Degsme apsīkusi. Saldū jaunam sporta skolotājam šis būs pēdējais mācību gads skolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šodien streikā piedalīsies visi Saldus pilsētas Cieceres pamatskolas skolotāji. Gan skolas direktore, gan skolotāji vairāk gan runā nevis par algām, bet gan par attieksmi daudzu gadu garumā. Viņus uztrauc fakts, ka neviens neuzņemas atbildību par nepārtrauktām reformām, trūkumiem izglītības sistēmā un to, kas notiek ar sabiedrību kopumā, kas atklāj bērnu slikto veselības stāvokli, problēmām ar lasītprasmi, arvien lielāku nepieciešamību pēc logopēdiem, psihologiem, kas izmaksā dārgi, un citām problēmām.

Degsme apsīkusi. Saldū jaunam sporta skolotājam šis būs pēdējais mācību gads skolā
00:00 / 04:43
Lejuplādēt

Cieceres pamatskolā mācās 169 skolēni un strādā 32 skolotāji, bet visiem nav pilnas slodzes, stāsta direktore Vineta Vovere. Visi pedagogi atbalsta streiku. Direktore runā par attieksmi un atbildības uzņemšanos, kas saistīta gan ar jaunā izglītības satura ieviešanu, gan citām lietām. Kurš uzņemsies atbildību, viņa jautā, – vai tie, kuri to attīstīja, vai ministri, kuri regulāri mainās.

Cieceres pamatskolas direktore Vineta Vovere kopā ar skolotājiem
Cieceres pamatskolas direktore Vineta Vovere kopā ar skolotājiem

"Atbildība ir mazinājusies visām sabiedrības daļām. Ja es tādā veidā vadītu skolu un [to] novedusi tur, kur mēs tagad esam [kā] valsts, es jau trīs reizes būtu atbrīvota no darba. Tad kāpēc mums ir vietas, kur ir jāpilda noteikumi, un ir vietas, kur ejam pāri, paceļam roku. Ir izcēlies ugunsgrēks, un mēs to ātri nodzēšam," saka direktore, taču

problēmas izglītības sistēmā ir daudz dziļākas, jo tās ir pašā sabiedrībā.

Liela daļa skolēnu ar ļoti labām zināšanām izvēlas nemācīties, piemēram, vidusskolā, jo ģimene ir tādā situācijā, ka labāk saņemt stipendiju profesionālā izglītības iestādē, uzsver Vineta Vovere.

"Tā atbildība uz skolu ir pārlikta visa – mēs esam policija, poliklīnika, vecāks un atbildam par visu."

Lielākajai daļai bērnu fizkultūras stunda skolā ir vienīgā fiziskā aktivitāte, stāsta sporta skolotājs, arī zemessargs Dainars Zolmanis; bērnu fiziskā sagatavotība pasliktinās.

"Es esmu ļoti priecīgs, ka būs obligātais iesaukums, atvērsies kādam prāti, ieraudzīs to bildi, kāda ir patiesībā. Ārstu izsniegtās zīmes par sīkumiem, kas attaisno, atbrīvo no sporta un veselības mācībām nedēļām..." saka skolotājs.

Ir sarežģīts laika posms, un disciplīna būs ļoti nozīmīgs stūrakmens bērna attīstībai, uzskata skolotājs.

Dainars par skolotāju strādājis deviņus gadus, taču šis būs viņa pēdējais gads skolā. Jaunais vīrietis būtiskiem uzlabojumiem vienkārši netic.

"Streiks ir tikai sabiedrības nepatikas izrādīšana bez lieliem rezultātiem. Principā rezultāta nebūs nekāda. Mēs pasakām to, kas mums nepatīk, bet neviens tāpat mūsos neieklausīsies. Tas ir pierādījies jau iepriekš. Man būs iespēja pateikt, ka šis devītais gads ir mans pēdējais mācību gads, es savu profesionālo karjeru kā pedagogs esmu nolēmis beigt. Vienalga, cik tu būsi centīgs, šī sistēma... tu nevari strādāt dienu skolā un pēc tam meklēt vēl trīs darbus, lai tu būtu kopā ar ģimeni, nodrošinātu arī viņu vēlmes, tas nekādi neiet kopā," skaidro Zolmanis.

Matemātikas skolotāja Vija Saulīte, kura ir strādājoša pensionāre, atklāj, ka katra reforma un pārmaiņas ir nesušas arī sirdssāpes, – viņas vadīto skolu Sātiņos likvidēja, jo tā atradās pārāk tuvu pilsētai, tagad viņa strādā Cieceres pamatskolā. Skolotāja pauž savu redzējumu par streiku.

"Es esmu piedzīvojusi iepriekšējos nemierus, kas mums bija. Arī neko nepanācām, bet ne jau tas svarīgais ir par algu, kā jau direktore teica, bet par attieksmi.

Skolotājs tiek pazemots gadu desmitu garumā.

Mēs nekad nezinām, kad mēs pavasarī beidzam mācību gadu, kas ar mums notiks septembrī, nezinām, cik būs naudas piešķirts, kāda būs alga, kādi likumi būs izdomāti. Tie cilvēki, kuri runā par algām, viņi nesaprot, kas ir tarifikācija, kā algas tiek rēķinātas un kā tas vispār notiek," uzsver Saulīte.

Saldus novadā pedagogu streikā piedalīsies lielākā daļa skolu, streikos 399 pedagogi no 15 izglītības iestādēm, 12 izglītības iestādēs pedagogi nestreikos, bet streiku atbalstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti