De Facto

No socioloģijas studenta par kaujinieku Sīrijā

De Facto

"Islāma valstij" pievienojas internetā

"Islāma valsts" savervētā latvieša stāsts

«De facto» atklāj: Mārtiņu teroristiskais «Daīš» savervē internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

 

Viens no Latviešiem, kas pievienojies "Daīš", ir 21 gadus vecais Mārtiņš. Savervēts internetā, viņš uz Sīriju, visticamāk, devās pērnā gada septembrī kopā ar kādu Somijas pilsoni, ar ko arī iepazinies internetā.

Mārtiņš piedzima 90.gadu vidu nelielā Latvijas ciemā. Audzis lielā ģimenē, tēvam pieder zemnieku saimniecība. Mārtiņa klases audzinātāja stāsta, ka viņš ļoti labi prot angļu valodu, bet bija noslēgts, brīvo laiku pavadīja viens pats, draugu nebija. "Viņa pasaule bija internets, dators, tā dubultā dzīve, nakts dzīve", sarunā ar "De facto" Mārtiņu raksturo viņa vidusskolas skolotāja, kas lūdza viņas vārdu neminēt.

“Daīš” – apzīmējums teroristiskajam grupējumam, kas Rietumu pasaulē sevi dēvē par “Islāma valsti”. Apzīmējumam izmantota abreviatūru arābu valodā.

Pēc teroraktiem Parīzē eksperti un amatpersonas mudināja attiekties no apzīmējuma “Islāma valsts” un  lietot “Daīš”, parādot, ka teroristi pat nosaukumā nedrīkst izvirzīt pretenzijas ne uz kādu valstisku formējumu. 

Katru gadu Mārtiņam bija jauna aizraušanās, bet 12.klasē pievērsies islāmam. Ap to pašu laiku arī reģistrējās vienā no lielākajiem pasaules musulmaņu interneta forumiem. "12.klasē viņš bija mainījies, varēja redzēt, ka sācis lasīt Korānu, interesējas par kultūru un reliģiju, pamazām sāka pietiekami nopietni pievērsties. Domāju, ka sākumā vecāki nesaprata, dzīvi viņš dzīvoja pa naktīm. Es jautāju: "ko Tev vecāki saka?", viņš teica – mamma zin, bet tēvs - nē," sarunā ar LTV stāsta Mārtiņa skolotāja.

Interneta vietnē Mārtiņš aktīvi rakstīja līdz pat brīdim, kad aizbrauca no Latvijas. 10 mēnešos veica vairāk nekā pusotru tūkstoti ierakstu. Tie ir "De facto" rīcībā un sniedz daļēju priekšstatu par jaunā latvieša radikalizācijas ceļu.

Forumā Mārtiņš stāsta, ka vēlējās pamest Latviju un pārvākties uz kādu valsti, kur vairāk islāmticīgo, iespējams, Malaiziju.

No ierakstiem drīz vien kļūst skaidrs, ka Mārtiņš ir kļuvis nevis par musulmani, bet par radikālo uzskatu un sazvērestības teoriju piekritēju.

Pērn pavasarī viņš atteicās no domas iestāties universitātē un nolēma, ka uzreiz pēc skolas absolvēšanas pārcelsies uz Lielbritāniju, tad no turienes – tālāk uz austrumiem. Ap to pašu laiku Helsinkos pirmo reizi klātienē satikās ar savu labāko draugu – pirms diviem gadiem kādā interneta spēļu vietnē sastapto somu. Tieši Mārtiņš somu ir piesaistījis islāmam.

12.klases beigās skolā Mārtiņš nenāca ne uz vienu klases pasākumu, neapmeklēja arī izlaidumu. Laikam ritot, ierakstu par "Islāma valsti" kļuva arvien vairāk.

Pēc noslēguma eksāmeniem vasarā Mārtiņš forumā diskutēja tikai un vienīgi par "Islāma valsti" - desmitiem ierakstu dienā tapa par grupējuma panākumiem kaujās.

Mārtiņa un viņa Somijas drauga profili apklusa vienā un tajā pašā dienā – pērnā gada augusta beigās. Vēlāk Somijas sabiedriskais medijs "YLE" uzrakstīs par Somijas pilsoni – viņš žurnālistiem atklājis, ka pievienojās "Daīš" kopā ar savu vienīgo draugu – puisi no Latvijas - un stāvēja sardzē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti