«Krustpunktā»: Balsu pirkšana vai provokācija?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

Lai gan Drošības policija sākusi kriminālprocesu par iespējamo balsu pirkšanu partijas "Vienotība" kandidāta Dzintara Zaķa labā, tomēr varbūt Zaķa gadījums ir provokācija, kas itin labi iederas nomelnojošā kampaņā? Tā īpaši pirms vēlēšanām aktivizējās divos interneta portālos - pietiek.com. un puaro.lv, vēršoties pret valdošās partijas "Vienotības" redzamākajiem politiķiem.

Daļas sabiedrības, politiķu un mediju spriedums ir skarbs - ja ne Zaķis pats, tad ar viņa ziņu šajās vēlēšanās pirktas balsis Latgalē viņam par labu. Analizējot balsu pirkšanas skandālu un "Vienotību" nomelnojošās kampaņas, Latvijas Radio raidījums "Krustpunktā" nonāk pie divām versijām: vai nu pašā "Vienotības" iekšienē notiek cīņa par varas pārdali un Zaķis traucē pie teikšanas nonākt kādam citam, vai arī kāds to dara no ārpuses.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Latvijas Radio devās uz Viļāniem, kur tikās ar "Vienotības" biedru, Ilzes Viņķeles (Vienotība) tēvu Juri Vidiņu, kuram esot ziņojuši pacienti, ka notiek balsu pirkšana par labu Zaķim. Viņš šo informāciju darījis zināmu "Vienotības" vadībai un Drošības policijai. Vidiņa kungam Zaķa lietā viss šķiet skaidrs: "Es domāju, ka lielākā problēma mūsu partijā bijusi tanī apstāklī, ka mēs savlaicīgi neesam attīrījušies no šaubīgiem elementiem. (..) Ziniet, ja nodokļu apiešanas shēmotājs paliek par frakcijas vadītāju, tad īsti kārtībā nav ar frakciju."

Viņš gan pauž, ka nezina, kas apmaksāja iespējamo balsu pirkšanu: "Nē, es nevaru apgalvot, ka tie bija saistīti ar Zaķi. Es varu teikt tikai pieņēmuma formā. Es nezinu, kas bija tie autobusi, bet man vakar piezvanīja viens privātdetektīvs, kas ir piefiksējis autobusu numurus, šoferus, balsu pārdevējus un pircējus un ka tas it kā nodots Drošības policijai. Bet, ja jūs sakāt, ka Drošības policija tiks skaidrībā ar to visu, es nebūtu tik pārliecināts par to."

Vidiņš vairākkārt atkārto, ka nav instruments neviena rokās. Šā gada janvārī viņš bija paredzējis teikt runu "Vienotības" kongresā, bet nav ticis pie vārda. Viņa runa izsūtīta partijas biedriem, tajā viņš kritizē partijas vadību un uzteic savas meitas darbu.

Latvijas Radio sastop pārsvarā krieviski runājošus viļāniešus - daži kaut ko ir dzirdējuši par balsu pirkšanu, citi nezina neko. "Es ņe toļki par Zaki, es dzirdēju ka Sokolkos skraidīja par to… Tā pa piecīšiem skraidīja, bija kam iedeva," saka kāda kundze. "Es zinu, ka piedāvāja un maksāja, bet ne man, kaimiņš sacīja," stāsta kāda sieviete.

Vai Zaķa kompromitēšana būtu saistāma ar varas pārdali partijas iekšienē un tēva centieniem lobēt meitas kā politiķes karjeru? No katra biedra "sišanas" parasti cieš visa partija. Situāciju komentē kādreiz "sistais" politiķis Aigars Štokenbergs: "Zaķim ir visas tiesības uz Saeimas deputāta mandātu tikmēr, kamēr tiesa nav pierādījusi pretējo. Otrkārt, es būtu ārkārtīgi atturīgs uzklausīt un izvirzīt priekšplānā to personu argumentus, kuri ir personiski ieinteresēti vienā vai otrā iznākumā. Piemēram, Vidiņa kungs kandidēja tieši tajā pašā vēlēšanu apgabalā un saņēma krietni mazāk balsu nekā virkne citu politiķu, kas bija virs viņa tajā sarakstā. Skaidrs, ka viņam ir savas intereses par šo iznākumu. Tāpat kā viņa meitai ir savas intereses attiecībā uz viņas lomu "Vienotībā" - frakcijā, partijā, ministrijā un tā tālāk."

Jēkabpils avīzes "Jaunais Vēstnesis" žurnāliste Māra Grīnberga stāsta, ka jēkabpiliešiem ir dalītas jūtas pret Dzintaru Zaķi, kurš 1990.gadu sākumā tur visai sekmīgi nodarbojies ar biznesu: "Cilvēkiem vispār pret šiem deputātiem, kas ilgstoši ir Saeimā, veidojas negatīva nostāja, jo viņi grib redzēt reālus rezultātus. Agrāk vismaz Zaķis brauca un stāstīja pirms katrām vēlēšanām. Šogad mēs viņu neesam redzējuši vispār." Žurnāliste arī zina stāstīt, ka Zaķa ģimene ir ļoti noraizējusies par visu notiekošo; viņa pati šo skandālu saista ar politiķa konkurentiem.

Uzrunātajiem ekspertiem šķiet ticams arī otrs varants - pret Zaķi vērsta provokācija nolūkā diskreditēt viņu pašu un "Vienotību". "Zaķis ir cilvēks, kas politikā ir pietiekami ilgi. Un viņš atšķirībā no, iespējams,  daudziem citiem politiķiem stādās priekšā, kādas sekas un kādas izmaksas var būt kādam viņa solim.

Tieši tādēļ man ir diezgan grūti stādīties priekšā, ka Dzintars Zaķis, ņemot vērā, kāda viņam līdz šim bijusi reputācija, tagad šinī mirklī iet un taisa sev kaut kādu šāda veida palīdzēšanas kampaņu ar diezgan augstu varbūtības pakāpi, ka to varētu uzzināt viņa politiskie oponenti," saka politologs Ivars Ījabs.

Kā manāms, vislielākā negatīvisma kampaņa "Vienotības" virzienā plūst caur diviem portāliem, kuru vadībā ir Jurģis Liepnieks un Lato Lapsa, kā arī lapelēm, kuras nosauktas par medijiem.

Liepnieks savulaik bija Tautas partijas, tagad "Saskaņas" priekšvēlēšanu kampaņas veidotājs. Informācija pietiek.com un puaro.lv ir aptuveni viena virzienā. Lapsa gan apgalvo, ka kompromati avīzē "Vienotība pietiek" ir pašu "Vienotības" biedru pasūtījumi pret saviem partijas biedriem. Līdz šim šo kampaņu upuri bija Ģirts Valdis Kristovskis, Artis Kampars, Aigars Štokenbergs, tagad Solvita Āboltina un Dzintars Zaķis.

Tomēr par šīs kampaņas apmaksu Drošības policija klusē. Lapsas kampaņu Latvijas Radio ar negatīvo reklāmu par "sarkanmataino kundzi un mēslu vabolēm" apmaksājusi ar viņa brāli saistīta kompānija "Fox Communications", kas gan pēc "Lursoft" datiem pērn strādājusi "pa nullēm". Latvijas Televīzija šo reklāmu pārtrauca raidīt un neatklāj, cik viņiem samaksāts. Pret "Vienotību" vērstā avīze izmaksājusi, pēc paša Lapsas teiktā, 25 tūkstošus eiro, un finansēšanas avots esot meklējams pašā "Vienotībā", pauda Lapsa.

Kampars klāsta, ka "Vienotību" nomelnojošo kampaņu nauda esot saistīta ar Krieviju: "Esmu pārliecināts, ka šī nauda, protams, nav vietējas izcelsmes. Protams, ja man būtu pierādījumi, tie būtu iesniegti tiesā. Bet pēc informācijas, kas ir manā rīcībā, šī nauda ir cieši saistīta ar Krievijas biznesa interesēm, ar Krievijas biznesa vides uzskatiem, kā Latvijā būtu jādzīvo tālāk."

Savukārt polittehnologs Jurģis Liepnieks Zaķa balsu pirkšanas skandāla sasaisti ar partiju "Saskaņa" dēvē par absurdu: "Zaķis dod mājienu, ka mēs esam maksājuši, ka "Saskaņa" ir maksājusi par to, lai pašai "Saskaņai" būtu mazāk par divām vietām Latgalē. Tas ir pilnīgs absurds! Mums Latgalē bija mērķis vismaz septiņas vietas, mēs esam dabūjuši sešas vietas. Tas ir neapmierinošs rezultāts "Saskaņai" Latgalē. Un tagad mēs zinām kāpēc. Un es nešaubos ne mirkli, tur jau tajā Zaķa gadījumā, tur tas viss ir ļoti caurspīdīgi, tur būs tajos septiņos kriminālprocesos gan aizturētie, gan, es domāju, šīs lietas visas nonāks tiesā."

Šie septiņi kriminālprocesi, kā informē KNAB, uzsākti nevis saistībā ar balsu pirkšanu vienas, bet vairāku partiju kandidātu labā. Liepnieks apgalvo, ka Stalbes gadījums, kur vēlētāji ieradušies ar Rāmkalnu īrētu autobusu, draudzīgi  nobalsojuši par "Saskaņu" un likuši  Zariņam plusiņus, neesot viņu radīts "instruments". Taču arī par šo gadījumu sākts kriminālprocess. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti