4. studija

Cik daudz Latvijā ir stārķu un kāpēc tie ir jāsaskaita?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

Kā un kāpēc internetā veidojas kaitnieciski grupējumi?

Izklaidējoša parunāšana vai sodāma kaitniecība? Jauniešu grupā internetā mudina uz naidīgu komentēšanu

Kāds tiešsaistes iepirkšanās uzņēmums piedzīvojis naidīgu komentāru vilni, kas izrādās organizēta aktivitāte kādā jauniešu grupā internetā. Organizētājs noliedza, ka aicina jauniešus rakstīt naidīgus komentārus un lamu vārdus. Tikmēr Drošāka interneta centrā uzsver vārda brīvības robežas un atbildību.

Ņirgāšanās un kaitniecība

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsās nelielas bodītes īpašnieks Zigmārs Bērups no Valkas, kuru satrauc regulāri kaitnieciski uzbrukumi internetā viņa biznesam. Kā stāstīja Zigmārs, uzbrukumi notiekot komentāru sadaļā, kas ir vienīgais veids komunikācijai ar pircējiem. Pēkšņi vairāki desmiti cilvēku sāk rakstīt riebeklības, kas ne tikai aptur tirgošanos, radot uzņēmumam zaudējumus un graujot reputāciju, bet arī pakļaujot emocionālam spiedienam darbiniekus.

Sākumā domājuši – tā kā šāda veida veikalu starpā pastāv gana sīva konkurence, uzdarbojas kāds cits interneta kolēģis. Tomēr, uzzinot, ka šo ierakstu autori pārsvarā ir nepilngadīgi jaunieši, uzņēmējam dūša apskrējusies:

"Tu jau nevari atspēkot, ja pretim ir 50 cilvēku. Mums vienkārši ir paveicies, ka mums ir pastāvīgs klientu loks un kaut kāds vārds un uzticamība; tad mēs izdzīvojam. Bet, ja tu esi tikko sācis, uz tevi kāds šādā veidā uzklūp, tas ir sākums un beigas uzreiz.

Jaunieši vienu vakaru paņirgājas, bet cilvēku darbs ir uz mūžu vējā," sacīja uzņēmējs Zigmārs.

Vārda brīvība?

Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska rūpīgi izpētīja video, kuros piefiksēts mudinājums verbāli uzbrukt tiešsaistes tirgotājam.

"Normāli tas nav, bet visi esam redzējuši, ka tas ir diezgan izplatīti interneta vidē, – katrs uzskata, ka vārda brīvību viņš iedomājas šādi. Viņš saka, ko viņš grib, un raksta, ko viņš grib. Bet

katram jāatceras, ka vārda brīvība ir līdz brīdim, kad tu pārkāp kāda cita tiesības –

vai nu tiesības uz privātuma neaizskaramību, vai tiesības tikt cienītam un dzīvot mierīgu dzīvi, kurā tevi neviens nepazemo," norādīja Katkovska.

Centra darbinieku pieredzē ir ne šādi vien gadījumi, kad, kāda "līdera" mudināti, bērni un pusaudži ir gatavi pārkāpt likumu, paši to neapzinoties. Piemēram, notiek sacensība, cik daudz ventiļu mašīnu riepām var noskrūvēt, un notiekošais tiek filmēts un ievietots internetā.

Neesot domājis sagādāt negācijas

Naidīgu komentāru uzbrukumus Valkas veikaliņam organizējis rīdzinieks Linards Balodis. Viņš piekrita sarunai ar "4. studiju". Atzīsim – patieso iemeslu, kāpēc raidījumam ir interese par viņa personību, jaunietis pirms sarunas nezināja.

Linards stāstīja, ka dažādās interneta platformās viņam seko vismaz 10 000 cilvēku, pārsvarā pusaudži un jaunieši. Jaunākajam sekotājam esot vien 10 gadu, vecākajam – pāri 30.

Linards noliedza, ka aicina jauniešus rakstīt naidīgus komentārus un lamu vārdus: "Es taisu ar mērķi kā humors; pasmieties. Tas nav domāts ar kādu "heitu", tas nav domāts kā tāds aizvainojums, ka viņi kaut ko sliktu tirgo."

Linards apgalvoja – neesot padomājis, ka šāda veida izklaide kādam varētu sagādāt negatīvas emocijas, lai gan saprot, ka spēj manipulēt ar saviem sekotājiem.

"Es nedomāju, ka cilvēks, kurš internetā taisa saturu, var ietekmēt jauniešu domas vienam par otru," viņš pauda.

Internets neko neaizmirst

Savukārt Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja uzsvēra: "Viens ir, ka tu kā pieaugušais kaut ko pasaki citam pieaugušajam, kurš ir pietiekami nobriedis, lai neņemtu vērā tavus komentārus un tas nekā neietekmētu, bet bērni diemžēl mēdz pazemot viens otru, šādu saturu viens pret otru vērst un šādus vārdus. Un tas beidzas ar to, ka ir depresijas, ir pašnāvnieciskas tieksmes, un bērni nevēlas turpināt tādā ļaunā pasaulē dzīvot."

Drošāka interneta centrā atgādināja, ka internets neko neaizmirst, un šāda uzvedība sociālajos tīklos jauniešiem ar laiku var atspēlēties, piemēram, vēloties doties kādā no apmaiņas programmām, kur rūpīgi tiek analizēta arī personas uzvedība sociālajos tīklos. "Iespējams, tevi nepaņems, jo tu esi veicis šādus ierakstus, tu esi pazemojis citu. Un kāpēc lai kāds cits gribētu ar tevi sadarboties vēlāk?" brīdināja Katkovska.

Turklāt ne tikai privātpersonas gods un cieņa, bet arī uzņēmumu, tostarp interneta veikalu reputācija tiek aizsargāta ar likumu.

Cietušie par šo pāridarījumu var civiltiesiskā kārtā vērsties tiesā un administratīvā procesa likuma ietvaros arī Valsts policijā. Nopietnākos gadījumos tiek piemērots Krimināllikuma 157. pants par neslavas celšanu.

Tikmēr Linards, kurš savu nākotni saista tieši ar peļņu sociālajos tīklos, aicina vienkārši pasmieties un piedot viņa organizētos pāridarījumus: "Jā, ir dažādi video, kur es saku kaut ko aplamu un negatīvu. Neuztveriet to nopietni, tas ir tikai izklaidējošs saturs!"

Tomēr Linardam būtu jāņem vērā un jādara zināms saviem sekotājiem, ka arī izklaidējošam saturam ir robeža, kad iestājas atbildība likuma priekšā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti