ķirsis
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ne apstiprina, ne noliedz Vaivoda aizturēšanu.

Neatklāj izmeklēšanas iemeslu

Neminot notikuma vietu, KNAB aģentūrai LETA apstiprināja, ka pirmdien veic kriminālprocesuālās darbības 8. janvārī sāktā kriminālprocesā.

KNAB izmeklēšana pašlaik ir tās aktīvākajā fāzē, un plašākas informācijas atklāšana var kaitēt pierādījumu iegūšanai un nostiprināšanai. KNAB informēšot sabiedrību par kriminālprocesu, tostarp iesaistīto personu skaitu un izmeklētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kad būs pieņemti procesuālie lēmumi un iegūts pietiekams pierādījumu apjoms.

KNAB noliedza, ka pirmdien veiktās darbības būtu saistītas ar pērnā gada nogalē noslēgto pārbaudi par Satiksmes departamenta organizētajiem un veiktajiem Rīgas ielu remontdarbiem.

"KNAB, protams, sabiedrību informēs par šo kriminālprocesu, tostarp iesaistīto personu skaitu un izmeklētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tad, kad būs pieņemti procesuālie lēmumi un iegūts pietiekams pierādījumu apjoms. Tas varētu būt tuvāko dienu laikā," Latvijas Radio sacīja KNAB pārstāve Agita Antonāne.

KNAB pārstāve Agita Antonāne
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

Ziņu aģentūras LETA arhīvā atrodams, ka 8. janvārī Rīgas domes deputāts Valdis Gavars (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) vērsies KNAB par 2019. gadā pašvaldības izsludināto ielu uzturēšanas pakalpojuma iepirkumu. Kā aģentūru LETA informēja Gavars, viņam esot aizdomas par iespējamu korupciju konkursā par "Transporta būvju ikdienas uzturēšanu no 2019. gada līdz 2024. gadam Rīgā". Vai KNAB izmeklēšana ir saistīta ar to, informācijas pašlaik nav.

Opozīcija saskata mēra atbildību

Latvijas Radio uzrunāja dažus domes deputātus un darbiniekus, no kuru sacītā noprotams, ka šī ziņa viņus pārsteidz, bet neko plašāk viņi nezinot.

Opozīcijas frakcijas "Progresīvie" vadītājs Mārtiņs Kossovičs pauda – ja tā ir tiesa, ka Vaivods ir aizturēts, tad, viņaprāt, Rīgas mēra Viļņa Ķirša un Satiksmes un transporta lietu komitejas vadītāja Olafa Pulka (abi no "Jaunās Vienotības") politiskajām karjerām pienākušas beigas.

"Abi politiķi nu jau gandrīz četrus gadus cieši kūrēja un kontrolēja ne tikai Satiksmes departamenta darbu, bet detaļās deva rīkojumus un saskaņoja departamenta vadītāja Jāņa Vaivoda darbību. Mēs, "Progresīvie", jau vasarā, atsaucoties uz trauksmes ziņojumu un Rīgas izpilddirektora rosināto izmeklēšanu, aicinājām izmeklēt daudzu miljonu izsaimniekošanu Satiksmes departamentā. Gan sabiedrība, gan mediji redzēja, kā Ķirsis un Pulks ne tikai torpedēja izpilddirektora rosināto izmeklēšanu, bet visos veidos piesedza un glāba departamenta vadītāju Vaivodu. Šis viņiem kalpoja par iemeslu, lai gāztu Rīgas mēru Mārtiņu Staķi un izveidotu aprēķina koalīciju, kuriem visiem solidāri tagad būs jāuzņemas atbildība," komentēja Kossovičs.

Rīgas domes opozīcijas deputāts Mārtiņs Kossovičs
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Arī bijušais Rīgas mērs, domes deputāts Mārtiņš Staķis no frakcijas "Progresīvie" uzskata – ja Vaivods ir aizturēts, atbildība ir jāuzņemas Ķirsim un viņa frakcijas biedram Satiksmes un transporta lietu komitejas vadītājam Olafam Pulkam.

"Es jau nekad neesmu slēpis, ka es šim departamenta direktora pienākumu izpildītājam, kurš bija Reinbaha kunga biroja vadītājs, neuzticējos. Olafs Pulks un Vilnis Ķirsis vienmēr uzņēmās personīgu atbildību par šo cilvēku. Atcerieties – tad, kad mēs rosinājām izmeklēšanu, [viņi] darīja visu, lai šī izmeklēšana nenotiktu. Tad, kad mēs rosinājām, ka jāreorganizē Satiksmes departaments, darīja visu, lai šo reorganizāciju atliktu. Nu tātad darīja visu, lai saglabātu esošo status quo. Šobrīd tas ir novedis pie šādas situācijas. [..] Es domāju, ka KNAB šīs izmeklēšanas darbības veicis jau ilgākā laikā. 8. janvārī ir ierosināts kriminālprocess. Kriminālprocess nozīmē, ka pierādījumi ir savākti ļoti nopietni," uzskata Staķis.

Rīgas domes deputāts Mārtiņš Staķis
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Savukārt Ķirsis Latvijas Radio teica, ka neredz, kā viņš varētu būt saistīts ar pirmdienas notikumu departamentā. 

Ja KNAB pārkāpumu konstatēs, Vaivoda vietās stāsies cits departamenta vadītājs, pauda  Ķirsis, atzīstot, ka šaubas par Vaivodu ir parādījušās.

KONTEKSTS:

2023. gadā gadā tika sākta Rīgas domes Satiksmes departamenta reorganizācija, pārveidojot to par Ārtelpas un mobilitātes departamentu. Sākotnēji reorganizācija bija plānota līdz pagājušā gada 1. septembrim, bet pēc Rīgas mēra Viļņa Ķirša ("Jaunā Vienotība") un frakcijas "Jaunā vienotība" ierosinājuma tika nolemts to īstenot ilgākā laikā.

Plānots, ka reorganizācija tiks noslēgta 2025. gada 1. septembrī.

Jau iepriekš ziņots, ka KNAB resoriskajā pārbaudē nav konstatējis pārkāpumus Rīgas domes kādreizējā Satiksmes departamenta darbībā, organizējot ielu seguma remontdarbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti