Pastāvīgās uzturēšanās atļaujas vairs nav, bet vēzis ir. Gadījums ar pensionāri – Krievijas pilsoni no Daugavpils (precizēts))

Pensionāre no Daugavpils Ļubova Semenčenko vasarā nenokārtoja latviešu valodas eksāmenu. Gaidīja uzaicinājumu uz otro eksāmenu, taču teic, ka neesot saņēmusi. Tajā pašā laikā viņai diagnosticēja vēzi. Ceturtā stadija, metastāzes galvā. Pagājušajā mēnesī sievietei atņēma pastāvīgās uzturēšanās atļauju un tādēļ izslēdza no veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju reģistra. Viņai tika liegti bezmaksas valsts medicīniskie pakalpojumi. Bija jāārstē onkoloģiskā slimība uz labdaru rēķina. Bet šajā nedēļā viņa reģistrā tika atjaunota.

Ļubovai ir 69 gadi. Dzimusi Daugavpilī, no 1984. gada strādājusi par medmāsu vietējā poliklīnikā. Tāpat kā daudzi šajā pilsētā, Ļubova ir Krievijas pilsone, viņai bija pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā. 8. augustā Ļubova devās uz latviešu valodas eksāmenu, lai paliktu Latvijā, taču to nenokārtoja. Pierakstījās uz atkārtotu eksāmenu, taču uzaicinājumu uz to tā arī neesot saņēmusi.

Precizējums

Publikācijas sākotnējā versijā ieviesusies kļūda: Valsts izglītības satura centrs (VISC) tika nosaukts par Valsts valodas centru. Valsts valodas centram (VVC) nav nekādas saistības ne ar uzturēšanās atļauju pretendentu eksāmenu organizēšanu, ne norisi - par to atbild VISC.

LSM.lv redakcija atvainojas abām iestādēm.

Kā tas ir iespējams? Valsts izglītības satura centrā Rus.LSM.lv atbildēja, ka eksāmenu Ļubovai bija paredzēts kārtot 5. oktobrī, un par to viņai nosūtīts paziņojums uz tālruņa numuru. Valsts izglītības satura centrā norāda, ka, ja vēsts adresātam nebūtu piegādāta, tad par to centrs būtu saņēmis paziņojumu. Bet tādu centrs neesot saņēmis.

"Septembris pagāja, oktobris pagāja. Tā pa īstam es saslimu oktobrī. Pulmonoloģe nosūtīja uz rentgenu. Pēc rentgena Rīgas ārsts uzrakstīja, ka jāveic izmeklējumi. Pēc visiem izmeklējumiem diagnosticēja vēzi. Lūk, dokumentos rakstīts. Daktere Grinčuka nosūtīja uz ķīmijterapiju. Divas "ķīmijas" man bija pēc valsts programmas," stāsta Ļubova.

Bet par trešo kursu bija jāmaksā.

Janvāra beigās viņai atņēma uzturēšanās atļauju. Februāra beigās paredzēts ķīmijterapijas ceturtais kurss, būs vajadzīga arī magnētiskā rezonanse, analīzes un citi izmeklējumi.

"Valsts finansētos veselības aprūpes pakalpojumus Latvijas Republikā var saņemt personas, kas ir reģistrētas pakalpojumu saņēmēju reģistrā  Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un apmērā. Ja pastāvīgās uzturēšanās atļauja ir anulēta un nav nosacījumu, kas dod tiesības to saņemt, par veselības aprūpes pakalpojumiem jāmaksā no personīgajiem līdzekļiem atbilstoši medicīnas iestādes noteiktajam cenrādim," komentē Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe.

"Janvāra pensiju es saņēmu, bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā teica, ka februārī uz to varu necerēt. Pensijas nebūs. Vēl nelaime tāda, ka esmu aizbildne savam mazdēlam, viņam ir 16 gadi. Mazdēlam atņēma bērnu naudu un vēl 54 eiro, ko saņēmu kā aizbildne, un 258 eiro, kas bija palīdzība, lai viņu uzturētu. Jo kopā ar manu pensiju 900 eiro mums neiznāca. Vārdu sakot, es saņēmu pensiju, bet bērns neko nesaņēma. Sodīja Latvijas pilsoni," saka Ļubova.

Bet ārstēšana ir dārga – gandrīz divsimt eiro par trim ķīmijterapijas dienām. Turklāt vēl zāles, inhalators un citi izdevumi.

Vietējie aktīvisti atvēra Ļubovai ziedojumu kontu.

"Kāds raksta – dāvana, cits vēl veselību. Es biju vienkārši šokā. Zinot, cik grūti tagad ir vienkāršajiem cilvēkiem. Biju tik pārsteigta… Domāju, kā ieiet tajā internetā – es taču no tā neko nesaprotu – un pateikties cilvēkiem. Iznāk, ka mūsu trakajā laikmetā pasaulē vēl ir labi cilvēki," atzīst Ļubova.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē sievietei ieteica doties pie rehabilitologa – viņš var atbrīvot no eksāmena, un tad Ļubova varētu iesniegt pieteikumu Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai. Taču tas prasa laiku. Tagad viņa iesniegusi pieteikumu ar onkologa izrakstu – pagaidu uzturēšanās atļaujas saņemšanai. Atbilde būs 30. maijā. Bet 1. februārī viņa uzrakstīja iesniegumu Nacionālajam veselības dienestam, pievienojot tam onkologa izziņu, un lūdza atjaunot veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju reģistrā.

"Gribas ticēt labākajam. Nevaru teikt, ka tad, kad sāku šo ārstēšanu, man ar katru dienu būtu kļuvis sliktāk. Vai arī palīdz tas, ka visi atbalsta. Man liekas, ka sliktāk man nav kļuvis," saka Ļubova.

Imigrācijas likumu pieņēma iepriekšējā – trīspadsmitā – Saeima. Atbilstoši šim likumam pēc Pilsonības un migrācijas pārvaldes lēmuma gandrīz tūkstotim Krievijas pilsoņu jāpamet Latvija tādēļ, ka viņi nav izpildījuši jaunās prasības. Bet likumu izskatīja Saeimas pilsonības un migrācijas lietu komisija. Tad komisiju vadīja Ingmārs Līdaka no "Apvienotā saraksta". Tagad tās priekšsēdētājs ir Gunārs Kūtris no Zaļo un zemnieku savienības. Abi teic – likums Ļubovas situācijā nav vainojams.

"Cilvēks vienkārši nav gribējis vai nav pratis sadarboties ar valsts struktūrām. Visos tajos gadījumos, par kuriem mēs saņemam informāciju, cilvēks vai nu nav aizgājis, vai nav parunājis, nav palūdzis, nav uzrakstījis, ir nokavējis," saka Gunārs Kūtris.

"Vienkāršāk ir mainīt veselības indikācijas, kas atbrīvo no eksāmeniem. Atvērt šo likumu apspriešanai – es nevaru garantēt, ar ko tas beigsies. Varbūt tas beigsies ar jaunām, vēl stingrākām normām," pieļauj Ingmārs Līdaka.

Pie Ļubovas Rus.LSM.lv ciemojās pirms nedēļas. Sazvanījāmies šonedēļ, viņa pastāstīja, ka Nacionālais veselības dienests atbildējis uz viņas iesniegumu.

"Es jums lasu pēdējo teikumu – pamatojoties uz sniegtajām ziņām, dienests pavēstīja, ka no 2024. gada 26. janvāra iekļauj pieteikuma iesniedzēju – tātad mani – veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju reģistrā," stāsta Ļubova.

Tātad Ļubova atkal varēs saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī iesniegt pieteikumu un atgūt par ķīmijterapijas trešo kursu iztērēto naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti