Prokurors: Ir pierādīti homofobiskie motīvi lietā par LGBT pārstāvja piekaušanu Daugavpilī

Latgales rajona tiesā turpina izskatīt lietu par kāda jaunieša piekaušanu pirms gada Daugavpilī, kur nozieguma pamatā bijis naids pret netradicionālu seksuālo orientāciju. Apsūdzētais izrādījis nicinājumu un vēlāk piekāvis cietušo homofobisku motīvu vadīts. Sākotnēji Valsts policija iesākto kriminālprocesu izbeidza, taču prokuratūra policijas lēmumu atcēla un kriminālprocesu atjaunoja. Šobrīd cietušais pieprasījis morālo kompensāciju 10 000 eiro apmērā. Šī ir pirmā šāda veida lieta, kuras motīvā norādīta homofobija, kas nonākusi tik tālu.

Noslēgumam tuvojas krimināllietas izskatīšana par LGBT kopienas pārstāvja piekaušanu pērn Daugavpilī
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Pirms gandrīz gada, 4. maija pievakarē Daugavpilī, Stropu estrādē, nežēlīgi piekāva kādu jaunieti. Cietušais ir Līvajs Amareins, bet uzbrucējs – kāds viņam nepazīstams cilvēks. Kā iemesls uzbrukumam bijusi jaunā cilvēka piederība netradicionālai seksuālajai orientācijai jeb LGBT (lesbietes, geji, biseksuāļi un transpersonas) kopienai.

"Nu, cik es sapratu, cilvēks vienkārši bija homofobs un arī varbūt meklēja iemeslu izkauties ar kādu. Īstenībā no sākuma paprasīja palīdzību, telefonu piezvanīt, bet pēc tam tas sākās, kad viņš ieraudzīja bildi telefona ekrānā," pastāstīja Līvajs.

Telefona ekrāna fona attēlā bijusi vīrieša bilde, kuras dēļ Līvajam nepazīstamais uzbruka, vairākkārt iesita ar dūri pa seju, nogrūda zemē un turpināja sist. Bijuši arī apvainojumi un pazemojumi par izskatu un seksuālo orientāciju.

Tajā vakarā uzbrucējs, šādu pašu motīvu vadīts, piekāvis vēl vienu cilvēku. Dažas dienas vēlāk uzbrucēju policija aizturēja.

Aizdomās turamais izrādījās 27 gadus vecais Eļdars Zaripovs. Tomēr jau vasarā policija ziņoja, ka lietu slēdz. Tam sekoja plaša rezonanse sabiedrībā, medijos un sociālajos tīklos.

Prokuratūra krimināllietu atjaunoja, un rudenī tā nonāca tiesā. Arī pats cietušais Līvajs uzsvēra, ka tikai pēc sabiedrības publiska spiediena lietu bija iespējams novest līdz tiesas procesam:

"Nu, es domāju, ka man stipri paveicās, ka man jau bija kaut kādas saites ar žurnālistiku, jo mēs tolaik iesākām filmēt filmu par mani Daugavpilī, un es vienkārši pēc negadījuma uzrakstīju tai žurnālistei, kura kopā ar mani strādāja, un tā tas aizgāja.

Diezgan iespaidīgi sanāca, es pat negaidīju tādu atbildi no sabiedrības, tādu atbalstu."

Homofobiskie motīvi pierādīti

Šobrīd homofobiskie motīvi, kuru dēļ noziegums izdarīts, ir pierādīti, skaidroja prokurors Igors Kravcevičs: "Kriminālprocesa laikā tika konstatēts, ka apsūdzētais ir rīkojies homofobisku motīvu vadīts."

Uz apsūdzēto sola Eļdars Zaripovs šobrīd ir par huligānismu, nodarot cietušajiem miesas bojājumus. Tāpat ir apsūdzības pastiprinošais apstāklis – noziedzīgais nodarījums izdarīts uz naida pamata. Latvijas cilvēktiesību centra juriste Jekaterina Tumule uzskata, ka šis apstāklis ir būtisks:

"Šis ir pirmais homofobiskais noziegums, kura izskatīšana un iztiesāšana ir nonākusi līdz tiesai.

Līdz šim ir bijuši vairāki kriminālprocesi, kas beidzās vai nu ne ar ko, tas nozīmē, tie tika izbeigti, vai tika pārkvalificēti par administratīvā pārkāpuma lietām, piemēram, par sīko huligānismu. Bet tiešā veidā, kad tiek ņemts vērā šis naida motīvs, homofobijas motīvs kā noziedzīga nodarījuma motīvs, šis ir tāds pirmais gadījums."

To, ka noziegumi uz naida pamata Latvijā notiek, atzina arī sabiedriskās organizācijas "Mozaīka" valdes loceklis Kaspars Zālītis: "Jāsaka, ka naidā balstīti uzbrukumi un noziegumi ir gandrīz tikpat latenti kā, piemēram, vardarbība ģimenē, jo par tiem nemēdz runāt, ļoti bieži upuriem ir kauns par tiem ziņot, un jāņem vērā arī fakts, ja cilvēkam tiek uzbrukts viņa seksuālās orientācijas dēļ, viņam jāvēršas policijā, un viņam ir "jāiznāk no skapja"."

Zālītis situāciju Latvijā šajā ziņā par kritisku neuzskata, bet tajā pašā laikā par kritisku viņš sauca to, ka cilvēki nevēršas pēc palīdzības un par šādiem vai līdzīgiem uzbrukumiem sabiedrība neuzzina.

"No tās informācijas, kas mums ir par pēdējiem gadiem,

ir kādi padsmit gadījumi, kad cilvēkiem ir uzbrukts, bet gandrīz nevienā gadījumā, izņemot Līvaju, un mums ir vēl viens gadījums, cilvēki nav vērsušies policijā," atklāja Zālītis.

Līvajs šobrīd dzīvo un nopietni ārstējas Nīderlandē, bet nākotnē cer atgriezties Latvijā un mainīt situāciju valstī: "Es uzskatu, ka visiem jārunā par šādiem noziegumiem, jāstāsta sabiedrībai, ka LGBT cilvēki ir normāli."

Nākošā tiesas sēde par konkrēto noziegumu, kas izdarīts naida un homofobisku motīvu vadīts, Latgales rajona tiesā gaidāma 4. jūnijā. Tajā paredzētas tiesas debates, tāpat būs zināms, kādu sodu prasa prokuratūra. Cietušais Līvajs kā morālo kompensāciju prasa 10 000 eiro, bet otrs cietušais – 5000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti