Latvijā vietām atklāta zemledus makšķerēšanas sezona, glābēji iesaka nekāpt uz pirmā ledus

Iestājoties aukstam laikam un pārklājoties ūdenstilpēm ar ledus kārtu, dažviet Latvijas austrumu daļā makšķernieki jau paspējuši iemēģināt ziemas copi. Par to liecina vairākas publikācijas makšķernieku forumos un pastiprinātā šo ziemas prieku baudītāju iegriešanās makšķernieku veikalos, iepērkot tieši ziemas copei nepieciešamās lietas.

Pirmā ledus parādīšanās uz ūdenstilpēm ir aktīvs un arī trauksmains laiks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD. Jo, līdz ar makšķerniekiem, uz ledus parādās arī pārgalvīgi pusaudži, nenovērtējot ledus biezumu un briesmas, ko rada ielūšana ziemā zem ledus.

Latvijā vietām jau atklāta zemledus makšķerēšanas sezona, glābēji iesaka nekāpt uz pirmā ledus
00:00 / 04:24
Lejuplādēt

Zemledus makšķernieki jau ar šo nedēļu dalās savos iespaidos par pirmo ledu un lomiem makšķernieku forumos:

"Nedaudz pastaigājos pa Kovšu ezeru. (Tas ir Rēzeknē) Ledus ir aptaustīts, tagad jāgatavojas ziemas priekiem."

"Alūksnes galā tika ieprovēts. Ap 6 cm teiksim ka pat gandrīz nekrakšķ ar visiem maniem 100 kg."

"Man jau te šodien smukus lomus sasūtīja. Esi pirmais no forumiešiem, kas atrāda šīs ledus sezonas guvumus."

"Ezers ir ciet! Rīt varbūt jāmēģina kāpt virsū…"

Arī makšķernieku veikali pircēju pilni, par to liecina Daugavpils "Ditton namā" redzētā ažiotāža. Pircēju vidū rūdīts makšķernieks Ainārs no Sēlijas puses, kurš dalījās ar savu pieredzi zemledus makšķerēšanā:

"Pērku makšķeri, piederumus makšķerei, āķīšus visādus, auklas. Pie ezera šodien biju piebraucis, jau ledus virsū ir, bet vēl virsū neviens nekāpj. Par agru vēl. Līdzi jāņem verga, striķis un arī kāds pārinieks līdz."

Drošībai uz ledus ir jābūt, nosaucot svarīgākos līdzgaitniekus zemledus copē, uzsvēra makšķernieks, kuram uz savas ādas nācies izbaudīt arī ledus auksto ūdeni. "Ir bijis ielūzt ūdenī, bet kāpjot nost no ledus, pavasaros vairāk."

VUGD par kāpšanu uz nepārbaudīta ledus biezuma ir savs skatījums, Latgalē ir bijuši gadi, kad jau novembrī saņemti pirmie izsaukumi pēc palīdzības. Ne visur pirmais ledus aizsalst vienmērīgi un nav jāriskē, sacīja VUGD Daugavpils posteņa komandieris Dainis Slavinskis.

"VUGD iesaka pagaidām vispār nekāpt virsū uz ledus, jo nav tā ledus biezuma. Ledus biezums dažādās ūdenstilpes vietās var atšķirties, īpaši, kad ledus kārta tikai sāk veidoties, par drošu kāpšanu uz ledus vispār nevar runāt.

Bet, ja tomēr makšķerniekiem kārdinājums ir pārāk liels, tad ieteicams ņemt līdzi dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Labs risinājums ir pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija vai glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu," teica Slavinskis.

VUGD Daugavpils posteņa komandieris Dainis Slavinskis
VUGD Daugavpils posteņa komandieris Dainis Slavinskis

Diemžēl ik gadus pārgalvīga kāpšana uz ledus pārklātajām ūdenstilpēm nes savus upurus. Tas ir laiks, kad glābējiem ir šie specifiskie izsaukumi.

"2022. gadā Krāslavas novadā ezerā, aptuveni 100m attāluma no krasta ledū bija ielūzis cilvēks. Izmantojot hanzas dēli un roku rīkus cilvēks tika izcelts, nogādāts krastā un nodots NMPD mediķiem, kuri diemžēl konstatēja cilvēku nāvi. Šogad, par nožēlu, arī jau fiksēti nelaimes gadījumi. Tā janvārī Ilūkstes pilsētā upē bija atrasts cilvēks, kas ielūza ledū un noslīka. Ir arī situācijas, kad viss beidzās labi. Tā janvārī Augšdaugavas novadā ezerā ledū bija ielūzis cilvēks, VUGD darbinieki izglāba viņu. Dagdā janvāra beigās cilvēks bija ielūzis ledū dīķī. Mūsu darbinieki izglāba viņu un nodeva NMPD mediķiem. Arī marta beigās bija izsaukums uz notikumu Krāslavā, kur apmēram 70 metru attālumā no krasta atrodas ielūzis cilvēks. Arī veiksmīgi izglābts un nodots mediķiem," stāstīja VUGD pārstāvis.

Secinot – jau šī gada sākumā Latgales reģionā izcelts viens bojā gājis cilvēks un trīs cilvēki izglābti. Latvijā kopumā VUGD izcēla bojā gājušos sešus cilvēkus no ūdenstilpēm un 5 cilvēkus izglāba. 2022. gadā VUGD izglāba 9 cilvēkus.

Izsaukumu statistika un arī, kā rāda pieredze, visbiežāk pieaugušo makšķernieku pēdās pārbaudīt ledus drošumu dodas tieši neapdomīgā jaunā paaudze.

"Pieaugušie, atrodoties uz ledus, rada maldīgu priekšstatu bērnos, ka uz ledus ir droši. Diemžēl bērni, lai arī svarā vieglāki, nespēj objektīvi izvērtēt ledus drošumu. Un jāatceras, ka bērni ņem piemēru no pieaugušajiem, piemēram, redz uz ledus makšķernieku un domā, ka ledus ir drošs," norādīja VUGD pārstāvis,

Latgales pusē mīnus grādi sākās šonedēļ, nākamajā tie noslīdēs pat zem -10 grādu atzīmes, sola sinoptiķi, tāpēc arī specifiskā izsaukumu sezona glābējiem sāks savu gaitu, pēc pieredzes sacīja Daugavpils posteņa komandieris Slavinskis. "Ir tāds teiciens, ja uz ūdenstilpēm parādās makšķernieki, tad drīz parādīsies arī ledus, tāpēc mēs jau esam pilnīgā gatavībā, bet ceram, ka apziņa cilvēkiem ir mainījusies."

Lai kontrolētu ledus biezumu, daudzviet pilsētās tas tiek mērīts. Ir pašvaldības, kā piemēram Daugavpils, kas nosaka aizliegumu uz kādu periodu atrasties uz ledus, ja tas nav drošs. Tam seko Pašvaldības policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti