Valdība grib dot papildu laiku Krievijas pilsoņiem nokārtot latviešu valodas eksāmenu

Valdība rosinās Saeimai grozīt Imigrācijas likumu, paredzot, ka tiem Krievijas pilsoņiem, kas nav nokārtojuši valsts valodas pārbaudi līdz 1. septembrim pastāvīgas uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, būs iespēja pieteikties termiņuzturēšanās atļaujai uz diviem gadiem, kuru laikā eksāmens ir jānoliek, Latvijas Televīzijai pēc valdības sēdes apliecināja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts"). Gala lēmums ir Saeimas deputātu rokās.

Pretimnākšana provokāciju risku dēļ

Politiķu diskusijas aiz slēgtām durvīm risinājās vairākas stundas. Iespēja pieteikties divu gadu uzturēšanās atļaujai būs cilvēkiem, kas vismaz mēģinājuši kārtot eksāmenu, kā arī vērtēs iemeslus, kāpēc daļa cilvēku to vispār nemēģināja.

Tas nozīmē, ka Krievijas pilsoņiem vēl dos laiku un nevienu pagaidām neizraidīs. 

Kučinskis atzina, ka šāda pretimnākšana saistīta ar vēlmi izvairīties no tiesvedības un provokāciju riskiem. 

"Tie ir politiskie lēmumi, kas ir pieņemti priekšvēlēšanu gaisotnē, kas vispār būtu acīmredzot jāaizliedz. Tie parasti arī nepiedāvā tehniski, juridiski noslīpētu risinājumu. Mēs šobrīd izlabojam tās kļūdas, kādas tika pieļautas gadu iepriekš," argumentēja ministrs.

Tā kā daļa šo cilvēku ir vecāka gada gājuma, tātad daudzi nestudē un nestrādā, kā arī ne visi ir laulāti ar Latvijas pilsoni, motivācija iemācīties valodu būšot.

Pārbaudi nav nokārtojusi teju puse jeb 10 tūkstoši cilvēku

Ministrs arī pavēstīja, ka gandrīz 10 000 jeb teju puse no visiem Krievijas pilsoņiem, kuriem bija dots laiks, lai nokārtotu latviešu valodas pārbaudi, to nav izdarījuši vai par šo prasību nav likušies ne zinis.

"Situācija ir mazliet bēdīgāka, nekā bija gaidāms. Tāpēc šobrīd koalīcija lēma griezties parlamentā ar piedāvājumu izstrādāt [regulējumu], kurā vēl ir dotas tiesības lūgt termiņuzturēšanās atļauju šiem cilvēkiem uz diviem gadiem, kas ir laiks, kurā

vēl ir iespēja vai nu iemācīties latviešu valodu un nokārtot eksāmenu. Ja cilvēki domā savādāk, tad ir pietiekams laiks, lai varētu izvēlēties citu dzimteni,"

sacīja ministrs.

Jau steidz pieteikties termiņuzturēšanās atļaujām

Krievijas pilsoņiem jau kopš aprīļa, tātad jau piecus mēnešus, bija iespēja kārtot latviešu valodas pārbaudi, kas aptuveni 25 000 cilvēku nepieciešama pastāvīgās uzturēšanās atļaujas pagarināšanai. Tie, kas eksāmenu neizturēja, varēja mēģināt vēlreiz.

Valsts izglītības satura centrs apkopojis, ka pārbaudei līdz šim reģistrējušies ap 11–12 tūkstošiem cilvēku. Daļa eksāmenu mēģināja kārtot atkārtoti. 

"Par rezultātiem šobrīd ir pāragri runāt. Mēs varam atskatīties un atsaukties uz tiem rezultātiem, kas bija pavasara pusē, kad proporcija – nokārtoja vai nenokārtoja – bija aptuveni 50 pret 50. Šobrīd uz augusta beigām sagatavosim apkopotu informāciju, lai attiecīgi informētu arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi," skaidroja Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Bērziņa.

Tikmēr daļa Krievijas pilsoņu, kam ir pamatots iemesls termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai, jau steiguši tai pieteikties. Arī bez apliecības par valodas zināšanām. 

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe pastāstīja, ka līdz šim saņemti 752 termiņuzturēšanās atļaujas pieteikumi.

"Tātad tie ir cilvēki, uz kuriem attiecas Imigrācijas likuma grozījumi, bet kuri, saprotot, ka viņi nespēs nokārtot latviešu valodas pārbaudi, ir iesnieguši pieteikumus, lai nokārtotu termiņuzturēšanās atļaujas. Viņiem ir likumiskas tiesības pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju, ja ir studijas Latvijā, darba attiecības vai ģimenes apvienošana," skaidroja Puķe.

Vai un kā plānots uzrunāt šos cilvēkus nokārtot likumīgu uzturēšanos Latvijā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sola vēlāk, kad Saeima izstrādās jauno regulējumu, ja deputāti tā lems. 

KONTEKSTS:

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta. Saeima nolēma ļaut Krievijas pilsoņiem, kam ar pirmo reizi neizdotos nokārtot valsts valodas pārbaudi, to atkārtoti kārtot līdz novembra beigām, attiecīgi tikmēr saglabājot uzturēšanās atļauju un pagarinot dokumentu iesniegšanu līdz pat gada beigām.

Par latviešu valodas pārbaudes nenokārtošanu Krievijas pilsoņus draudēja izraidīt no 2. decembra.

Tikmēr Satversmes tiesā ierosinātas jau četras lietas par jaunajām Imigrācijas likuma prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti