Autoservisos augsnē un gruntī uziet būtisku piesārņojumu

Valsts vides dienests (VVD) autoservisu kontroles kampaņas laikā ievāca augsnes un grunts paraugus, kuros atklātais piesārņojums norāda uz neatbilstošu atkritumu uzglabāšanu un apsaimniekošanu vairumā autoservisu, informēja dienests.

Valsts vides dienests pērn vērtēja to, kādu ietekmi uz augsnes stāvokli rada autoservisu darbība un bīstamo atkritumu neatbilstoša uzglabāšana un apsaimniekošana. Kopumā kampaņā apsekoti 111 autoservisi un nolietoto transportlīdzekļu apsaimniekošanas objekti.

Pērn dienests pirmo reizi 10 objektos – nolietoto transportlīdzekļu uzglabāšanas vietās un autoservisu teritorijās – veica augsnes un grunts paraugu noņemšanu. Testēšanas rezultāti parādīja būtisku augsnes piesārņojumu autoservisu teritorijās, kur veiktas darbības ar tādiem bīstamajiem atkritumiem kā smēreļļas, eļļas filtri u.c.

Trijos no desmit objektiem, kas jau bija VVD redzeslokā kā nolietotu transportlīdzekļu un citu bīstamo atkritumu apsaimniekošanas objekti, naftas produktu koncentrācijas pārsniedza kritisko robežlielumu. To sasniedzot vai pārsniedzot, augsnes un grunts funkcionālās īpašības ir nopietni traucētas vai piesārņojums tieši apdraud cilvēku veselību vai vidi. Līdz ar to VVD ir izdevis lēmumus par veicamām rīcībām teritorijas sakārtošanai, tai skaitā izpildrīkojumus par piespiedu naudu 5000 eiro apmērā.

Septiņos no kampaņas laikā apsekotajiem desmit objektiem apsekoti nolietotie transportlīdzekļi. Paraugos testētas smago metālu hroma, svina, niķeļa, kadmija un naftas produktu koncentrācijas, tās pēc tam salīdzinātas ar augsnes un grunts normatīviem, tādējādi nosakot piesārņojuma līmeni konkrētajā teritorijā.

Nevienā no 10 paraugiem nav pārsniegts testēto rādītāju kritiskais robežlielums.

Paraugu testēšanu veica pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "Bior". 

Jau pērn oktobrī Valsts vides dienests ziņoja par kampaņas rezultātiem – nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošanas pārkāpumi ir konstatēti katrā trešajā objektā. Dienests gan precizē – 62% veikto pārbaužu tika konstatēts, ka nolietotie transportlīdzekļi netiek uzglabāti uz piesārņojošas vielas necaurlaidīga seguma, līdzvērtīgs skaits operatoru nenodrošina lietusūdeņu savākšanu un attīrīšanu no nolietoto transportlīdzekļu uzglabāšanas laukumiem (naftas produktu ķērāji u.c. iekārtas). Saimnieciskās darbības veicējiem neievērojot vides aizsardzības prasības autoservisos nolietoto transportlīdzekļu uzglabāšanas vietās, pastāv risks piesārņot grunti un gruntsūdeņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti