«Vienotība» gadu pēc vēlēšanām iestigusi tiesu darbos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Ir pagājis gads kopš 12.Saeimas vēlēšanām. Tās bija trešās vēlēšanas pēc kārtas, pēc kurām valdības vadīšana tika uzticēta "Vienotības" premjeram. Tomēr mēnesis starp vēlēšanām līdz parlamenta sanākšanai partijai nebija viegls. Arī gadu vēlāk "Vienotības" un Dzintara Zaķa vārds saistībā ar pārkāpumiem vēlēšanās tiek locīts jau piecos tiesas procesos, un nav izslēgts, ka tie nav pēdējie.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tas bija pirms gada. Salīdzinoši nesen par "Vienotības" biedri kļuvusī Laimdota Straujuma pirmo reizi bija piedalījusies Saeimas vēlēšanās un drīz vien pēc tām varēja sākt gatavoties turpināt darbu Ministru prezidentes amatā.

Rezultātus neatceļ, bet par balsu pirkšanu notiesā

Pirms tam gan Augstākajai tiesai bija jāizskata partijas "Saskaņa" pieteiktā sūdzība par vēlēšanu rezultātiem Latgales apgabalā. Iemesls tam bija vispirms "Vienotības" Viļānu nodaļas vadītāja Jura Vidiņa stāstītais, pēc tam arī vairāku Latgales iedzīvotāju žurnālistiem apstiprinātais: par plusiņa ievilkšanu Dzintaram Zaķim solīta nauda un alkohols. Tas noticis vairākos iecirkņos Viļānu un Rēzeknes novados, cilvēki balsot esot vesti pat autobusiem.

Tiešu pierādījumus pārkāpumu būtiskai ietekmei uz Saeimas vēlēšanu rezultātiem Augstākajai tiesai, kas lietu izskatīja dažu dienu laikā, pietrūka.  Tomēr aizdomas tiesai radās, liecināja Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētājas Veronikas Krūmiņas teiktais: "Tiesa neguva pārliecinošu izskaidrojumu deputāta kandidāta no partijas "Vienotība" Dzintara Zaķa gūtajiem panākumiem vēlēšanās, ņemot vērā iepriekš Latgalē notikuši vēlēšanu rezultātus un pirms 12.Saeimas vēlēšanām veikto aptauju datus."

Pilnajā spriedumā Augstākā tiesa citēja sakāmvārdu "Nav dūmu bez uguns". Turpinot šo līdzību, pirmās neapstrīdamās dzirksteles parādījās tikai šī gada 17.oktobrī. Todien stājās spēkā Rēzeknes tiesas spriedums lietā, kurā ar 100 stundām piespiedu darba tika sodīts Viļānu novada iedzīvotājs Jevgeņijs Brovčenko.

12.Saeimas vēlēšanu dienā viņš Jaunviļānu ciemā apsolīja trim vēlētajiem pa 10 eiro katram par to, ka viņi nobalsos par "Vienotības" sarakstu, ievelkot plusiņus Zaķim, un vēlāk solījumu arī izpildīja. Spriedumā bezdarbnieka Brovčenko motīvi nodarīt kaitējumu Latvijas Republikas politiskajai sistēmai gan nav skaidroti. Pats viņš stāsta, ka vēlētājiem atdoto naudu saņēmis no kādiem nepazīstamajiem, kas arī viņam pašam samaksājuši par plusiņu Zaķim. Muļķīgi piekritu – stāsta Brovčenko, kurš savu vainu pilnībā atzinis, tāpēc lieta izskatīta bez pierādījumu pārbaudes.

Uzpirkti vēl vairāki desmiti vēlētāju?

Savu vainu pilnībā atzīst arī Viktors un Aleksandrs Balabolini, kuri uz apsūdzēto sola Rēzeknē sēdīsies novembrī. Apsūdzības būtība ir ļoti līdzīga - Viļānu novada Sokolku pagastā viņi pierunājuši divus vēlētājus atdot savu balsi par Zaķi, pretī saņemot desmit eiro.

Lielāka mēroga vēlētāju uzpirkšanas shēmā vismaz pirmstiesas izmeklēšanā vainu atzinuši četri apsūdzētie krimināllietā, kuru šonedēļ sāka skatīt Cēsu rajona tiesa. Lietā ir runa par diviem autobusiem, kas no Madonas un Ērgļiem veda vēlētājus uz iecirkņiem Latgales vēlēšanu apgabalā – Dekšāres pagastā un Balvos. Saskaņā ar apsūdzību, šajos reisos par plusiņu Zaķim maksāti no pieciem līdz pat 20 eiro katram.

Apsūdzībā norādītais uzpirkto skaits nav mazs. "Katrā ziņā es neesmu skaitījis. Tad ir jāskatās lietas materiālos, cik šo cilvēku ir. Katrā ziņā tie ir vairāki desmiti," atklāj prokurors Sandris Kaparkalējs.

Vēlēšanu rezultāti liecina, ka Zaķis Dekšāres pagastā saņēma 155 plusus – tuvākajam "Vienotības" kandidātam šādu atzīmju bija 12. Augstākās tiesas spriedumā secināts, ka šajā vēlēšanu iecirknī "Vienotības" atbalstītāju skaits ir trīs un vairāk reižu audzis, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām.

Šai lietā galvenais apsūdzētais, kuram tiek inkriminēta vēlētāju uzpirkšanas organizēšana, apmaksājot arī autobusus, ir Igors Aleksandrovs. Viņš ir Madonā labi pazīstams ķirurgs, kādreizējais Saeimas deputāts "Jaunā laika" frakcijā un joprojām "Vienotības" biedrs. Aleksandrovs stāsta, ka viņš rīkojies kādas domubiedru grupas lūgts, vārdus atklāt viņš atsakās, arī naudu esot tikai nodevis tālāk. Mērķis esot bijis palīdzēt latviskajām partijām. Zaķis par to neko neesot zinājis, apgalvo Aleksandrovs.

Viņš arī metas bijušo frakcijas biedru aizstāvēt, piemēram, par bēdīgi slaveno darījumu ar automašīnas "Volvo" pirkšanu, izvairoties no nodokļu nomaksas. "Jūs visi, kas šeit esat, esat pielikuši savu pirkstu, lai viņu nomelnotu, cik vien var - tas, ko jūsu prese pasniedza par to mašīnu. Tas jau vien liecina, ka viņam nav naudas tik daudz, lai viņš varētu atļauties,  un meklē variantu, kur nopirkt lētāk," klāstīja Aleksandrovs. Viņš gan neesot rēķinājis, cik viņam pašam izmaksā balsu pirkšana, tomēr tas bijis "tūkstotis reižu mazāk, nekā apmaksātā kampaņa, ko organizēja pret Zaķi".

Aleksandrovs apgalvo, ka autobusi bijuši noorganizēti jau iepriekš.

Desmit autobusi vēlēšanu dienā

Latvijas Radio noskaidroja, ka vēlētāji vesti ar SIA "Madonas ceļu būves" transportu. Šī uzņēmuma autobusu parka direktors ir no "Vienotības" saraksta ievēlētais Madonas novada domes deputāts Andris Sakne.

Sakne par notikušo stāsta izvairīgi: "Skolotāju dienā bija nofraktēti desmit autobusi. Kur viņi brauca, ko viņi veda, mani tas īpaši neinteresē. Es jau nezināju, vai ved vēlētājus vai nevēlētājus. Pa telefonu piezvanot, pasūta autobusus. (..) Ar Aleksandrovu man nekāda runa nav bijusi. Mani interesē nopelnīt naudu, man jāmaksā šoferu algas, lai viņi nemuktu uz Īriju, Angliju un Vāciju, lai paliek šeit Latvijā, lai ir patrioti."

Taujāts, vai pēc brauciena šoferi manījuši ko dīvainu par braucienu, Sakne atzīst: "Pēc tam visādi runāja. Bija tā."

Viņš arī piebilst, ka uzrakstījis iesniegumu par izstāšanos no "Vienotības": "Mani neinteresē politika vairāk. Droši vien viņi man izslēguši ārā. Bet ar politiku vairs nenodarbojos." Madonas mērs Andrejs Ceļapīters, kurš arī pārstāv "Vienotību", par šādu deputāta Saknes lēmumu gan teicās neko nezinām.

"Zaķa plusiņi" un tuvs paziņa

Līdz šim skaļākā no krimināllietām par "Zaķa plusiņiem" joprojām tiek skatīta Rēzeknes tiesā. Tajā par apzinātu desmit vēlētāju kavēšanu brīvi realizēt tiesības vēlēt, viņus uzpērkot, ir apsūdzēti Andrejs Sačkovskis, kurš sākotnēji savu vainu atzina, bet pēdējā tiesas sēdē pēkšņi mainīja liecības, un uzņēmējs, Viļānu novada domes deputāts no Latvijas Zemnieku savienības Andris Kozulis, kurš sevi par vainīgu neatzīst.

Kozulis ir tuvs Zaķa paziņa, par ko liecina arī prokurora tiesai iesniegtie materiāli: izziņā par viņu abu telefonsakariem laikā no pagājušā gada septembra sākuma līdz oktobra vidum tādi fiksēti 61 reizi. Zaķis uzskata, ka tas neesot daudz: "Vairāk kā mēneša laikā abos virzienos īsziņas un telefona zvani kopā nav nekas liels. Sākot sarakstīties ar īsziņām, var pārdesmit īsziņas desmit minūšu laikā uzrakstīt. Un tas tur viss ir iekšā."

Savukārt starp Kozuli un Zaķa individuālās aģitācijas kampaņas organizatoru, reklāmas speciālistu Kārli Gudoni minētajā periodā fiksētas 29 sazināšanās reizes. Pārliecinošu skaidrojumu par to Kozulis tiesā nesniedza: "Neatceros tādu firmu, ne uzvārdu. – Vai tas varētu būts saistīts ar jūsu paša pārstāvētās SIA "Vlakon" reklāmas materiālu izgatavošanu? – Varētu būt." Latvijas Radio mēģināja uzzināt, ko par šiem zvaniem skaidro pats Gudonis, viņš nedēļas garumā necēla telefonu un arī neatbildēja uz īsziņām un e-pastu.

Zaķa vārds locīts arī reklāmās

Piektā lieta, kas ir saistīta ar "Vienotības" rezultātiem 12.Saeimas vēlēšanās, ir administratīvā pārkāpuma lieta par partiju finansēšanas nelikumībām, kuru skata Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa. "Vienotība" ir pārsūdzējusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzlikto sodu 4300 eiro apmērā. Summa ir salīdzinoši neliela, taču, ja KNAB lēmums par "Vienotības" pārkāpumiem stāsies spēkā, partijai var draudēt valsts finansējuma atņemšana.

"Ņemot vērā, ka lēmumā ir konstatēti būtiski pārkāpumi, gan nenorādītie darījumi vairāk nekā simts minimālās mēnešalgas, gan limits partijai pārsniegts vairāk nekā 10%, lēmums pakļaujas riskam, ka, tiklīdz tas stājas spēkā, ir jāvērtē, vai uz partiju attiecināms ierobežojums izmaksāt valsts budžeta finansējumu. Tā ir 21 fiziska persona, kas pierēķināta klāt par kopējo summu kampaņas veidošanā 58 tūkstošiem eiro. Viņi aģitēja par astoņiem deputātu kandidātiem. Protams, nav tā, ka mēs pierēķinām jebkuru fizisku personu, kura, iespējams, pazīstama ar deputāta kandidātu un savā vārdā aģitē par viņu. Mēs veicam padziļinātu pārbaudi, kurā konstatējam saikni, kur notiek kopīgas darbības, vienošanās, kur ir līdzība kampaņai, ko veido kandidāts, trešās personas," skaidro KNAB partiju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga.

Viens no KNAB lēmumā minētajiem kandidātiem ir Zaķis, savukārt Gudonis norādīts kā reklāmas izvietošanas organizētājs.

"Mūsu pārstāvji no Latgales partijas 12.Saeimas vēlēšanās kandidē no "Vienotības" saraksta. "Vienotība" savos darbos ir parādījusi savas rūpes par Latgali. Tās solījumi nav bijuši tukši vārdi. Tieši ar "Vienotības" un mūsu novadnieka Dzintara Zaķa atbalstu Latgales attīstībai no Eiropas ieplūduši 115 miljoni eiro," – tā bija pausts šajā un citās Daugavpils mēra Jāņa Lāčplēša ierunātajā radioreklāmā, kurai bija vairāki apmaksātāji. KNAB uzskata, ka to nevar uzskatīt par nesaistīto ar partiju personu aģitāciju, jo Lāčplēša vadītā Latgales partija bija deleģējusi "Vienotības" sarakstā vairākus savus kandidātus.

Kas tieši viņam lūdzis ierunātajā tekstā izcelt Zaķi, Lāčplēsis neatceroties, bet par to, kurš reklāmu izmantos, viņš neesot interesējies: "Bija žurnālisti, kas uzrunāja… kas tad vēl taisa reklāmas. Es esmu publiska persona, man ir jārēķinās ar to – ja es savu viedokli paužu, to var atskaņot."

Viens no Lāčplēša ierunātās reklāmas apmaksātājiem bija Zaķa drauga Andra Kozuļa māsasdēls Raitis Baltpurviņš. Kā jau minēts, Gudonis uz Latvijas Radio jautājumiem neatbildēja. Arī par to ne, vai viņa saziņa ar Kozuli varētu būt saistīta ar šo faktu.

Taču Baltpurviņš pats noliedz, ka Zaķa reklāmu būtu apmaksājis sava mātesbrāļa vietā: "Jā, mani uzrunāja cilvēks, bet tas nav pēc viņa rīkojuma." Tā esot bijusi viņa paša nauda. Arī Zaķis apgalvo, ka Baltpurviņu nepazīst un ar viņu nekad nav sazinājies. Savukārt visas ar viņa vārdu saistītās krimināllietas viņš komentē lakoniski: "Es nekādā veidā neesmu nekādās nelikumībās bijis iesaistīts. Neesmu nevienam nedz lūdzis, nedz licis kaut ko nelikumīgu."

Mudina izslēgt no "Vienotības"

Tikmēr pirmais trauksmes cēlējs par balsu pirkšanu Latgalē Juris Vidiņš jau pirms divām nedēļām "Vienotības" domes sēdē pauda viedokli, ka partijai būtu steidzami no Zaķa jāatbrīvojas. "Domāju, ka pēc šī notiesājoša sprieduma Zaķa kungu vajadzētu izslēgt no partijas un izslēgt no frakcijas. Tas būtu attīrīšanās procesa sākums. Tas jau neatstāj labu iespaidu par partiju, ja ir tāds, kas ar viltu iekļūst Saeimā."

Partijas vadītāja Solvita Āboltiņa tobrīd vien pieļāva, ka valde kādā brīdī varētu vērtēt jaunos apstākļus. Nu pēc sprieduma spēkā stāšanās viņa ir paziņojusi, ka 2.novembra "Vienotības" valdes sēdē viņa ierosinās Zaķi no partijas izslēgt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti