Panorāma

Panorāma

Panorāma

Steigā virza mehānismu valsts uzņēmumu atbalstam

Orleāns: "Vienotībā" maksā algas aploksnēs un draud ar bandītiem

LTV: «Vienotības» iekšējā sarakste liecina – aplokšņu algas, iespējams, maksātas arī premjera biroja darbiniekiem

Līdz šim atklātībā nonākusī informācija par "Vienotības" finanšu saimniecību, visticamāk, nav pēdējā. Bijušais partijas biedrs un ilggadējais "Vienotības" biroja vadītājs Normunds Orleāns Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Panorāma" apgalvoja, ka algas aploksnēs saņēmuši ne vien "Vienotības" biroja darbinieki, bet arī partijai pietuvinātas personas citos amatos, tai skaitā – premjera birojā. Viņi jau snieguši liecības Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), kurās to noliedz. 

Partijas biedru iekšējā slengā aploksnes ar skaidro naudu esot sauktas par "sūtījumiem", un tā dēvētos "sūtījumus" sagatavojis toreizējais partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars, bet darbinieki organizējuši to nogādi adresātiem, sacīja Orleāns:

"Tāda ir viņa prakse. Viņš ienes aploksnes un saka – ir sūtījums – nodod. Ir sūtījums – nodod. (..) Ar aplokšņu algām ir tā – izrādās, ka arī esošās premjeres birojā saņemtas aplokšņu algas, par ko arī esmu ziņojis KNAB. Tas ilga vismaz divus gadus."

Pēc Orleāna teiktā, šī prakse partijā piekopta 2021. un 2022. gadā. Konkrētus aplokšņu saņēmēju uzvārdus Orleāns atturējās nosaukt, bet LTV rīcībā ir daļa no partijas iekšējās sarakstes,

kur par iespēju saņemt "sūtījumu" interesējas arī toreizējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") padomniece Ieva Zīberga. Šobrīd viņa ir pašreizējās premjeres Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība") biroja vadītāja.

Uzzinājusi, ka sūtījums saņemts, viņa sola pēc brīža ieskriet birojā tam pakaļ.

Dažus mēnešus vēlāk citā sarakstē viņa lūdz sūtījumu atstāt "pie Vizmiņas". Bet telefona sarunā to noliedza.

LTV: "Esam saņēmuši informāciju, ka 2022. un 2021. gadā jūs paralēli algai premjera birojā esat saņēmusi arī maksājumus skaidrā naudā partijas birojā. Vai tā ir taisnība?"

Zīberga: "Nē, tā nav!"

LTV: "Bet mums ir liecības, ka jums ir pienākuši sūtījumi aploksnēs partijas birojā."

Zīberga: "Nē, tā nav. Es varu pateikt, ka nē, tā nav. Paralēli premjera birojam vienīgais darbs, kas man bija 2021., 2022. gadā, bija par Saeimas deputāta palīgu. Par ko mēs vispār runājam?"

LTV: "Vai arī KNAB jums uzdevis jautājumus par šo lietu?"

Zīberga: "Es esmu bijusi sarunā ar KNAB un visu nepieciešamo informāciju sniegusi."

Šādu "sūtījumu" eksistenci noliedza arī toreizējais ģenerālsekretārs Kampars. "Neko par to neesmu dzirdējis, nekas viņai nav maksāts. Tas ir atkal kaut kāds jauns izdomājums, tādēļ man ļoti grūti komentēt šādu faktu," pauda Kampars.

Orleāns: Vadība spieda rīkot neformālu pasākumu, par ko nesamaksāja

Orleāns arī atminējās, ka pēc 14. Saeimas vēlēšanām partijas vadība viņu spiedusi rīkot neformālu svinīgu pasākumu partijas vadībai un jaunievēlētajiem deputātiem ar ēdināšanu Orleānam piederošā "Retro auto" muzeja telpās. Pēc viņa dēla un reizē advokāta teiktā – tā bijusi izspiešana.

"Tas pats ar to Kariņa ballīti saucamo. Viņam pēc uzvaras vajadzēja uztaisīt tusiņu. Man uzdeva ģenerālsekretārs pēc Krišjāna Kariņa lūguma – noorganizē un sakārto.

Kad pajautāju, vai man par to samaksās, viņš teica – tu aizmirsti par šo jautājumu. Ja gribi šeit strādāt, tad aizmirsti!" sacīja Orleāns.

Tikmēr Orleāna dēls un advokāts Kārlis Orleāns norādīja, ka tā uzskatāma par izspiešanu, lai gūtu mantisku labumu partijai: "Tā tas noticis ar Normundu kā nu jau bijušo darbinieku, bet tolaik vēl esošo darbinieku."

Ar vēl skarbāku attieksmi esot saskāries kāds komersants, kas pēc partijas pasūtījuma gatavojis "Vienotības" priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus. "Darbu veica izcili.

Bet, kad cilvēks prasīja, kad tiks samaksāta šī nauda uzņēmējam, tad viņam tika no Kampara puses pat draudēts ar bandītiem. Šis uzņēmējs bija pārbijies," apgalvoja Normunds Orleāns.

Kampars noliedza, ka būtu draudējis kādam uzņēmējam ar šādu izrēķināšanos, saucot tos par izdomājumiem. Ballīte "Retro auto" muzejā gan esot notikusi, bet, pēc Kampara teiktā, tā rīkota pēc Normunda Orleāna vadītās Mārupes nodaļas aicinājuma.

Tiesa, LTV rīcībā esoša e-pastu sarakste gan liecina ko citu – tajā partijas ģenerālsekretārs aicina sarakstes dalībniekus uz kopā sanākšanu "pēc Ministru prezidenta iniciatīvas".

Par Orleāna atklātajiem faktiem KNAB turpina resorisko pārbaudi un izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju pagaidām neatklāj.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti