Daļa skolu sāk nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm

Bezmaksas higiēnas preces visās Latvijas skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada. Tikmēr atsevišķas skolas par saviem līdzekļiem jau sākušas tās nodrošināt un vēl daļā skolu īsteno pilotprojektu, kurā šīs preces bez maksas pieejamas skolniecēm vecumā no 11 līdz 19 gadiem. Tādējādi plānots noteikt nepieciešamo higiēnas preču daudzumu, aprēķināt valsts budžeta izmaksas, kā arī atrast labākos veidus higiēnas preču izplatīšanai skolās.

Daļa skolu sāk nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā aptuveni pirms mēneša meiteņu labierīcībās izvietotas bezmaksas higiēnas pakešu kastītes, ko kā labu piemēru rāda Sieviešu sadarbības tīkla vadītāja Ineta Ielīte: "Tas, kas mani šeit iepriecina, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā ir ne tikai šīs kastītes, bet arī uzraksti, ka lūdzam ievērot – lieto, ja nepieciešams vai aizmirsi mājās, un izmet higiēnas paketes tam īpaši paredzētā atkritumu tvertnē. Turpat ir arī tā atkritumu tvertne."

Kamēr valsts apmaksāta sistēma šo preču nodrošināšanai skolās vēl top, daudzas skolas negaida uz likumdevēju un šādus risinājumus ievieš jau tagad. Pārdomās par skolā nesen ieviesto iespēju dalījās ģimnāzijas 12. klases skolnieces Megija un Sintija.

Megija: "Mēs nezinājām par to, ka būs īstenots tāds projekts, un tas bija brīnums mums. Mēs vienu reizi ienācām tualetē un pamanījām to visu un, es teiktu, bija pozitīvas emocijas. Man šķiet, tas ir svarīgi kautrīgām meitenēm, kuras nevarēs aiziet pie medmāsiņas un pajautāt, vai arī tās [mēnešreizes] netīšām sākas un tu sēdi tualetē, un tev ir tagad pie rokas, un tu vari uzreiz paņemt, ja kas. Tam vajadzēja jau sen būt pieejamam, bet forši, ka tas tomēr ir pieejams tagad, ka meitenes var justies droši."

Sintija: "Es vienreiz gāju prasīt pie medmāsiņas, un viņa man iedeva pēdējo paketi un, ja ietu vēl viena meitene pēc manis, tad viņai nebūtu, ko iedot. Mēs ejam 12. klasē un jau apmēram zinām, kad mums būs mēnešreizes, un pašas ņemam tās paketes no mājām līdzi, bet, man šķiet, tas ir vairāk svarīgi mazākām meitenēm, kurām cikli vēl ir neregulāri."

Meitenes jau teju pabeigušas vidusskolu un vēl izsaka cerību, ka higiēnas preces būs pieejamas arī augstskolās.

Higiēnas preces Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā
Higiēnas preces Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā

Savukārt Jūrmalas Valsts ģimnāzijā bezmaksas higiēnas paketes skolniecēm pieejamas jau pusotru gadu. Šajā skolā tieši pašas audzēknes vērsās pie skolas administrācijas ar aicinājumu šādu iespēju skolā nodrošināt, atklāja skolniece Laura:

"Tu ieej tualetē, un tu vienkārši zini, ka tur būs un ka nav nevienam jāprasa – draudzenei vai, nedod dievs, skolotājai. Tu vari vienkārši aiziet un paņemt. Arī manas klasesbiedrenes un draudzenes izmanto šo iespēju." Laura pastāstīja, ka labierīcībās pieejami divi higiēnisko pakešu tipi, starp kuriem jaunietes var izvēlēties.

Pilotprojekts Balvu un Aizkraukles novados

Pērn Saeimā nonāca iedzīvotāju iniciatīva par bezmaksas higiēnas precēm meitenēm skolās. Viena no iniciatīvas autorēm, biedrības "Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls" vadītāja Ineta Ielīte pastāstīja, ka

organizācija uzsākusi arī pilotprojektu, kura laikā šīs preces šogad nodrošinās izglītības iestādēs Balvu un Aizkraukles novados. Kopumā 25 skolās, kur mācās ap 1500 meiteņu.

"Šis pilotprojekts mums palīdzēs precizēt valsts budžeta līdzekļu pieprasījumu un konstatēt problēmas, ja tās preces tiek iepirktas arī centralizēti, organizēts iepirkumus un tiek nodrošinātas piegādes skolām. Mēs arī aicināsim skolas un meitenes pēc tam dalīties ar labo praksi, kā arī ar to, kas viņām raisa uztraukumu vai rada kādas barjeras," pastāstīja Ielīte. 

Pašvaldībā vērtē – lielas finanšu problēmas projekts neradīs

Bezmaksas higiēnas preču ieviešanu skolās patlaban koordinē Labklājības ministrija. Komentējot projekta virzību, labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) vērtēja, ka patlaban tā ir arī pašvaldību prestiža lieta, jo šo preču pieejamība ir pašsaprotama vajadzība skolās:

"Šis projekts ir horizontāls jautājums. Nevis jāskatās tikai Labklājības ministrijai un jāmeklē budžetā līdzekļi, bet mums visiem jāiesaistās – Finanšu ministrijai, Izglītības ministrijai, Veselības ministrijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Labklājības ministrijai, lai mēs pašsaprotamas lietas skolās varētu nodrošināt. Saliekot kopā visas tās iespējas, visus līdzekļus, kurš nopērk, piemēram, kastes, vai tā ir pašvaldība, un kurš nodrošina kādu līdzfinansējumu visam pārējam.

Tas ir budžeta procesā runājams jautājums, bet šobrīd izskatās, ka tas nav tik dārgi, lai to nevarētu nodrošināt pašas izglītības iestādes un pašvaldības jau šodien."

Līdzīgu viedokli pauda arī pilotprojektā iesaistītās Balvu novada pašvaldības vadītājs Sergejs Maksimovs ("Latgales partija"):

"Mēs to ieviesīsim šobrīd 12 skolās, un tie izdevumi, kas saistīti ar šo, nav tādi, kas radīs lielas finanšu problēmas. Mēs labprāt to nodrošinātu arī no valsts līdzekļiem, ja būs šāda iespēja, bet es domāju, ka šis projekts un vispār ideja ir, lai mēs mainītu sabiedrības uzskatus un rūpētos arī par topošo māmiņu veselību."

Pilotprojekta pieredzi plānots izvērtēt jūnija beigās, un bezmaksas higiēnas preces visās skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada janvāra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti