Panorāma

Mātes piena banka pabarojusi 20 mazuļus

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Grib aizliegt vidusskolām rīkot iestājpārbaudījumus

Rīgas Valsts 1. ģimnāzija neizpratnē par ieceri aizliegt iestājpārbaudījumus vidusskolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Valdībā šonedēļ atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri no šī gada septembra vidusskolām aizliegt iestājpārbaudījumu rīkošanu tajos mācību priekšmetos, kuros kārtoti centralizētie eksāmeni. Viena no prestižajām ģimnāzijām Rīgā – Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, kur ik gadu rīko iestājpārbaudījumus, par šādu plānu ir neizpratnē.

ĪSUMĀ:

  • Iecerēts vidusskolām aizliegt iestājpārbaudījumus priekšmetos, kuros ir centralizēti eksāmeni.
  • Rīgas 1. ģimnāzija neizpratnē: Kā varēs nodrošināt labākus rezultātus, neizvēloties labākos.
  • Rīgas 1. ģimnāzija šaubās, ka eksāmenu rezultāti ir godīgi salīdzināmi.
  • Izglītības satura centrs: Bažām nav pamata, šogad arī pamatskolu eksāmenus pārbaudīs centralizēti.
  • Rīgas 1. ģimnāzija norāda, ka tās pārbaudījumi atšķiras no valsts eksāmeniem.
  • Pret ieceri iebilst arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācija.
  • Par ieceri vēl jālemj Saeimai.

Skolā norāda, ka iestājpārbaudījumi – tā ir pārbaudīta vērtība, kas ļauj ne vien atrast labākos no labākajiem, bet arī noturēt augstu kvalitātes latiņu.

"Valsts pati ir noteikusi, ka ģimnāzijām ir jāstrādā ar augstākiem mācību sasniegumiem. Ja nav iestājeksāmenu, kā mēs atlasīsim? Kā mēs strādāsim?" neizpratni pauda Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktora vietnieks Jānis Zeimanis.

Mēs esam viennozīmīgi pret, uzsvēra Zeimanis,  vaicāts par valdībā atbalstīto ieceri aizliegt skolas iestājpārbaudījumus uzņemšanai vidusskolās mācību priekšmetos, kuros skolēns kārtojis obligāto eksāmenu, un tāda ir arī matemātika.

"Līdz brīdim, kamēr mēs neesam panākuši to, ka mēs varam uzticēties, ka katrā skolā eksāmens tiek novadīts vienādi, godīgos līmeņos, vienādi godīgā variantā, – nē! Mums ir jāpārliecinās par to, ka gan līmenis tiek adekvāts prasīts, gan godīguma princips tiek ievērots. Ja mēs to varam nodrošināt, tad droši vien, ka mēs varētu uzsākt arī kādu citu sarunu," sacīja Zeimanis.

Valsts izglītības satura centrā savukārt uzskata, ka bažīties nevajadzētu, jo šogad pirmo reizi arī pamatskolu beidzēju eksāmenus matemātikā labos centralizēti, turklāt papildu slodze skolēniem jau tā trauksmainajā eksāmenu laikā neesot pamatota.

"Šis lēmums vairāk ir vērsts uz bērnu interesēm. Ja mēs iegūstam šo mērījumu par zināšanām, tad faktiski ir jautājums – ko mēs darīsim tālāk. Vai divi mērījumi dod precīzāku ainu? Vai vienkārši dublē to pašu? Mēs vienkārši sakām, ka tajos priekšmetos, kur ir šie centralizētie rezultāti, atkārtotais mērījums faktiski rada dubultu slodzi gan sistēmai, gan bērniem," skaidroja Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā gan norādīja, ka tās iestājpārbaudījumi atšķiroties no valsts eksāmeniem, jo ir vairāk vērsti uz uzdevumiem, kuros skolēns demonstrē spriestspēju.

Pret ieceri par iestājpārbaudījumu organizēšanas aizliegumu iebilst arī Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā, norādot, ka faktiski šādus iestājpārbaudījumus citur, ārpus Rīgas, vairs neorganizē.

"Jautājums, vai tiešām viņiem pašiem un viņu ģimenēm ir tik nenormāls fizisks slogs un pārdzīvojumi, ja viņi kārto šo 9. klases centralizēto eksāmenu skolā X, savukārt vēlreiz līdzīga rakstura pārbaudījumu kārto kādā no Rīgas Valsts ģimnāzijām? Vai tiešām šim jaunietim ir tādas mokas un pārdzīvojumi, kādas tam piedēvē? Nav tādas aptaujas. Ir tikai humāni, morāli apsvērumi, hipotēzes par to, ka to nevajadzētu darīt," sacīja Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns.

Pašlaik iecere atbalstīta tikai valdībā, tā vēl jāskata Saeimā. Pagaidām skaidrs gan, ka iestājpārbaudījumi Rīgas ģimnāzijās šogad vēl pavisam noteikti notiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti