«Re: Check»: Kā Krievija izmanto maestro Raimonda Paula vārdu savā propagandā

Gan Latvijā, gan Krievijā daudzi dalījušies ar kādu viltus ziņu, kurā maestro Raimondam Paulam piedēvēta gaušanās par sadarbības pārtraukšanu ar Krieviju, vēsta "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats
00:00 / 08:31
Lejuplādēt

"Esmu jau vecs un varu teikt patiesību," šāds virsraksts rotā kādu melīgu ziņu, kurā komponistam Raimondam Paulam piedēvēta Latvijas saukšana par nevienam nevajadzīgu provinci. Maestro it kā sacījis, ka valsts esot dziļā pagrimumā, jo sarautas saites ar Krieviju. Turklāt ASV norāžu dēļ Latvijas ekonomika esot iznīcināta. 

Vēstījumu Latvijas sociālajos medijos bez jebkādām atsaucēm publicēja vairāki lietotāji. Tā publicēta gan krieviski, gan latviski un īsā laikā kļuva populāra. Piemēram, vairāk nekā 200 lietotāju dalījās ar ierakstu "Facebook" lapā "Latvijas tautas kanāls", kuru veido dziedātājs un maldinātājs Kaspars Pudniks ar kolēģiem.

Raimondam Paulam piedēvētie vārdi: "Ieejot globālajā anglosakšu pasaulē un noraidot visu krievisko, mūsu valsts zaudējusi savu identitāti un kultūru. PSRS laikos latviešu valoda un kultūra tika aktīvi lietota un nekad netika aizliegta. (..) Latvijas ekonomika ir iznīcināta pēc Vašingtonas dekrēta, saraujot ekonomiskās saites ar Krieviju un Baltkrieviju, kas liek jauniešiem doties uz citām ES valstīm."

Kad "Re:Check" palūdza lapas autoriem informācijas avotu, ieraksts pazuda. Šis citāts ir safabricēts. Raimonds Pauls šādus vārdus nav teicis.

To apliecināja arī maestro darbavietā –  Latvijas Radio. "Maestro Raimonds Pauls norādīja, ka šādu interviju nav sniedzis, šis nav viņa citāts un par politiskiem jautājumiem viņš komentārus nesniedzot," norādīja Latvijas Radio Komunikācijas daļas vadītāja Indra Zomerovska.

"Re:Check" atrada, ka vispirms šāds teksts ar atsauci uz Paulu parādījās Krievijas interneta vietnēs. Interneta platformā "Dzen.ru" divu dienu laikā to redzējuši 720 tūkstoši cilvēku. Raksts no tās drīz pazuda, bet viltus ziņu jau bija pavairojušas daudzas Krievijas interneta vietnes un prokremliski "Telegram" kanāli.

Latviski ierakstu palīdzēja izplatīt ne tikai Pudniks. "Facebook" it kā Paula citātu publicēja arī vokālais pedagogs Edgars Kramiņš, kas Saeimas vēlēšanās kandidēja no sīkpartijas "Tautas kalpi Latvijai". Pirms Saeimas vēlēšanām viņš bija viens no tiem, kas musināja sabiedrību, aicinot neticēt vēlēšanu rezultātiem. Viltus ziņu krieviski Latvijā pārpublicēja, piemēram, daugavpilietis Aleksandrs Iļjins. Viņš iepriekš izplatījis baumas par Ukrainas bēgļu it kā slikto uzvedību Latvijā un savā "TikTok" kanālā regulāri zākājas par Latvijas varu.

Raimonda Paula vārds jau iepriekš izmantots maldināšanai. Piemēram, Covid-19 pandēmijas vienā no karstākajiem punktiem no konteksta tika izrauts un nopublicēts kāds viņa citāts par sejas maskām – ka tās lietot nevajagot. Toreiz ar ierakstu dalījās vairāk nekā 5000 cilvēku. Patiesībā Pauls šādi par maskām bija izteicies laikā, kad saslimstība bija stipri zemāka un masku lietošana nemaz nebija obligāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti