Ventspilī aicina pieteikties izmēģinājumam šķirot bioloģiskos atkritumus

Līdz 28. augustam Ventspils iedzīvotāji var pieteikties izmēģinājumam un mācīties kopā šķirot bioloģiskos atkritumus. Ar šādu uzaicinājumu klajā nākusi pašvaldības SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts", kas izmēģinājuma akcijā plāno iesaistīt privātmāju saimniekus, uzņēmumus un daudzdzīvokļu māju iemītniekus.

Pirmie interesenti jau pieteikušie, viņu vidū ir arī ēdināšanas iestādes, kam bioloģisko atkritumu jautājums ir īpaši aktuāls.

Ventspilī aicina pieteikties izmēģinājumam šķirot bioloģiskos atkritumus
00:00 / 04:49
Lejuplādēt

Par šķirošanas laukumu interese ir liela

Ir parasts darba dienas rīts, bet Ventspils šķirošanas laukumā jau valda liela rosība, ik pa brīdim atbrauc kāda mašīna vai cilvēki ar velosipēdiem. Šķirošanas laukuma darbiniece Laima Grīnerte atklāj, ka dienas laikā laukumu apmeklē "255 cilvēki, no rīta jau bija 50, pašā vakarā bija uzlidojums tā, ka pa vārtiem netiek iekšā".

"Ved [nopļauto] zāli, lapas, ravējamo zāli. Pagaidām jau vēl bioloģiskos nešķiro pie mājām, bet ar laiku jau šķirosim. Āboli jau arī te, līdz vakaram – smird tas laukums," stāsta Grīnerte.

Šobrīd aktuāls ir viss, kas nāk no dārza – novītušas puķes, bojāti āboli, kas samesti lielajos konteineros.

Latvijas Radio uzrunā arī kādu ventspilnieku, kurš atbraucis uz šķirošanas laukumu, un viņš stāsta: "Ābolus atvedu, ir tik daudz, ka nezinu, kur likt, kompostā tik daudz nevar ielikt, daļa paliek, pārējais uz šejieni. Vairāk nekā 100 litrus atvedu."

Vēl kāds kungs stāsta, ka ar sievu abi šķirojot atkritumus, kā būs ar bioloģisko atkritumu šķirošanu, tas gan vēl neesot skaidrs: "Ja man katra kefīra pudele te jāved, es nezinu. Šķiroju stiklu, kartonu, vecās drēbes. Kā būs ar bioloģiskajiem – nezinu, droši vien grūdīšu visu kopā, mēs esam divi, bērni ir ārzemēs, mēs to nevaram piepildīt, ko katru mēnesi ved ārā."

Līdz gada beigām Ventspils valstspilsētā jāapstiprina grozījumi saistošajos noteikumos, kas lielā mērā arī noteiks kārtību bioloģisko atkritumu šķirošanai un savākšanai, tiks noteikts arī atkritumu izvešanas biežums.

Izmēģinājumam piesakās arī kafejnīca

Izmēģinājums ir nepieciešams, lai saprastu, kā tas praktiski varētu darboties un ko iespējams uzlabot, skaidro SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" sanitārās tīrīšanas iecirkņa vadītāja vietniece Inese Mičule.

"Mūsu akcija saucas "Šķiro BIO-loģiski". Mēs gatavojamies nākamā gada obligātai bioloģisko atkritumu šķirošanai. Sāksim ar izmēģinājumu, pamācīsimies paši, paskatīsimies, kā to darīt un kā būs veicies iedzīvotājiem. Kaut arī izmēģinājumu izsludinājām tikai pirmdien, interesanti jau ir pieteikušies,

interese pārsvarā ir no individuālām mājām, ir kafejnīca – tā ir mūsu mērķauditorija, arī daudzdzīvokļu mājas," stāsta Mičule.

Izmēģinājumam pieteicies Pasiekstes vējdzirnavu krogs. Šefpavārs Elvis Rībens stāsta, ka bioloģiskie atkritumi ir aktuāls jautājums, tāpēc arī nolēmuši iesaistīties izmēģinājumā.

Kaut arī var, piemēram, sakaltēt burkānu mizas un tās izmantot, bioloģiskie atkritumi būs, īpaši brokastu ēdiens, piemēram, viesnīcās, kas ir aktuāla problēma visur pasaulē.

"Ļoti daudz atkritumu no iepakojumiem, kartons, arī ēdiena pārpalikumi. Mēs jau paši šķirojam maksimāli, mums brauc pakaļ kartonam, ir mums liela kaste, ir arī stiklam un plastmasai. Ir ēdiena pārpalikumi, pašiem ir truši, kam dodam, pretī ir zirdziņi, kam dodam maizi," stāsta Rībens.

Pavāri Latvijā jau aktualizē problēmas, kas saistītas ar brokastu pārpalikumiem, īpaši viesnīcās, stāsta Elvis Rībens. Kaut arī ir dažādas iespējas, kā pārtikas produktus maksimāli izmantot, tomēr no bioloģisko atkritumu veidošanās pilnībā nav iespējams izvairīties.

"Viens mazs uzņēmums, krogs var, piemēram, nomizot burkānus, pārstrādāt, kaltēt un ko tik vēl ne, bet viesnīcas gāž lielos daudzumos ēdienu ārā," viņš piebilda.

Atkritumu poligonā pielāgos jau esošās iekārtas un būs papildu līnija

Pašvaldības SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" Sanitārās tīrīšanas iecirkņa vadītāja vietnieks Sandris Ozoliņš skaidro, ka atkritumu poligonā tiks pielāgotas jau esošās iekārtas un būs papildu līnija, kas ļaus uzlabot bioloģisko atkritumu pieņemšanu. Bioloģisko atkritumu šķirošana pašiem būs jaunums.

Izmēģinājumam jau gatavojas. "Ir tāds mazs virtuves spainītis, kur mēs domājam, ka varētu izmantot. Tas nav obligāti, bet interesentiem, kuri piesakās, dosim līdzi kopā ar mazu instrukciju, ko varam tajā mest, kur pēc tam tie atkritumi jānovieto, lai neieliktu zaļajos konteineros, bet jāliek brūnajos, kas būs novietoti blakus mājām," skaidro Inese Mičule.

Atšķirībā no "zaļajiem" atkritumiem, kurus apsaimnieko, izmantojot marķētus zaļos maisus, pārtikas un virtuves atkritumu apsaimniekošanai tiks uzstādīti brūnas krāsas konteineri. Redzams, ka brūnajiem konteineriem sānos ir nelieli caurumiņi, kas nodrošina gaisa apmaiņu.

Pieteikšanās izmēģinājumam Ventspilī turpināsies līdz 28. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti