Latvijas Televīzija atceļ priekšvēlēšanu debates krievu valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) galvenā redaktore Sigita Roķe, konsultējoties ar LTV Redakcionālo padomi, lēmusi atcelt plānotās Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā Rus.LSM.lv.

"Gaidot Eiropas Parlamenta vēlēšanas, gada sākumā LTV plānoja saturu, kā galveno mērķi izvirzot iespējami plašas auditorijas sasniegšanu. Tiecoties ar uzticamu un daudzveidīgu informāciju par vēlēšanām uzrunāt dažādas sabiedrības grupas, žurnālistu vadītas debates ar partiju vai partiju apvienību pārstāvjiem, tika lemts rīkot ne tikai latviešu, bet arī krievu valodā, jo LTV satura veidotāju komandā darbojas un mazākumtautību mērķauditoriju ļoti efektīvi uzrunā Rus.LSM.lv. redakcija, kas iepriekšējās vēlēšanās nodrošinājusi plašu saturu, tai skaitā debates ar deputāta amata kandidātiem.

Tomēr jāatzīst, ka, plānojot saturu, neparedzējām, kādu reakciju pirms šīm Eiropas Parlamenta vēlēšanām raisīs aicinājums deputāta amata kandidātiem piedalīties debatēs, kuru pamatvaloda ir krievu,"

teikts Roķes paziņojumā medijiem.

Apzinoties, ka LTV satura veidotāji rīkojušies pēc labākās sirdsapziņas un vēloties aizstāvēt savu redakcionālo patstāvību un neatkarību, uz valsts iestāžu un politiķu publiskajiem paziņojumiem LTV reaģēja stingri. Tomēr LTV ir ieklausījusies sabiedrības grupu paustajos viedokļos un ekspertu argumentos, vēlreiz iekšējās diskusijās izvērtējusi situāciju un debašu rīkošanas praktiskos aspektus, un lēmusi, ka debates ar Eiropas Parlamenta deputāta amata kandidātiem krievu valodā jāatceļ, teikts paziņojumā.

Vienlaikus Roķe uzsver, ka viņas kā LTV galvenās redaktores nostāja nav mainījusies: 

"Sabiedriskais medijs nav un nedrīkst būt instruments politisko spēku vai amatpersonu mērķu sasniegšanai."

Lai nodrošinātu būtisko sabiedriskā medija uzdevumu mazākumtautību auditorijai daudzveidīgi atspoguļot Eiropas Parlamenta vēlēšanas, LTV vērtēs iespējas debašu vietā piedāvāt citus satura formātus. Platformā Rus.LSM.lv. pieejamas aktuālās ziņas, tai skaitā vēlēšanu dienā plānoti ziņu speciālizlaidumi, savukārt pēc vēlēšanām raidījumā "TČK" notiks diskusija. Vēlēšanu sadaļā pieejama "Kandidātu šķirotava" – interaktīvs rīks, kas vēlētājiem ļauj izvērtēt partiju vai partiju apvienību piedāvājumu un noteikt sev piemērotāko. 

Vienlaikus LTV vērš uzmanību, ka iesniegtie priekšlikumi veikt grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, vēloties noteikt, ka priekšvēlēšanu debates ir priekšvēlēšanu aģitācija, apdraud medija iespējas veidot saturu debašu formātā.

"LTV žurnālisti nepiedalās un nekad nepiedalīsies priekšvēlēšanu aģitācijā, līdz ar to likuma grozījumu pieņemšanas gadījumā medijs lems par pilnīgu atteikšanos no priekšvēlēšanu debašu rīkošanas, kas savukārt nozīmē, ka LTV vairs nevarēs iedzīvotājiem piedāvāt iespēju žurnālista vadītās debatēs dzirdēt deputāta amata kandidātu atbildes uz vēlētājiem būtiskiem jautājumiem," norādīts paziņojumā.

KONTEKSTS:

Rus.LSM.lv bija plānotas Eiropas Parlamenta vēlēšanu debates, kuras tiktu translētas krievu valodā, bet dalībniekiem būtu iespēja runāt latviski, un tam tiktu nodrošināts sinhronais tulkojums.

Pret debatēm krievu valodā iebilda sabiedrībā redzami cilvēki, publisku spiedienu tās atcelt savu priekšvēlēšanu kampaņu ietvaros izvērsa arī vairāki politiķi. Vairāki EP vēlēšanās startējošie politiskie spēki paziņoja, ka viņu kandidāti šādās debatēs nepiedalīsies.

Tikmēr Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome uzskatīja, ka nav pamata atcelt plānotās Rus.LSM.lv priekšvēlēšanu debates. LTV uzskatīja šīs aktivitātes par mērķtiecīgiem centieniem ietekmēt ne tikai redakcionālos lēmumus, bet arī mazināt sabiedrības uzticību sabiedriskajam medijam, publiskajā paziņojumā norādīja LTV.

Vienlaikus Sabiedrisko elektronisko un plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) loceklis Jānis Eglītis izteica priekšlikumu mainīt sabiedrisko mediju pasūtījuma vadlīnijas, nosakot, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates var rīkot tikai latviešu valodā vai kādā no Eiropas Savienības valodām. Taču viņa ierosinājums neguva padomes atbalstu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti