Dienas ziņas

Sedā meklē iespējas palīdzēt klaiņojošiem kaķiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Piesārņojumu Ventā rada neattīrīti kanalizācijas ūdeņi

Kuldīgā privātmāju kanalizācijas ūdeņi piesārņo Ventu; pārkāpējus vēl nesodīs

Šovasar ne reizi vien peldēt gribētāji Mārtiņsalas peldvietā Kuldīgā sastapušies ar aicinājumu nepeldēt, jo upē pasliktinājusies ūdens kvalitāte. Iemesli ir vairāki, viens no tiem – Ventā ieplūst neattīrīti kanalizācijas ūdeņi. Lai situāciju uzlabotu, Kuldīgā un tās apkārtnē pastiprināti kontrolēs decentralizētās kanalizācijas sistēmas.

13 sezonas pēc kārtas Mārtiņsalas peldvietā Kuldīgā mastā vijās Zilais karogs – pasaulē populārākais tūrisma ekosertifikāts.

Šī gada peldsezonā situācija mainījusies. Te ir Zilā karoga programmā īstenotās Nacionālās peldvietu kvalitātes sertifikāta atzinības zīme. Tā apliecina, ka ūdens kvalitāte ir laba. Tomēr, regulāri ņemot ūdens paraugus,

vairākas reizes nācies šo karogu nolaist un brīdināt, ka te peldēties nav ieteicams, jo konstatēta paaugstināta zarnu nūjiņu un zarnu enterokoku klātbūtne.

Kuldīgas novada pašvaldības Vides pārvaldības daļas vadītājs Andris Megnis norādīja, ka cēloņi piesārņojumam nav līdz galam skaidri, bet pārrunās ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Valsts vides dienestu speciālisti vērsuši uzmanību uz to, ka analīžu rezultātos konstatēto piesārņojumu radījuši pieplūdes avoti.

Nonākot vienā no privātmāju rajona krustojumiem, ir jūtama spēcīga kanalizācijas smaka, un šī vieta ir tikai aptuveni 500 metru no Ventas.

Pavisam drīz arī top skaidrs, kāpēc – no privātmājas tieši grāvī iztek tumšs, smirdīgs šķidrums. Šajās ielās centralizētā kanalizācija vēl nav izveidota, bet drīz projektu plāno īstenot. Katrai mājai ir decentralizētā kanalizācijas sistēma. Saasinoties problēmām ar ūdens kvalitāti Ventā, šobrīd pastiprināti tiek meklēti nelegālie kanalizācijas ievadi grāvjos, lai veiktu to tamponēšanu – uzliktu pagaidu plombu. Pašvaldībā saka – vēl pie sodīšanas neķersies. 

"Pašlaik šis ir tāds aicinājums tomēr reģistrēt "Kuldīgas ūdenī" savu decentralizēto kanalizācijas sistēmu," sacīja Megnis.

Pastiprināti reidos dosies arī pašvaldības policija, apstiprināja Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns:

"Mēs jau esam sākuši un turpināsim, līdz būsim apbraukājuši adreses, kuras mums iedos "Kuldīgas ūdens". Kopā mazliet vairāk par 30. Arī aprunājoties ar cilvēkiem, viņi sapratīs, ka viņiem tas ir jānovērš."

Latvijā jau vairāk nekā trīs gadus spēkā ir prasības reģistrēt decentralizētās kanalizācijas sistēmas, tomēr ne visi to ir izdarījuši. Cik tieši tādas sistēmas izmanto Kuldīgas novadā, pilnīgas uzskaites nav, bet reģistrētas ir ap 700. Lai arī minētajā ielā nav iespējas pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai, tas neattaisno šādu rīcību. 

SIA "Kuldīgas ūdens" valdes priekšsēdētājs Andris Kļaviņš norādīja: "Principā jau jāsaka nevis, ko šeit varētu darīt, bet ko šeit varēja nedarīt.

Šeit varēja neizvilkt no savas krājbedres rori [cauruli] uz grāvi un nevadīt iekšā neattīrītus notekūdeņus, tas arī ir viss. Vienkārša lieta, vienkārši reģistrēties "Kuldīgas ūdenī".

Atbrauks asenizācijas pakalpojums un izdarīs [izsūknēs] visu to."

Paralēli šiem darbiem tiks izvērtēta arī Ventai līdzās esošos saimniecību vai uzņēmumu ietekme uz ūdens kvalitāti, kā arī tas, kāda ietekme ir putnu kolonijām, kas iecienījušas šo apkaimi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti