Pavasara pali Augšdaugavas novadā nodarījuši 300 000 eiro kaitējumu 

Lai arī ne tik lielu kā pērn, materiālo kaitējumu augstais ūdens līmenis Daugavā Augšdaugavas novadā ir nodarījis arī šogad. Lai arī darbs pie informācijas apkopošanas par palu nodarītajiem postījumiem vēl turpinās, provizoriskā informācija liecina, ka šī summa varētu būt aptuveni 300 000 eiro, noskaidroja portāls LSM.lv.

Augšdaugavas novada domes izpilddirektors Pēteris Dzalbe (Daugavpils novada partija) portālam LSM.lv atzina, ka patlaban tiek apkopota informācija par palu nodarītajiem postījumiem Naujenes, Sventes, Līksnas un Dvietes pagastos, kur no palu ūdeņiem cietuši pašvaldības ceļi, tūrisma takas, cita pašvaldības infrastruktūra. Palu ūdeņi Augšdaugavas novadā krietni pabojājuši arī divus tiltus. Viens no tiem atrodas Ambeļos, otrs – Dvietē.

"Pēc provizoriskiem aprēķiniem palu nodarīto zaudējumu apmērs Augšdaugavas novadā varētu būt vismaz 300 000 eiro. Tikai katra no abiem bojātajiem tiltiem sakārtošana, lai nodrošinātu iedzīvotajiem to drošu ekspluatāciju un nokļūšanu pār upēm, varētu būt nepieciešami 60 000–70 000 eiro," prognozēja Dzalbe. 

Plūdu seku likvidācijai lūgs atbalstu VARAM

Pēc informācijas par palu nodarītajiem zaudējumiem apkopošanas pašvaldība šos aprēķinus gatavojas iesniegt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) un lūgt piešķirt valsts līdzfinansējumu plūdu seku likvidācijas pasākumiem Augšdaugavas novadā.

Pašvaldības izpilddirektors akcentēja, ka īpaša uzmanība tiltu tehniskajam stāvoklim patlaban tiek pievērsta arī no Satiksmes ministrijas puses.

Lai savlaicīgi novērstu ekspluatācijas laikā radušos defektus un palielinātu tilta kalpošanas laiku, Latgalē pieciem tiltiem plānots atjaunot konstruktīvos elementus. Jau ir sākusies tilta atjaunošana Ludzas novadā pār Istras upei uz vietējā autoceļa Lauderi–Vecslabada–Šķaune, kā arī Rēzeknes novadā uz autoceļa Varakļāni–Nagļi–Žogoti, kur uzlabojumi tiek veikti tiltam pār Rēzeknes upi. Darbus plānots pabeigt līdz jūnija beigām.

Vēl diviem tiltiem plānots atjaunos margas un barjeras, kas bojātas ceļu satiksmes negadījumos: ietves margas uz tilta pār Dubnu uz autoceļa Līksna–Kalupe–Vecvārkava–Rožupe un tilta pār Vārnieni drošības barjeras uz reģionālā autoceļa Balvi–Kapūne. Atjaunot bojātās barjeras, remontēt brauktuves konstrukcijas betona virsmu un deformācijas šuves paredzēts arī uz tilta pār Rēzeknes upi uz valsts galvenā autoceļa Jēkabpils–Rēzekne–Ludza–Krievijas robeža (Terehova).

Pavasara pali vēl nebūt nav galā

Augšdaugavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Aizbalts (Latgales partija) portālam LSM.lv pauda bažas, ka sakarā ar bagātīgajiem nokrišņiem – lietu un sniegu – pēdējās dienās ūdens līmenis Daugavā strauji ceļas: "Un vēl nav zināms, kas mūs sagaida, jo ūdens līmenis ceļas arī Daugavas augštecē."

Ceļoties ūdenim, kritiska situācija ir izveidojusies kādā ceļu posmā Līksnas pagastā, kurš sāk applūst. "Vislielāko kaitējumu palu ūdeņi nodara, nevis lēnām appludinot ceļu, bet gan strauji atkāpjoties, kad ceļi tiek izskaloti," piebilda izpilddirektors Dzalbe.   

Vadoties pēc palu nodarīto zaudējumu apmēra, domes priekšsēdētāja vietnieks Aizbalts prognozēja, ka no valsts budžeta neparedzētiem gadījumiem pašvaldība varētu saņemt 70% no plūdu seku likvidācijai nepieciešamā kopējā līdzekļu apjoma. Savukārt atlikušos 30% pašvaldībai nāksies līdzfinansēt no sava budžeta, visticamāk, ceļu fonda līdzekļiem.

Pēc palīdzības plūdu seku likvidācijai vērsusies arī Jēkabpils

Jēkabpils novada dome nolēmusi piešķirt papildus 600 000 eiro 2024. gada plūdu seku likvidācijas izdevumu apmaksai. Tāpat nolemts gatavot dokumentāciju finanšu līdzekļu pieprasījumam no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Kā portālu LSM.lv informēja Jēkabpils novada pašvaldībā, šī gada pavasarī no 27. februāra līdz 2. martam Jēkabpils novada teritorijā plūdu rezultātā applūda un tika bojāta pašvaldības infrastruktūra Krustpils, Salas, Sēlpils, Ābeļu un Dunavas pagastos. Kopā plūdos tika bojāti 16 pašvaldības ceļi vai ielas 8,858 kilometru kopgarumā un viens tilts uz pašvaldības autoceļa. 

Patlaban ir apzināta plūdu laikā bojātā pašvaldības infrastruktūra un ir aprēķinātas prognozējamās izmaksas tās atjaunošanai, kas tiek lēstas aptuveni 600 000 eiro apmērā. Pamatojoties uz Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā veic gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas izmaiņas, pašvaldība nodrošina līdzfinansējumu radīto zaudējumu novēršanai ne mazāk kā 30% apmērā. 

Ņemot vērā iepriekš minēto, Jēkabpils novada pašvaldības 2024. gada budžetā jāiekļauj pašvaldības līdzfinansējums no kopsummas 180 000 eiro apmērā un pašvaldības priekšfinansējums 420 000 eiro apmērā, ko paredzēts iesniegt kā pieprasījumu finansēšanai no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti