Dienas ziņas

Krāpnieki sola zelta kalnus darba sludinājumos

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Pirmo reizi Ramatas Lielezerā veic zivsaimniecības izpēti

Ramatas Lielezerā konstatē vien asarus un pa kādai līdakai

Ramatas Lielezers atrodas vienā no Baltijas lielākajiem pirmatnējiem dabas apvidiem, tāpēc ezera vide ir salīdzinoši maz ietekmēta. Līdz šim tas nav zinātnieku vērtēts, bet nule kā veikta zivsaimniecības izpēte un secināts, ka šajā purva ezerā ir vien asari un pa kādai līdakai. Pašvaldība vēlas ūdenstilpē ielaist zivju mazuļus, taču vietējie iedzīvotāji uzstāj, ka nevēlas piesaistīt tūristus šai vietai.

Reikuls, Reikulis, Puikulis – arī tā tiek dēvēts Ramatas Lielezers, kurš ir neliels purva ezers ar vienu salu. Tas atrodas dabas lieguma zonā, tāpēc ir viens no nedaudzajiem, kas nav piesārņots.

"Ūdens kvalitāte ir starp labu un augstu ekoloģisko kvalitāti. Tur viss kārtībā, kas ir loģiski, jo apkārt nav neviena lauku saimniecība vai mežsaimniecība, kuru rezultātā ezerā varētu ieplūst liekās barības vielas," stāstīja SIA "Saldūdeņu risinājumi" pārstāvis Māris Liepiņš.

Valmieras novada pašvaldība vēlējās no pētniekiem noskaidrot, vai ezers ir zivju bagāts, vai to vajag bagātināt un kā.  Zinātniekiem šis uzdevums bija saistīts ar izaicinājumu – nokļūt pie tā nav vienkārša lieta.

"Purva ezeri ir saistīti ar zināmām loģistikas grūtībām. Šajā gadījumā bija divi kilometri jāiet kājām un viss inventārs jānes uz mugurām, iekšā purvā, un tas nav tas, ar ko ikdienā saskaramies," atzina Liepiņš.

Tomēr darbs paveikts un tagad pētnieki secina, ka purva ezers nevar lepoties ar zivju dažādību.

"Lielākoties šāda tipa purva ezeros ir ļoti skābs ūdens, liela daļa citu zivju nespēj izdzīvot. Pieauguši īpatņi var izdzīvot, bet nārsts ir nerezultatīvs. Diezgan droši var pieņemt, ka līdaka un asaris ir Ramatas Lielezera vienīgās zivis," teica Liepiņš.

Vietvara turpmāk lems, ko darīt tālāk, – ielaist zivju mazuļus ezerā vai ne; vai apkaimi varētu un vajadzētu padarīt tūristiem pievilcīgāku.

"Makšķerniekiem, protams, interesēja, kas tiks tuvākajā nākotnē darīts, bijām vienprātis, ka šajā vietā liekus infrastruktūras objektus vai pastaigu takas nevajadzētu būvēt. Tas bija tā galvenā baža cilvēkiem," stāstīja Valmieras novada pašvaldības vecākā vides speciāliste Evija Ozola.

"No iedzīvotājiem varēja sadzirdēt, ka vietu nevajag popularizēt, nevajag tūristu pūļus, tam es arī varētu piekrist. Tas tomēr ir dabas liegums," piebilda Liepiņš.

 

Zinātnieki vairāk ieteiktu atstāt ezeru savā dabiskajā ritējumā. Pašvaldība nākotnē plāno ielaist līdaku mazuļus nelielā apjomā, bet papildu infrastruktūru iekārtot negrasās – lai vieta paliek tūristu mazāk skarta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti