Madonas novadā iecerēts veidot ģimeniskai videi pietuvinātu senioru centru

Madonas novadā plāno veidot ģimeniskai videi pietuvinātu senioru centru, kas tiktu nodrošināts ar Eiropas Savienības (ES) finansējuma piesaisti. Tādējādi seniori vecumdienas varētu aizvadīt patīkamos, modernos un ģimeniskai videi pietuvinātos apstākļos. Finansējumu šādam projektam saņemšot 18 pašvaldības, intervijā Latvijas Radio sacīja laikraksta "Stars" žurnāliste Inese Elsiņa.

Madonas novadā iecerēts veidot ģimeniskai videi pietuvinātu senioru centru
00:00 / 05:31
Lejuplādēt

Iespēja piedalīties šajā projektā gan ir ierobežota – uz finansējumu senioru centru izveidei var pretendēt pašvaldības, kurās jau ir pansionāts. Tādā gadījumā pansionātu slēdz un izveido modernu senioru centru. 

"Šī iespēja ir ļoti draudzīga pašvaldībām, jo tām būs tikai PVN daļa jāmaksā. Pārējo nodrošina ES finansējums," norādīja Elsiņa. 

Pašvaldības var pretendēt uz četrām mājām. Vienas mājas izmaksas ir aptuveni 90 tūkstoši eiro, tajā būtu vairāki dzīvokļi. "Aprēķini var mainīties, jo iestrādes ir veiktas pirms izmaksu sadārdzinājuma. Mājas platība ir 291 kvadrātmetrs, būs arī kopīga telpa. Plānots, ka vienā ēkā varēs izmitināt līdz 16 cilvēkiem," stāsta Elsiņa.

Ikdienas ritms šādā sociālajā centrā būs pielāgots ģimenes dzīvei.

"Klientiem nebūs stingras prasības viņu ritmam, kontrole pār viņu ieradumiem, celšanās un gulētiešanas, ēšanas un aktivitāšu laiku.

Izmaksas būs augstākas nekā šobrīd pansionātos novadā," piebilda laikraksta "Stars" žurnāliste.

Mēneša izmaksas šadā senioru centrā būtu 1200 eiro, taču aprēķins veikts pirms cenu pieauguma. Elsiņa norādīja, ka izmaksas pansionātos tuvojas šim skaitlim. 

Madonas novada deputāti ir pauduši atbalstu projekta tālākai virzībai. Madonā gan šobrīd vairs nav pansionāta, tādēļ pilsēta nevar pretendēt uz šāda pakalpojuma ieviešanu.

"Par to var domāt Ļaudonā, Lubānā, pašvaldība ir atzīmējusi Cesvaini. Pansionāts tur ir samērā bēdīgā stāvoklī, būtu jāiegulda lieli līdzekļi, ja vēlētos atjaunot. Tur ir malkas apkure, būtu jāierīko jauna ventilācijas sistēma un citi uzlabojumi. Ir runāts ar Cesvaines apvienības vadību un sociālajiem darbiniekiem, noskatīta vieta, kur šāda tipa mājas varētu būvēt. Pie esošā pansionāta ir arī zeme 1,7 hektāru platībā. Visticamāk, tās būs divas mājas," norādīja Elsiņa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti