Panorāma

Starptautiskā tiesa neliek pārtraukt militāro operāciju Gazā

Panorāma

Eiro Latvijā – 10 gadu

Vides organizācijas nemierā ar DAP vadītāja meklējumiem

Vides organizācijas nemierā ar Dabas aizsardzības pārvaldes vadītāja meklējumiem

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kas ir viena no galvenajām Latvijas iestādēm dabas aizsardzības jomā, jau ilgāk nekā gadu ir bez pastāvīga vadītāja. Nu beidzot izsludināts konkurss, taču vides organizācijas cēlušas iebildumus pret konkursa komisijas sastāvu, jo kandidātu izvērtēšanā lielāka teikšana atvēlēta nozarēm, kuras vidi ietekmē, bet nevis tām, kas to sargā.

DAP bez vadītāja palika, kad iepriekšējais ģenerāldirektors Andrejs Svilāns kļuvis par Saeimas deputātu. Pagaidām ģenerāldirektora pienākumus pilda viņa vietnieks Andris Širovs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izveidotajā konkursa komisijā strādās divi šīs ministrijas pārstāvji, kā arī pa vienam no Klimata un ekonomikas ministrijas, Zemkopības ministrijas un Valsts kancelejas. Pret šādu komisijas sastāvu iebilst vides organizācijas – Latvijas dabas fonds, biedrība "Zaļā brīvība" un citas. Tās norāda – pašreizējais komisijas sastāvs ir nesabalansēts.

"Mēs nesaprotam, kāpēc šajā konkursa komisijā iekļauti pārstāvji no Klimata ministrijas un Zemkopības ministrijas, bet

šajā komisijā nav neviena vides eksperta, neviena, kurš būtu zinošs vides aizsardzības jautājumos.

Tas rada lielus riskus – ja šajā komisijā ir pārstāvji no manis minētajām ministrijām, kas pārstāv intensīvo lauksaimniecību un mežsaimniecību, tad dabas aizsardzības intereses tiks atstātas novārtā," norādīja Latvijas Dabas fonda pārstāve Baiba Vitajevska-Baltvilka.

Arī abi VARAM pārstāvji – valsts sekretārs Edvīns Balševics un ministres biroja vadītāja Dace Šēle – organizāciju acīs nekvalificējas kā vides jautājumu eksperti.

Bažas par komisijas sastāvu arī pašreizējiem DAP darbiniekiem, kuri gan vienlaikus uzsver – iestādei ļoti nepieciešams jauns vadītājs.

"Komisijas sastāvs raisa bažas, vai nav jau mērķtiecīgi ieplānots kāds speciāls pretendents vai kandidāts.

Bet jebkurā gadījumā mēs esam par to, lai būtu konkurss, lai būtu profesionāli izvērtēts kandidāts. Viņam pat nav jābūt profesionālim dabas jautājumos, bet jābūt labam menedžerim un lietu kārtotājam," sacīja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Arī pārvaldības eksperti norādīja – konsultācijas ar nozares pārstāvjiem šādos konkursos nāk tikai par labu. "No līdzīgām situācijām iespējams izvairīties, jau sākotnējā posmā iesaistot organizācijas, kuru viedoklis varētu būt svarīgs, vai dažādus ekspertus," sacīja Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Savus iebildumus vides organizācijas paudušas vēstulē VARAM, pieprasot apturēt esošo konkursu un izsludināt jaunu, izveidojot arī jaunu žūrijas komisiju, kurā darbotos arī vides nozares pārstāvji.

VARAM valsts sekretārs Edvīns Balševics apgalvo – komisija izveidota atbilstoši Ministru kabineta noteikumu prasībām:

"Visi šie komisijas locekļi, manuprāt, ir visaugstākā līmeņa vadītāji,

un mēs atlasām iestādes vadītāju, nevis kādu konkrētu ekspertu."

Tomēr, ņemot vērā saņemtos iebildumus, nolemts komisijas sastāvu paplašināt ar vairākiem pārstāvjiem no Vides konsultatīvās padomes, kas apvieno ap 20 vides organizāciju. Viņi gan darbosies tikai kā novērotāji bez balsstiesībām.

Pieteikties Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora amatam var līdz šī gada 14. februārim. Līdz šim brīdim vēl neviena kandidāta pieteikums neesot saņemts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti