Dienas ziņas

Viesturdārzā svētki cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Liepājas Universitāti apvienos ar RTU

Liepājas Universitātē pēc apvienošanās ar RTU plāno attīstīt eksakto studiju virzienus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājas Universitātē (LiepU) pēc apvienošanās ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) plāno attīstīt eksakto studiju programmas, vēsta TV Kurzeme.

Ideja par Liepājas Universitātes iekļaušanu kādā no lielajām zinātniskajām augstskolām radās, lai uzlabotu tās konkurētspēju. Uz tās pašreizējo neapmierinošo līmeni norāda arī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

"Pēdējos gados ir iestājusies tāda zināma stagnācija. Studentu skaits samazinājās, studiju programmu attīstībā mēs arī neredzējām to dinamiku, kādai vajadzētu būt universitātei," skaidroja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Dace Jansone.

Diskusijas par to, kurai augstskolai pievienoties – Rīgas Tehniskajai universitātei vai Latvijas Universitātei – ilga vairāk nekā pusgadu. Pirms tam Liepājas Universitātes Senāts bija pret pievienošanos RTU, taču tagad panākta vienošanās.

Paredzams, ka LiepU absolventi saņems RTU diplomu, bet tā joprojām saglabās savu līdzšinējo identitāti. Tiks veidotas arī jaunas studiju programmas tehnoloģiju un dabaszinātņu jomās, ka arī spriedīs par mazāk pieprasīto programmu likvidāciju. 

"Tur, kur šo studentu ir maz, attiecīgi mēs nevaram nofinansēt, tas rada kaut kādus zaudējumus universitātei. Šo programmu liktenis noteikti būs uz galda, [..] tādas programmas mēs nevarēsim turpināt," stāstīja LiepU padomes priekšsēdētājs Andris Grafs.

Tikmēr Rīgas Tehniskā universitāte lēmumu vēl nav pieņēmusi, jo gaidīja LiepU nostāju. Tādēļ augstskolas pārstāvji sižeta tapšanas laikā nebija gatavi sniegt viedokli.

Taču augstskolas attīstībai būs nepieciešami papildu līdzekļi.

"Šim ir iezīmēts mērķa finansējums, Liepājas Universitāte tad attiecīgi var pretendēt uz nedaudz vairāk kā septiņiem miljoniem investīciju līdz 2026. gadam, lai šīs integrācijas rezultātā stiprinātos. Tās ir investīcijas cilvēkkapitāla attīstībā, īpaši pētniecībā, konsolidācijas izmaksām, studiju reorganizācijai, digitalizācijai," skaidroja Jansone.

Liepājas Universitāte pārsvarā vērsta uz humanitārām zinībām, tajā patlaban ir 27 programmas, piemēram, pedagoģija, baltu filoloģija un rakstniecības studijas. Pēc pievienošanās tiks attīstīti arī eksaktie studiju novirzieni.

Izglītības un zinātnes ministrija priekšlikumu par universitāšu apvienošanu valdībā iesniegšot tuvākajā laikā.

LiepU cer, ka integrācija RTU varētu sākties nākamā gada vidū.

KONTEKSTS:

2022. gadā tika parakstīts sešpusējs nodomu protokols par LiepU reorganizācijas sākšanu, kas paredzēja radīt pilnīgi jauna un Latvijā vēl nebijuša modeļa universitāti, vienlaikus saglabājot tās identitāti un autonomiju. Juridiski bija plānota integrācija RTU, studiju virzienu attīstībā piedaloties arī Latvijas Universitātei (LU) un Rīgas Stradiņa universitātei. 

Taču, ņemot vērā LiepU senāta un rektores iebildumus šādai integrācijai, RTU padome lēma neatbalstīt lēmumu par pievienošanos. Savukārt ministrijā atzina, ka neplāno tālāk virzīt lēmumu par LiepU turpmāko attīstību un reorganizāciju sadarbībā ar LU. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti