Panorāma

Rinkēvičs ar Zelenski pārrunā situāciju Ukrainas frontē

Panorāma

Panorāma

Valsts apmaksāto vakcīnu daudzums samazinās

Latvijā nevienmērīgu pasūtījumu dēļ ārstu praksēs radies gripas vakcīnu iztrūkums

Latvijā izpotēti aptuveni 70% no valsts apmaksātajām gripas vakcīnām. Daudzi vecāki ir satraukti, ka viņu bērni nav tikuši pie pirmās vai otrās potes. Slimību profilakses un kontroles centrs ziņo, ka vakcīnas vēl ir un to iztrūkums ārstu praksēs radies nevienmērīgu pasūtījumu dēļ. 

Latvijas Televīzijas uzmanību pievērsa kāda mamma, kura vēlējās palikt anonīma. Viņa stāstīja, ka šogad pret gripu nav paspējusi vakcinēt visus bērnus. Valsts apmaksātās gripas vakcīnas pie ģimenes ārsta beigušās un nav zināms, vai un kad būs iespēja poti saņemt.

Vakcinācijas pret gripu paredzētos apjomus nosaka gadu uz priekšu. Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs stāstīja, ka pieprasījums pēc gripas vakcīnām šogad ir krietni lielāks.

Septembrī ģimenes ārsti iesniedza pieprasījumu Slimību profilakses un kontroles centram par plānoto vakcīnu daudzumu mēnesi uz priekšu.

"Šogad vienas gripas vakcīnas vietā ir trīs gripas vakcīnas.  Līdz ar to ģimenes ārstiem ir nedaudz lielāka plānošana un SPKC ir grūti noteikt, cik devu vispār mūsu valstī ir jāpasūta un kādas vakcīnas. Kopējais vakcīnu skaits ir lielāks nekā pagājušajā gadā, bet diezgan ātri ģimenes ārstiem un citām vakcinācijas iestādēm beidzās standarta gripas vakcīnas," skaidroja Dzalbs.

SPKC dati liecina, ka līdz šim izmantoti apmēram 70% no vakcīnām, stāstīja ārsts. 

Atlikušie 30 % vakcīnu ir nevienmērīgi izdalītas ārstniecības iestādēm. Neskaidrība radusies tieši par vakcīnu bērniem vecumā līdz 9 gadiem.

"Ja bērns tiek vakcinēts pirmo reizi mūžā un iepriekš nav slimojis ar pierādītu gripu, tad, uzsākot vakcināciju, ir nepieciešamas divas devas. Un šeit var rasties pārpratumi. Ja mums no SPKC bija lūgums šogad plānot vakcīnu pasūtījumus ik pa mēnesim, rezultātā ir kolēģi, kas cerēja saņemt vakcīnas arī decembrī, lai veiktu šo mazo bērnu vakcināciju. Bet, kā mēs zinām, vakcīnas ir izlietotas," pauda ģimenes ārsts. 

Gan ģimenes ārstiem, gan SPKC būs stingri jāpārrunā darbības plāns nākamajai sezonai, lai nerastos vakcīnu iztrūkums, viņš uzsvēra.

Slimību profilakses un kontroles centrā stāstīja, ka praksēm esot sūtījis paziņojumus par vakcīnu drīzu beigšanos.

"Mēs bijām sūtījuši praksēm brīdinājumus, ka mums ir palicis tikai neliels uzkrājums un tad, lūdzu, atsūtiet to daudzumu, cik jums nepieciešams – bērniem tikai un tikai otrajai devai. Tie ārsti, kas bija pasteigušies to izdarīt, tie arī saņēmuši," teica SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova.

Pašlaik Latvijā ir pieejamas vēl 23 tūkstoši šo vakcīnu. Vairāk nekā 600 iestādēs ir 10 devas un vairāk, stāsta centrā.

"Kāpēc tāda situācija varēja izveidoties? Piemēram, sākumā pasūtot vakcīnu pret gripu, prakse ir pārvērtējusi savas iespējas vai bija cerējusi uz lielāku atsaucību no pacientu puses.  Nu, līdz ar to kāds paņēma vairāk un nepietika citām. Tas vairāk ir plānošanas jautājums," skaidroja Savrasova.

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā ir saraksts ar praksēm, kurās pieejamas pretgripas vakcīnas, lai iedzīvotāji varētu tās vēl saņemt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti