«Centrs Marta»: No seksuālas vardarbības cietuši vīrieši stereotipu dēļ nevēršas pēc palīdzības

Līdz šim seksuālās uzmākšanās gadījumi akadēmiskajā vidē saistīti ar sievietēm, bet vai cietuši varētu būt arī vīrieši? Biedrības "Centrs Marta" pārstāvji skaidroja, ka vīrieši visbiežāk neizvēlas vērsties pēc palīdzības, jo sabiedrībā joprojām ir dzīvi dažādi stereotipi, tāpēc tas varētu būt pieļaujams.

«Centrs Marta»: Seksuālās uzmākšanās skandālā cietuši varētu būt arī vīrieši
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Pašlaik tiesībsargājošās iestādes izmeklē izskanējušo informāciju par Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm. Mūzikas akadēmijas padomes studentu aptaujā noskaidrots, ka ar seksuāla rakstura darbībām akadēmiskajā vidē saskārušies 8,2% studentu. Vai viņu vidū ir vīrieši? Akadēmijas studējošo pašpārvaldes pārstāvis Jēkabs Bernāts sacīja, ka studējošo pašpārvaldē nav nākušas apstiprināmas sūdzības no vīriešiem, kas būtu cietēji.

Tikmēr "Centrs Marta" psiholoģe, speciālistu komandas vadītāja Linda Saviele pieļāva, ka starp cietušajiem varētu būt vīrieši:

"Tādi gadījumi varētu būt, tomēr "Centrā Marta" pēc palīdzības šobrīd un arī iepriekš nav vērsies neviens vīrietis. Šādi iesniegumi nav saņemti. Bet tas, ka tas varētu notikt, tas tā noteikti varētu būt."

Ar ko skaidrot to, ka vīrieši šādos gadījumos nevēršas pēc palīdzības? Saviele sacīja, ka tā ir tendence, ka pēc palīdzības biežāk vēršas sievietes. Tomēr daļa cietušo vīriešu vismaz zvana un interesējas, kādas ir iespējas risināt samilzušās problēmas. Vienlaikus viņa vērsa uzmanību uz to, kāpēc vīrieši nelūko pēc palīdzības:

"Joprojām vērojama tendence stigmatizēt. Dzimumu stereotipi Latvijā vēl ir ļoti dzīvi, un vīrieši vienkārši baidās vērsties pēc palīdzības.

Viņiem ir bail, ka viņi varētu neticēt, viņi izjūt spiedienu no sabiedrības, varbūt no ģimenes un no apkārtējiem, ka vīrietim jābūt stipram, vīrietis nevar būt vājš un kā tas tagad ir, ka kāds viņam varētu darīt pāri."

Arī psihiatrs Ņikita Bezborodovs neizslēdza šādu gadījumu iespējamību. Viņš skaidroja, ka publiski izskan skaļākie gadījumi, bet trūkst datu par to, cik daudz ir šādu gadījumu. Pasaulē gaismā nonākot desmit reižu mazāks skaits, nekā patiesībā tādu ir. Tā neesot tikai Latvijas, bet arī citu valstu problēma. Pirms vairākiem gadiem Latvijā veikts pētījums jaunu cilvēku vidū, kas parādīja – ap 15% meiteņu piedzīvojušas neatbilstošu seksuālo uzvedību pret sevi, bet puišu – divas reizes mazāk.

"Mēs to tendenci redzam dažādos kontekstos. Ja mēs zinām, ka depresijas diagnoze ir krietni vien biežāk atpazīta sievietēm un ārstēta, toties vīriešiem ir ievērojami augstāks pabeigtu pašnāvību līmenis, kas daļēji saistīts ar to, ka sociālais spiediens, arī dzimtes stereotipu spiediens, visticamāk, tieši pret to vēršanos pēc palīdzības uz vīriešiem ir lielāks un viņi vienkārši nenāk un nestāsta," sacīja Bezborodovs.

"Centrā Marta" pērn palīdzību saņēmuši astoņi vīrieši jeb 3% no klientiem, bet telefonzvanu bijis vairāk.

Centra pārstāve arī piebilda, ka bieži vien vardarbība pret vīrieti nāk no cita vīrieša nevis sievietes.

"Centrs Marta" speciālisti nav saņēmuši sūdzības par seksuālās uzmākšanās gadījumiem vīriešiem, bet sūdzības par fizisko un emocionālo vardarbību gan.

Speciālisti aicina cietušos vismaz piezvanīt un uzzināt par palīdzības iespējām, jo jebkura vardarbība atstāj ilgstošas sekas turpmākajā dzīvē. Bezborodovs uzskata, ka tas ir arī sociāls jautājums – kā mēs kā sabiedrība attiecamies pret vardarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti