Panorāma

Meklēšanā izsludinātā uzņēmēja Gulami videoliecība tiesā rada jautājumu – kur viņš ir

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Vidzemē applūst ceļi

Brīdina par plašu teritoriju applūšanu Amatas krastos; no krastiem izgājušas arī Zaube un Līčupe

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Amatas upes krastos varētu būt gaidāma plašu teritoriju applūšana, tādēļ līdz svētdienai izsludināts oranžais brīdinājums, informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC). 

Pēdējo dienu siltā gaisa temperatūra kopā ar lietu veicinājusi strauju sniega kušanu un ūdens līmeņa palielināšanos Vidzemes upēs. Īpaši sarežģīta situācija izveidojusies Cēsu novadā, kur laivotāju iecienītajā Amatas upē ūdens līmenis šobrīd cēlies par 2 metriem. 

Piektdienas priekšpusdienā Vidzemē tika appludināti arī vairāki ceļi, bet pēcpusdienā satiksme uz tiem atjaunota. 

Nokrišņu palielināšanās un sniega kušanas dēļ ūdens līmenis upēs paaugstināsies arī citviet Latvijā, norādīja LVĢMC centra hidroloģe Līga Klints.

LVĢMC pārstāve par ūdens līmeni upēs
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

"Vakardienas lielo nokrišņu dēļ ūdens līmenis lielā daļā upju ir atsācis paaugstināties. Straujāk paaugstinās Latvijas austrumu daļas upēs, kur papildus nokrišņiem vēl joprojām ūdens pieteci upēm veido arī sniega kušana.

Šāda situācija, ka ūdens līmenis turpina paaugstināties un applūst plašākas teritorijas – tā ir Latvijas austrumu lielākajā daļā. Tātad Salacas, Gaujas, Daugavas baseins.

No krastiem izgājusi arī Zaubes upe un Līčupe, pārpludinot apkārtējos mežus un vairākus ceļus. Zaubes pagastā applūdis ceļš Celmiņi–Vecupītes. Savukārt Līčupe pārpludinājusi ceļu Annas–Nīgales. 

Amatas apvienības pārvaldes Īpašuma un saimnieciskās nodaļas vadītāja Valda Veisenhofa atzina, ka, "strauji kūstot, pēdējās divās dienās cēlies ūdens līmenis visās ūdenstecēs, visur liels līmenis ir".

"Tik daudz ūdens, kā tagad ir vienlaikus visās mazajās upītēs, tādu es neatceros. Kādus gadus 25 vismaz nav bijis," sacīja Valda Veisenhofa.

Savukārt Zaubes upe appludinājusi ceļu Celmiņi-Vecupītes, atgriežot no civilizācijas Vecupīšu mājas. Vietējie gan pie šiem pavasara paliem jau pieraduši.

"Nu pagaidām, man te ir applūdusi sala, bet nekādi citi lielāki bojājumi nav. Dzīvojam mierīgi," atzina Zaubes pagasta iedzīvotājs Mārtiņš.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka "šogad tā atšķirība no citiem gadiem, ka kušana bija ļoti strauja, kopā ar lietu. Tas ļoti samitrināja ceļus un tikai tagad, paliek sausāks, saulīte vējš. Ceram, ka apžūs un varēsim uzturēšanas un remontdarbus veikt".

Jau ziema bija diezgan resursu ietilpīga. Sniegs, kas uzkrita februārī, martā jau kopumā lika diezgan lielus resursus iztērēt.  

"Es neloloju lielas cerības, ka valdība šajā situācijā varētu kaut ko palīdzēt. Domāju, tas būs uz pašvaldību pleciem jāiznes," sacīja novada vadītājs.

Arī neapplūdušie grants ceļi pavasara šķīdoņa dēļ ir uzrūguši, tādēļ uz vairāk nekā 750 grantēto valsts autoceļu posmiem noteikti satiksmes ierobežojumi. Visvairāk – Cēsu apkārtnē. Daudz ierobežojumu arī Ludzas, Madonas un Smiltenes apkārtnē. Autovadītāji šajā laikā aicināti būt īpaši uzmanīgi, izvēloties autoceļa seguma stāvoklim atbilstošu braukšanas ātrumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti