Panorāma

Kas notiek frontē Ukrainā?

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

Mātes piena banka pabarojusi 20 mazuļus

Mātes piena banka gada laikā pabarojusi 20 mazuļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Šajās dienās savu pirmo jubileju svin Mātes piena banka. Tajā savu pienu ziedo tās mammas, kuru bērniņiem piena pietiek un paliek pāri. Savukārt šo vērtīgo depozītu saņem tie mazulīši, kuri pasaulē nākuši priekšlaicīgi un kuru mammām sava piena nav. Būt par piena donori nav viegli, taču jaunās māmiņas ir atsaucīgas – lai arī sveši bērniņi saņemtu tik vērtīgo uzturu.

Elektriskais piena pumpītis ritmiski strādā un Verneram domātais piens tek pudelītē. Katru dienu viņa mammai jāatrod pusstunda laika, lai savāktu pienu un pabarotu arī kādu nepazīstamu mazulīti bērnu slimnīcā.

"Tas ir tas, ko māte daba man ir devusi, es varu pabarot savu bērnu, es varu pabarot citus bērnus. Pati esmu ārste, esmu bijusi jaundzimušo intensīvajā terapijā, tur stažējusies. Un esmu redzējusi, cik tiem mazajiem bērniņiem, kas ir cukura pakas izmērā, dažs pat mazāks, 600 grami, cik svarīga katra pile. Un mamma, kuras mazulītis piedzimis 20 nedēļas ātrāk, nevar pati, nav viņai tas pieniņš," stāstīja divu bērnu mamma, piena donore Dārta Grunte-Vitmane.

Katru pudelīti Dārta liek saldētavā. Kad 40 pudelītes pilnas, tām atbrauc pakaļ Piena bankas darbinieki.

"Tādi stransfēri bijuši jau trīs, 120 mililitri katrā pudelītē, pieci litri no manis. Nu, tas ir daudz. Bet tas nav, kā pabarot savu mazulīti, jo es varu viņu pabarot jebkurā brīdī. Bet te vajag laiku, tikai tad, kad vīrs var padarboties ar vecāko, tad es varu," stāstīja Dārta.

Trakākais brīdis bijis lielajā vētrā. Mājai pēkšņi pazuda elektrība un ledusskapis izslēdzās. "Ziniet, pirms pāris gadiem es domātu – ak Dievs, man nav uzlādēts telefons, tagad man asaras acīs – man ir 30 pudelītes, tie ir trīs litri piena, manis paša piena, un viņi kūst."

Toreiz elektrības padeve tika atjaunota un vērtīgais pieniņš izglābts.

Dārtas un vēl 28 pašreizējo piena donoru pudelītes nonāk Bērnu slimnīcā. Te pienu pārbauda un sagatavo mazuļiem. Lielākie piena patērētāji ir priekšlaikus dzimušie bērni.

"Jā, viņiem garšo! Ja tā var teikt, un viņu vēderi tiek galā, nav banālas pūšanās vai izejas, ne tikai medicīnisks ieguvums, bet arī pašsajūta labāk," atzina Bērnu slimnīcas Mātes piena bankas ārste, neonatoloģe Elza Salputra.

Gada laikā saziedots 131 litrs piena. Paēdināti 20 zīdainīši.

"Katrs no bērniņiem saņēma atšķirīgu daudzumu.

Bija lielie ēdāji, bija, par laimi tādi, kam nepieciešams tikai dažas dienas un tad jau bija pašu mammu piens. Tas arī bija tas mūsu mērķis," teica mediķe.

Un šī ir tā nodaļa, kuras mazie pacienti saņem Dārtas un citu mammu ziedoto pieniņu. Daži ir tik maziņi, ka tiek baroti pa caurulīti ar pilīti piena, ne vairāk.

"Bērniņš māk zīst jau 28. nedēļā, jau 12 nedēļas pirms dzimšanas. Bet sakoordinēt zīšanu, rīšanu un to, ka vēl ir jāelpo, kamēr ēd, viņš var tikai no 32 nedēļām. Barot mēs gribam jau pašus mazākos," sacīja Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas profila vadītāja Dace Sniedze.

Bez Piena bankas gada jubilejas ārsti svin arī to, ka, barojot priekšlaikus dzimušos mazuļus ar mātes pienu, uz pusi samazinājies smagas zarnu iekaisuma slimības gadījumu skaits. Bieži tādos gadījumos mazuļi bija jāoperē.

Un vēl - redzot, ka mazulītis saņem donora pienu, priekšlaikus dzimušo bērniņu mammas bieži dara visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt barot bērniņu arī pašas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti