Par naida provocēšanu pret latviešiem un ukraiņiem «Facebook» grupā tās izveidotājam piespriež nelielu cietumsodu

Rīgas pilsētas tiesa nesen piespriedusi vairāku mēnešu cietumsodu sociālā tīkla "Facebook" tematiskās grupas "Kriminālā Latvija" krievu valodā izveidotājam un administratoram Jurijam Mihailovam, noskaidroja aģentūra LETA.

Sods gan faktiski ir izciests, jo tajā ieskaitīja pērn apcietinājumā pavadīto laiku.

Apsūdzētais izdarīja īstenoto noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu, kā arī veica darbības, kas vērstas uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.

2021. gada 14. janvārī sociālās saziņas vietnē "Facebook" izveidoja publiski pieejamu grupu krievu valodā, kā tēmturi norādot – politika un cilvēktiesības.

Apsūdzētais slavinājis Krievijas kara noziegumus un kurinājis naidu

Apsūdzētais kā grupas izveidotājs un administrators izplatīja informāciju par Krievijas bruņoto spēku izvērsto kara darbību Ukrainas teritorijā, slavinot un attaisnojot Krievijas veiktos noziegumus pret mieru un kara noziegumus, kā arī izdarīja darbības, kas vērstas uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu starp latviešiem, ukraiņiem un krieviem, kas turpmāk norādīta latviešu valodā.

2022. gada 24. februārī apsūdzētais veica ierakstu: "Skatos, tik daudz publikāciju par karu Ukrainā, Krievija sliktā. Un kur tad jūs, aizstāvji, visus astoņus gadus bijāt, kad viņi paši sevi bombardēja? Kur bija jūsu statusi "gribam mieru Ukrainā"?"

Turpinot savas noziedzīgās darbības, apsūdzētais 2022. gada 13. martā ierakstīja: "Vienkārša aptauja latviešiem, kuri sauc "Slava Ukrainai". Par ko slava. Ko tas nozīmē?".

Apsūdzētais arī kā grupas administrators atļāva publicēt un nedzēsa citas personas komentārus, kas pausti pie viņa ieraksta. Piemēram, 2022. gada 13. martā kāda persona publicēja sekojošu komentāru: "Vai tad kāds vēl šaubās, ka Slava Ukrainai – tas ir Hail Hitler? Cilvēki, mēs esam nonākuši pie fašisma. Bet Putins ir malacis! Mums vajadzētu tādu kā Putins. Nu, metieties virsū."

Citā komentārā šī persona ierakstījusi: "Kādi viņi varoņi? Savējie savējos nogalina! Un kāpēc astoņus gadus nogalināja bērnus, mātes, cilvēkus, jūs neskraidījāt ar karodziņiem? Tur karš ilgst visus astoņus gadus! Ukraiņi savējos arī nogalināja! Bet Odesā pirms astoņiem gadiem paši ukraiņi sadedzināja savus pilsoņus! Lūk, tas ir fašisms! Bet, jā, šodien jūs esat dzīvi! Jums ir mierīgas debesis virs galvas – par to paldies Padomju Savienībai!!! Krieviem!!!"

Spriedumā minēti arī vairāki citi naidīgi ieraksti. 

Brīvības atņemšana uz 57 dienām

Tiesa vīrietim piemēroja brīvības atņemšanu uz 57 dienām.

Soda laikā ieskaitīja aizturēšanā un apcietinājumā pavadīto laiku no 2022. gada 24. marta līdz 2022. gada 19. maijam. Par šādu sodu viņš bija vienojies ar prokuratūru.

Mihailovam pēc aizturēšanas 25. martā pirmās instances tiesa piemēroja apcietinājumu.

Mihailova uzturētajai tematiskajai grupai bija vairāk nekā 25 000 sekotāju, turklāt tās saturs bija pieejams ikvienam "Facebook" lietotājam.

KONTEKSTS:

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Valsts drošības dienests (VDD) kopumā sācis vairākus desmitus kriminālprocesu un no Valsts policijas pārņēmis kriminālprocesus saistībā ar naida runu un aktivitātēm Krievijas ārpolitikas interešu atbalstam.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD vairākās lietās aizturēja blogeri Kirilu Fjodorovu, sociālā tīkla "Facebook" tematiskās grupas "Kriminālā Latvija" krievu valodā izveidotāju un administratoru Mihailovu, "garīgās attīstības un dziedniecības centra" "DVS Urantija" pārstāvi Aivi Vasiļevski, bijušo Rīgas domes deputātu Ruslanu Pankratovu, Kremļa kontrolē esošās aģentūras "Rossiya Segodnya" pārstāvi Maratu Kasemu, liecina ziņu aģentūras LETA arhīvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti