Drošības dienests atkārtoti aicina neapmeklēt Krieviju un Baltkrieviju: Tās izmantos katru iespēju vervēt

Valsts drošības dienests (VDD) aicina Latvijas iedzīvotājus gaidāmajās Lieldienu brīvdienās neceļot uz Krieviju vai Baltkrieviju un atgādina par augstajiem izlūkošanas un vervēšanas riskiem šo valstu teritorijā.

VDD norādīja, ka Krievija turpina uzsākto karu Ukrainā, pastrādājot tur smagus kara noziegumus un apdraudot visas Eiropas drošību.

"Šajos apstākļos nav mazinājušies riski arī Latvijas nacionālajai drošībai. Agresorvalsts Krievija un tās tuvākā sabiedrotā Baltkrievija ir demonstrējušas centienus izvērst dažāda veida hibrīduzbrukumus pret mūsu valsti, tostarp organizēt kaitnieciskas darbības pret dažādiem objektiem Latvijā," atzīmēja VDD.

Krievijas un Baltkrievijas izlūkdienestu aktivitātes ir kļuvušas agresīvākas. Šo valstu specdienesti mēģina izmantot jebkuru veidu, lai iegūtu izlūkinformāciju par NATO un Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā Latviju.

Pašreizējos apstākļos Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieku iespējas iegūt izlūkziņas Latvijas teritorijā ir ierobežotas. Tāpēc abu agresorvalstu specdienesti regulāri mēģina savervēt Latvijas valstspiederīgos, kuri ir ieceļojuši šo valstu teritorijā.

VDD brīdina, ka Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieki savas valsts teritorijā nevilcināsies izmantot draudus, šantāžu un citas prettiesiskas metodes, lai mēģinātu piespiest ar tiem sadarboties.

VDD atgādina, ka pirmais uzrunāšanas mēģinājums bieži notiek robežkontroles punktā, specdienestu pārstāvjiem uzdodoties par robežsargiem vai izmantojot citus piesegus – kā tiesībaizsardzības iestāžu, tā jebkuras citas Krievijas vai Baltkrievijas iestādes. Turklāt tiem nozīmīgu informāciju Krievijas un Baltkrievijas specdienestu pārstāvji var iegūt arī vienkāršas sarunas laikā, norādīja VDD.

Ņemot vērā minēto, VDD Latvijas iedzīvotājiem stingri rekomendē gaidāmajās brīvdienās neceļot uz Krieviju un Baltkrieviju.

Ja tomēr jādodas uz šīm agresorvalstīm, dienests iesaka neņemt līdzi savu mobilo telefonu, jo īpaši, ja tajā ir ar darbu saistīta vai sensitīva rakstura informācija. Robežkontroles punktā no mobilā tālruņa var tikt izgūti dati, kā arī tas var tikt inficēts ar spiegprogrammatūru, atzīmēja VDD. Dienestā norādīja, ka drošāka izvēle būs mobilais telefons ar priekšapmaksas karti, no kura pēc ceļojuma var atbrīvoties. Tāpat nevajadzētu ņemt līdzi datoru, zibatmiņas un citus datu nesējus, norādīja dienestā.

VDD aicina ņemt vērā pazīmes, kas var liecināt par saskarsmi ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi robežšķērsošanas laikā:

  • neierasti pastiprināta pārbaude un izjautāšana;
  • iztaujā persona civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formā;
  • persona uzdod jautājumus, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, piemēram, par situāciju Latvijas valstī, attieksmi pret notikumiem Ukrainā, Latvijā ieceļojušajiem kara bēgļiem, mūsu valsts sniegto atbalstu Ukrainai;
  • uzdod privātus jautājumus – par darbavietu, veicamajiem pienākumiem, finansiālo situāciju;
  • apsūdz kādā pārkāpumā vai noziegumā, cenšoties piespiest "sadarboties" apmaiņā pret atbrīvošanu no atbildības;
  • iedod telefona numuru, uz kuru zvanīt, nākamreiz ierodoties konkrētajā valstī.

Aizdomu gadījumā par kontaktu ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi VDD aicina sniegt par to informāciju, zvanot uz dienesta diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected]. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti