KNAB lieta par krāpšanu neietekmējot CVK darbu un gatavošanos EP vēlēšanām

Krimināllieta, kurā par krāpšanu lielā apmērā rosina apsūdzēt bijušo Centrālās vēlēšanu komisijas (CVP) vadītāju, divus esošos darbiniekus un uzņēmumu "SOAAR", pašlaik komisijas darbu un gatavošanos Eiropas Parlamenta vēlēšanām neietekmē. Tā Latvijas Radio norāda CVK. Par KNAB izmeklēšanu kritisks ir lietā apsūdzētā uzņēmuma "SOAAR" pārstāvis Renārs Kadžulis, kurš gatavs apsūdzības atspēkot.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šonedēļ informēja par izmeklēšanā noskaidroto, ka uzņēmējs iepirkuma dokumentācijā, iespējams, norādīja nepatiesu informāciju par plānotajiem pakalpojumiem, tādējādi saņemot samaksu no CVK par faktiski neveiktiem darbiem. KNAB ieskatā, tādējādi izkrāpti teju 150 tūkstoši eiro. Iesaistītie CVK nodarbinātie, apzinoties uzņēmēja iniciēto prettiesisko darbību sekas, parakstīja viltoto dokumentāciju.

Šo lietu KNAB sāka 2022.gada nogalē, tad lietā bija 10 personu, ieskaitot visu toreizējo CVK sastāvu. Pašlaik, kad lieta nodota prokuratūrai, tajā figurē trīs cilvēki un informācijas tehnoloģiju uzņēmums "SOAAR".

Centrālajā vēlēšanu komisijā norādīja, ka KNAB iestādi nav informējis, kuri darbinieki saistīti ar šo lietu un kāds ir viņu statuss. Uz jautājumu, vai izmeklēšana ietekmē tagadējo komisijas darbu un vai tas varētu ietekmēt gaidāmo vēlēšanu norisi, CVK pārstāvis Andrejs Vaivars atbildēja noraidoši.

"Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nav informējis Centrālo vēlēšanu komisiju, ka kāds no tās darbiniekiem nevarētu pildīt savus pienākumus vai pret kuriem darbiniekiem KNAB būtu kādas pretenzijas.

Līdz ar to CVK darbība šobrīd nav traucēta, visi ierodas darbā, un turpinām veiksmīgu gatavošanos gaidāmajām vēlēšanām,"

sacīja Vaivars.

CVK pārstāvis Andrejs Vaivars
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

Kādreizējā CVK vadītāja Kristīne Bērziņa savu vainu jau iepriekš noliegusi un sadarbojas ar izmeklēšanas iestādēm.

Savukārt uzņēmuma "SOAAR" valdes loceklis un līdzīpašnieks Renārs Kadžulis ir pārliecināts, ka ar dokumentiem un datiem spēs savu taisnību aizstāvēt gan prokuratūrā, gan vēlāk arī tiesā.

Apsūdzības saistītas ar 2021. gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām, un uzņēmums, kas ilgus gadus nodrošinājis vēlēšanu programmatūru, tās nodrošināja, un neviens, tajā skaitā KNAB, nav apšaubījis vēlēšanu norisi.

Ačgārna gan bijusi iepirkuma organizēšana šo vēlēšanu sarīkošanai, neslēpj Kadžulis. Savukārt uzņēmuma sniegtos dokumentus un argumentus KNAB esot "metis atpakaļ un nevis izmeklē, bet piemeklē apsūdzības".

"Tātad mums KNAB inkriminē krāpšanu. Kā izpaužas šī krāpšana. Mums tika pasūtīti darbi, kurus mēs izpildījām. Tos uzraudzīja ļoti daudzas institūcijas un lietoja visa sabiedrība, par ko nav šaubu. Man nesaprotamu apstākļu dēļ iepirkumi par šiem darbiem tika organizēti tikai pēc šo darbu izpildes. Es informēju par to pilnīgi visus, kas jebkādā veidā saistīti ar vēlēšanām. Un to akceptēja kā legālu lietu, ka mēs esam privāts uzņēmums, ka mums pasūta darbus bez organizēta iepirkuma. Jo, lai mums būtu piekļuves darbam ar valsts kritisko infrastruktūru un datiem, vajadzīgs juridisks pamats. Atlaides un pielaides tika piešķirtas, tātad viss ir kārtībā," sacīja Kadžulis.

„SOAAR” līdzīpašnieks Renārs Kadžulis
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Jau iepriekš LTV raidījumā "De facto" Kadžulis atklāja, ka uzņēmumam "SOAAR" arestēti vairāk nekā pusmiljons eiro. "SOAAR" līdzīpašnieks Kadžulis šādu rīcību uzskata par prettiesisku un nesamērīgu, jo arestētā summa ir lielāka, nekā uzņēmums līgumu ietvaros no valsts saņēmis.

Lai vēlēšanu rīkošana nebūtu atkarīga no viena komersanta, vēlēšanu IT sistēmas pakāpeniski pārņem valsts pārziņā. Pašlaik notiek darbs pie tiešsaistes vēlētāju reģistra, lai šīs vasaras sākumā Eiropas Parlamenta vēlēšanās varētu balstot jebkurā iecirknī. Reģistru gatavo un uzturēs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un Valsts reģionālās attīstības aģentūra.

Šīs sistēmas izveide notiek paātrinātos apstākļos, jo tam vajadzīgos līdzekļus piešķīra pēdējā brīdī. EP vēlēšanu sagatavošanas aktualitātēm tuvākajās nedēļās plāno pievērsties arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija.

KONTEKSTS:

KNAB kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu uzsāka 2022. gada 7. novembrī.

Pirmstiesas izmeklēšanas rezultātā KNAB rosināja uzsākt kriminālvajāšanu pret bijušo CVK priekšsēdētāju Kristīni Bērziņu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, krāpšanas lielā apmērā atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu, kā arī pret uzņēmēju par krāpšanu lielā apmērā.

Procesuālās darbības KNAB veica informācijas tehnoloģiju uzņēmumā "SOAAR", kas pēdējos gados bija uzvarējis apjomīgos CVK un citu valsts iestāžu iepirkumos.

KNAB aicināja prokuratūru turpināt pirmstiesas izmeklēšanas laikā uzsākto piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesu pret juridisko personu, kuras interesēs īstenoti noziedzīgie nodarījumi, kā arī izvērtēt, vai divi iesaistītie CVK darbinieki būtu saucami pie kriminālatbildības.

Kriminālprocess tika uzsākts pret vēl septiņām personām, taču izmeklēšanas laikā šo personu darbībās netika iegūts apliecinājums, ka tās būtu veikušas noziedzīgus nodarījumus. 

KNAB aicināja Saeimu atstādināt Bērziņu no amata pienākumu pildīšanas. Viņas vietā amatā stājās Kristīne Saulīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti