Slēgto pasta nodaļu dēļ eksāmenu nogādāšana no skolas līdz VISC var būt izaicinoša

Latvijā skolēniem sācies obligāto valsts pārbaudījumu laiks. Skolēnu aizpildīto rakstveida eksāmenu materiālu nogādāšanu izvērtēšanai uz Valsts izglītības satura centru (VISC) organizē līdzīgi kā pēdējos vismaz 20 gadus – izmantojot pasta nodaļas. Taču to skaitam reģionos sarūkot un attālumiem pieaugot, izskan arī jautājums, vai to var organizēt citādi? "Latvijas pasts" gatavs nodrošināt kurjera pakalpojumus, kas gan prasa lielākas izmaksas. Tāpēc pašlaik būtiskas izmaiņas eksāmenu materiālu sagādē nav paredzamas.

Eksāmenu nogādāšana pasta nodaļās
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Jābrauc 40 kilometru līdz pasta nodaļai

Šonedēļ 9. klašu skolēni valsts pārbaudījumu sēriju sāka ar rakstisko un mutvārdu daļu angļu, vācu un franču valodā. Rakstveida eksāmenu kārtas materiālus Valsts izglītības un satura centrs (VISC) piegādā pašvaldību izglītības pārvaldēm, kur tos saņem izglītības iestāžu vadītāji vai viņu deleģēti pārstāvji.

Pēc eksāmeniem skolas vadības uzdevums ir skolēnu veikumu nosūtīt VISC. Kārtība pēdējos vairāk nekā 20 gadus nav mainīta – tos nosūta no pasta nodaļas. No skolām attālākos reģionos to aizsniegšana gan izrādās izaicinājums, par ko nekavējas norādīt arī publiski.

Valles pamatskolas direktors Jānis Viegliņš gan sociālajos tīklos, gan saziņā ar Latvijas Radio izstāsta savu pieredzi: 

"Pasta reforma ļoti stipri ietekmējusi, jo daudzi ciemi, kur atrodas arī skolas, ir palikuši bez pasta nodaļām. Vallē mums arī nav pastkastītes. Līdz ar to pasta nodaļa man jāmeklē tuvākajā ciemā.

Tuvākais ciems ir Vecumnieki 17 kilometru attālumā, kur tajā dienā pasta nodaļa strādā līdz plkst. 13, un es nespēju nekādā veidā šo savu aploksni aizsūtīt. Tas nozīmē, ka man pasta nodaļa jāmeklē tālāk. Gribēju braukt uz Bausku, bet beigās nonācu Baldonē, kas tāpat ir 40 kilometru attālumā no mums."

Pārbraucienos no novada centra un ceļā uz pasta nodaļu skolas direktoram radušās pārdomas, vai eksāmenu materiālu nogādāšanu varētu organizēt ērtāk.

"Mēs jau veidojam Latviju labāku ar katru gadu. Noteikti nākamajā gadā, es ceru, izies cauri arī tai praktiskajai pusei, kā tā eksāmena diena un praktiskie uzdevumi notiek," viņš pauž.

"Latvijas pasts" piedāvā kurjera pakalpojumu

Šoziem plašākas ažiotāžas dēļ "Latvijas pasts" atlika vēl plašāku reģionālo nodaļu slēgšanas plānu. Tas paredzēja slēgt 105 no 176 nodaļām. Taču to pārklājums arī pašlaik nebūt nav pietiekams. "Latvijas pasts" ar Valsts izglītības satura centru ik gadu slēdz līgumu par eksāmenu materiālu apriti.

Apzinoties pasta nodaļu retināto pieejamību laikā un telpā, piedāvāts materiālu nogādāšanu atbildīgajā iestādē nodrošināt ar kurjeru starpniecību.

"Mēs arī esam aicinājuši visus vienoties par procedūru, kā skolas pārstāvis varētu pieteikt kurjera ierašanos skolā un nodot viņam rokās sagatavoto sūtījumu.

Mūsuprāt, esošais izvēlētais risinājums ir pietiekami sarežģīts, jo visa vadība uzlikta uz skolu vadītājiem,

kuriem jānogādā sūtījums ar aizpildītajām eksāmena lapām uz pasta nodaļām. Esam gatavi operatīvi risināt šo jautājumu. Apzināmies, ka tā ir problēma. Svarīgākais, lai ērti nodot un saņemt šo sūtījumu," norāda "Latvijas pasta" pārstāve Laila Kļaviņa.

Risinājums – eksāmeni tiešsaistē? 

Tomēr šāds risinājums atduras pret augstākām izmaksām pasta pakalpojumu izmantošanā, tādēļ straujas izmaiņas eksāmenu materiālu apritē nebūtu sagaidāmas, atzina VISC Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs. Pieminot arī paša ilggadēju pieredzi skolas direktora amatā, viņš atzina, ka eksāmenu laikā papildu uzdevumi ir pašsaprotami darba specifikas dēļ.

Tomēr – varbūt risinājums ir atteikšanās no papīru formāta un straujāka virzība uz eksāmenu norisi tiešsaistē?

"Šobrīd vidusskolā trīs eksāmeni tiek nodrošināti tiešsaistē – kultūrā un mākslā, ģeogrāfijā un programmēšanā. Jau otro mācību gadu. Šos eksāmenus kārto salīdzinoši neliels skolēnu skaits. Ja runājam, piemēram, par 9. klases eksāmeniem angļu valodā, latviešu valodā, matemātikā, tos kārto vairāk nekā 20 000 bērnu visā valstī vienlaikus.

Saprotam, ka īsti vēl nav iespējams to nodrošināt interneta pārklājuma un tehnikas nodrošinājuma dēļ,"

pauda Rečs.

Kamēr būtiskas pārmaiņas eksāmenu materiālu apritē nav sagaidāmas, VISC pārstāvis atgādināja, ka saistošie noteikumi ļauj eksāmenu materiālus nosūtīt arī nākamajā darba dienā, kā arī skolu direktoriem deleģēt darbinieku to izdarīt viņu vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti