Dienas ziņas

Apkopo bērnunamu vajadzības un aicina ziedot

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krāpnieki sola zelta kalnus darba sludinājumos

Krāpnieki sola zelta kalnus arī darba sludinājumos

Sociālajos medijos arvien biežāk parādās darba sludinājumi, kas sola tūlītējus zelta kalnus – labu algu, sociālās garantijas, elastīgu darba grafiku. Daļa iedzīvotāju arī uzķeras uz šādiem melīgiem solījumiem, zaudējot naudu un nereti arī apdāvinot krāpniekus ar savu kontu parolēm. 

Alga 257 eiro dienā – tāds vilinošs darba piedāvājums parādās sociālās vietnes  "Facebook" grupā "Sludinājumu dēlis Valmierā". Lai saprastu, vai tas ir krāpnieku veidots konts un kā viņi darbojas, Latvijas Televīzija sazinājās ar viņiem, it kā meklējot šādu darbu. Atbilde sekoja ātri no profila "Edgars Putniņš", mudinot pievienoties "Telegram" grupai un aicinot spiest uz nezināmas saites. 

Personāla atlases speciāliste, karjeras konsultante Baiba Lauva norādīja uz aizdomīgām pazīmēm šajā sarakstē: "Sākšu ar to, ka rakstības stils, jo viņš sāk uzrunāt uz "tev". Tad viņš pāriet uz  "jums" formu, kas likās ļoti dīvaini un uzreiz piedāvā spiest uz nezināmu linku. Links neizskatās uzticams, to uzreiz var pateikt."

Turpmākajā saziņā Edgars Putniņš nesniedza sīkāku informāciju par to, kas tieši ir jādara, lai saņemtu kārotos 257 eiro dienā.

Eksperti norādīja – lai cik vilinošs ir piedāvājums, jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" eksperts Gints Mālkalnietis atzīmēja: "Neviens nedala lielu peļņu tāpat vien. Ja peļņa šķiet pārāk neticama, ja nav iespējams klātienē satikt šo darba devēju, tas nebūs nekas labs un ticams."

Savukārt personāla atlases speciāliste Lauva pauda: "Pirmais, ko ieteiktu darīt, ir apskatīties, kad tas profils ir izveidots, paskatīties, ko cilvēks publicē, kas ir viņa draugi. Ja cilvēks strādā saistībā ar kādu uzņēmumu vai nodarbojas ar atlasi, tad, visticamāk, tur būs informācija par viņa nodarbošanos. Es tiešām ieteiktu iemest meklētājā vārdu un uzvārdu un apskatīties, ko meklētājā var atrast par šo cilvēku."

Palūkojoties Edgara Putniņa "Facebook" kontā, secināms, ka profils tiešām izveidots nesen, sekotāja neviena. Uz Latvijas Televīzijas jautājumu, vai ir likumīgi reģistrēta darbība Latvijā, atbilde bija: "Tā ir Latvijā reģistrēta platforma". Sekoja arī kārtējais aicinājums spiest uz saites un pievienoties "Telegram" grupai. 

Ir daudzi, kuri uzķeras, un sekas var būt dramatiskas. 

Lauva sacīja: "Var iegūt piemēram datus par banku, par kartēm un tā tālāk. Var iegūt arī iespējas nolasīt paroles, kas nozīmē, ka cilvēkam tiks atņemta piekļuve dažādiem citiem sociālajiem tīkliem, ja cilvēki saglabā paroles. Otrkārt, var burtiski nobloķēt telefonu, uzliekot kaut kādu vīrusu."

Krāpniecība internetā nav nekas jauns, bet, līdzīgi kā attīstās tehnoloģijas, arī krāpnieki kļūst gudrāki.

"Cert.lv" eksperts Mālkalnietis stāstīja: "Šobrīd ir redzams, ka krāpnieki cenšas izmantot arī latviešu valodu, ja agrāk latviešu valodas krāpšanas saturs bija ļoti minimāls, tad beidzamajos mēnešos mēs redzam, ka latviešu valoda tiek arvien vairāk izmantota."

Pēc vairākiem uzstājīgiem jautājumiem par legalitāti, par uzticamību Edgars Putniņš saziņu pārtrauca. Eksperti mudina cilvēkus katru darba sludinājumu izvērtēt kritiski un uzticēties tiem, kuri gatavi sniegt par sevi kā darba devēju maksimāli daudz informācijas, turklāt arī klātienē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti