«Re:Check»: Kas un kā izplata melus par Latvijai uzspiestu bērnu seksualizāciju un dzimuma maiņu

Pēdējo nedēļu laikā sociālajos medijos arvien biežāk izplatās apgalvojumi, ka starptautiskās organizācijas un atsevišķas rietumvalstis Latvijai uzspiež bērnu seksualizāciju, masveida dzimuma maiņu un pat pedofilijas propagandu. Šī dezinformācija izplatās vienlaikus ar ieceri virzīt ratifikācijai Stambulas konvenciju un neseno diskusiju par skolām paredzētajiem seksuālās izglītības materiāliem. Kas un kādiem līdzekļiem šos melus izplata? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check»: Kas un kā izplata melus par Latvijai uzspiestu bērnu seksualizāciju un dzimuma maiņu
00:00 / 08:39
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļā varēja manīt, ka "Facebook" lietotāji atkal dalās ar kādu astoņus gadus vecu tekstu, kurā bērnu ārsts, reanimatologs Pēteris Kļava runā par it kā morāli sagrautajām rietumvalstīm un to demokrātijas "pedofilijas piegaršu". Rakstā skandalozākais apgalvojums ir par Norvēģiju.

Fragments no ieraksta: "Inga Marte Torkildsena, Norvēģijas vienlīdzības ministre, aicina ieviest skolu jaunākajās klasēs stundas, kuras ir veltītas incestam. Viņiem Norvēģijā tā ir norma, tāpēc, redziet, bērni ir jāapmāca, pēc kādām pazīmēm var pateikt, ka tētis drīzumā "pienāks ļoti tuvu". Apziņa, ka nekas par to nav, likvidē pēdējās bremzes."

Ierakstā teikts, ka ministre incestu nosaukusi par Norvēģijas sociālo tradīciju. 

Tā nav taisnība. "Re:Baltica" par šiem meliem rakstīja jau 2015. gadā. Toreiz izpētīja, ka kājas tiem aug no Krievijas. Kāda Krievijas pilsone Irina Bergseta pēc šķiršanās no sava norvēģu vīra vainoja viņu abu četrgadīgā bērna seksuālā izmantošanā. Pēc tam, kad Norvēģijas tiesa nekādus pierādījumus neatrada un bērnu atstāja tēva aprūpē, Bergseta izvērsa plašu pret rietumvalstīm vērstu kampaņu – izveidoja organizāciju "Krievijas mātes", uzņēma filmu, rīkoja gājienus. 

"Biju muļķe, biju stūrgalvīga, ka dzemdēju bērnu nevis Krievijā, bet tajā briesmīgajā vikingu zemē, tajā baltajā Āfrikā, kur pret bērniem attiecas kā pret preci," to Bergseta stāstīja gājienā, kurā piedalījās arī Krievijas varas struktūru pārstāvji. Rietumu vainošana morālā pagrimumā iepretim pašas Krievijā valdošajām "tradicionālajām vērtībām" ir tās cītīgi uzturēts propagandas naratīvs.

Sabiedrībā cienītā ārsta atkārtotā viltus ziņa par Norvēģiju toreiz Latvijā kļuva ārkārtīgi populāra. Tagad tā pārpublicēta no jauna, un dažu dienu laikā ar to atkal dalījušies vairāki tūkstoši cilvēku. Iespējams, no interneta dzīlēm tā izvilkta apzināti, pieskaņojot skandālam ap Valsts izglītības satura centra mājaslapā publicētajiem un vēlāk no tās izņemtajiem seksuālās izglītības materiāliem. Tie, kā ziņots, raisījuši diskusijas, vieniem norādot, ka zināšanas bērnus pasargā no seksuālas vardarbības, citiem – ka tās jāsniedz secīgi un atbilstoši vecumam. 

Nesen Latviju sasniedza arī kāda cita apzināti virzīta dezinformācija. Tīmeklī vairākās valstīs izplatītā video tiek melots, ka Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) un Pasaules Veselības organizācija aicina mazus bērnus nodarboties ar seksu. 

"Tajā pašā laikā ANO ir publicējusi dokumentu, kur, no vienas puses, ir legalizēt seksu ar bērniem un, no otras puses, ar pašnoteikšanās aktu ļaut bērniem atbrīvoties no dzimumorgāniem," teikts video.

Video veidojis starptautisks sazvērestības teoriju projekts "Kla.tv". Tā līderis ir Šveices sektas "Kristus organiskā paaudze" vadītājs Ivo Saseks. Viņš ir antisemīts, kas sevi pasludinājis par glābēju no apokalipses un Ādolfu Hitleru pielīdzinājis Jēzum. "Kla.tv" imitē televīzijas ziņu raidījumus un saviem melu sižetiem nodrošina audio tulkojumu dažādās valodās, tajā skaitā latviešu. "Re:Baltica" šo projektu pirmoreiz pamanīja pirms trim gadiem, kad tas publicēja melus par Covid-19 pandēmiju. Parasti "Kla.tv" sižeti Latvijā lielu popularitāti negūst, taču šoreiz ar tās meliem par it kā plānoto pedofilijas legalizēšanu dalījušies vairāki tūkstoši cilvēku. 

Ar it kā no Rietumiem nākošo bērnu seksualizāciju interneta platformās savus sekotājus biedējusi arī Aināra Šlesera partija "Latvija pirmajā vietā" (LPV). Pirms dažām nedēļām LPV Saeimas deputāti Vilis Krištopans un Edmunds Zivtiņš pārpublicēja pāris minūšu garu video. Tajā kāds jauns cilvēks stāsta par ASV, kāpēc vairs nevēlas dzīvot ASV.

"Tāpēc, ka notiek burtiski ģimeņu izvarošana un bērnu nevainības laupīšana. Ar visām šīm debilajām operācijām, ka tur bērnam var iedot opcijas, ka tur 100 vai 70 dzimumus var izvēlēties," video viņš skaidro, kāpēc pēc daudziem gadiem ASV viņš nolēmies pārcelties, "Tagad Kalifornijā pieņēma likumu, ka bērniem ir pilnvaras iedotas tādas, ka viņš var atnākt mājās un pateikt, ka viņš jūtas citā dzimumā, un vecākam ir jāmaksā par operāciju vai arī noņem bērna [aizgādības] tiesības."

Beigās vīrietis sašutis stāsta, ka tas nonācis līdz Latvijai, tāpēc jāiet piketēt, un galu galā piebilst: "Stambulas konvencijai – nē!"

Ar Krištopana un Zivtiņa pārpublicēto video dalījās gandrīz 2500 "Facebook" lietotāju. Taču tajā paustais nav taisnība. Runa acīmredzot ir par plānotajām izmaiņām kādā Kalifornijas štata likumā. Tas nosaka bērna aizgādības tiesību piešķiršanu vecākiem, piemēram, laulāto šķiršanās gadījumā. Vienā pantā pie bērna interesēm līdzās rūpēm par viņa veselību, labklājību, fizisko drošību plānots pieskaitīt arī to, vai vecāks pieņem bērna dzimuma identitāti vai dzimuma izpausmes. Likumprojekts neko nesaka par dzimuma maiņu vai kādu procedūru apmaksāšanu, turklāt tas vēl nav pieņemts. Jāpiebilst, ka arī Stambulas konvencijai ar to nav nekāda sakara.

Kad deputātiem Krištopanam un Zivtiņam jautāja, kāpēc izplata nepatiesu informāciju, atbildi pēc būtības "Re:Baltica" nesaņēma.

Šādus melus izplata arī Lietuvā

Jāpiebilst, ka Latvija nav vienīgā valsts, kur apzināti tiek radīti meli par šiem tematiem. Piemēram, nupat Lietuvā kādi dezinformatori izplatījuši ziņu, ka no šā mācību gada tur skolās būšot obligātas LGBT stundas, kurās mācīšot par masturbāciju un dzimuma maiņu. Meli radīti, izmantojot faktu, ka no šā rudens Lietuvā skolās paredzēts integrēt tā saukto dzīves prasmju saturu. Līdzās citiem jautājumiem tajā plānots runāt par veselīgu dzīvesveidu, higiēnu un izmaiņām pubertātes laikā, vardarbības – tostarp seksuālās – atpazīšanu. Taču nav nekā tāda, ko varētu uzskatīt par LGBT stundām. 

Savukārt Lietuvas sabiedrībā pazīstams jurists Ings Vēgele televīzijā "TV3" stāstīja, ka skolēniem paredzēts mācīt izgatavot kontracepcijas līdzekļus orālajam seksam. Arī tā nav tiesa. Kā ziņo Lietuvas sabiedriskie mediji, izglītības satura veidotāji kļuvuši par dažādu konservatīvo organizāciju un atsevišķu politiķu uzbrukumu mērķi.

Protesti pret seksuālās izglītības saturu notiek arī Beļģijā, kur dedzinātas vai citādi demolētas jau astoņas skolas. Arī tur žurnālisti izpētījuši, ka konservatīvāk noskaņotus vecākus mobilizē sociālo mediju dezinformatori – viņi izplata klajus melus, ka skolas popularizē pedofiliju un vēlas skolēnus pārvērst par transpersonām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti