4. studija

4. studija. Rīgas meži un Melnā dzilna

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Rīgas meži un Melnā dzilna

Kā rūdīts noziedznieks izvēlējās savus upurus, kurus dzīvoklī piekāva un aplaupīja?

Grīziņkalnā aiztur rūdītu laupītāju: «Tāda nežēlība pret senioriem sen nav piedzīvota»

Grīziņkalna iedzīvotāji nedēļas nogalē sāka celt trauksmi – Avotu ielas apkaimē bija cietušas, savā dzīvoklī aplaupītas un piekautas divas seniores. Valsts policijā (VP) atzina, ka tāda nežēlība pret veciem cilvēkiem sen nav tikusi piedzīvota. Recidīvists cilvēkus izsekoja un bija gatavs nogalināt, lai no senioru mājokļiem iznestu rotaslietas, naudu, telefonu un gleznas. Noziedznieku izdevās aizturēt, taču notikušais mudina brīdināt seniorus – nesarunāties uz ielas ar svešiniekiem un nestāstīt, kādas vērtīgas lietas ir viņu mājās. 

Sākās kā saruna ar svešinieku uz ielas

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" tikās ar vienu no noziedznieka upuriem – teju 90 gadu veco Helgas kundzi. 

"Vai Jūsu mājās nav antikvariāts, kuru jūs vēlētos pārdot?" tieši šādu jautājumu seniorei autobusa pieturā uzdevis kāds svešinieks.

Helgas kundze nevarēja izskaidrot, kāpēc iesaistījusies sarunā ar no skata nesimpātisko cilvēku, kurš dēvējies par Voldemāru. "Un es saku, ka šādi tādi grabuļi ir. Un es tik to laikam pateicu, ka es dzīvoju šajā rajonā un piektajā stāvā. To piekto stāvu es arī pateicu," viņa atklāja. 

Nodarīti smagi miesas bojājumi

Kundze par svešinieku pat aizmirsusi, līdz uz ielas sastaptais vīrietis pieklauvējis pie viņas mājokļa durvīm. Helgas kundze domājusi, ka atnākusi kaimiņiene, jo dzīvojamās mājas ārdurvis ir slēdzamas ar atslēgu. Neviens svešinieks kāpņu telpā brīvi ienākt nemaz nevar. Tajā brīdī seniore vēl nav nojautusi, ka durvis atvērusi rūdītam noziedzniekam. 

"Es nevarēju viņu ar varu stumt ārā. Viņš vienkārši pagāja man garām un sāka visur grābstīties. Es teicu, ka tā jau ir šausmīga nekaunība. Es saku – ko jūs darāt, es pati parādīšu, kas man ir! Viņš manī neklausījās, viņš jutās, kā savās mājās; visu ņēma, slēdza vaļā, lika te uz galda," baiso notikumu atminējās kundze. 

Seniore vien noskatījusies laupītāja darbībās, kamēr tas sakrāmējis divus iepirkuma maisus ar dažādām kundzes mantām un vērtslietām. 

"Salicis te uz galda, viņš prasa: cik jūs par to prasāt? Es tādā stingrā balsī – simts eiro! Viņš neatbildēja. Es saku, ka jūs pēc tāda neizskatāties, kam ir nauda. Man ir! Man ir 500 eiro! Un par tiem 500 eiro mani piekāva, ne centa neatstāja," stāstīja Helgas kundze.

Kundze nākusi pie samaņas un izsaukusi neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tā par notikušo uzzinājuši arī policijā. Slimnīcā atklājās, ka seniorei nodarīti ļoti nopietni miesas bojājumi. Tik stipri sists pa galvu, ka pārplīsusi pat zobu protēze.

"Man aizmugurē kakls bija zils, lūpa bieza, uzpampusi," stāstīja cietusī. 

Rūdīts noziedznieks, upurus rūpīgi izvēlējies

Pēc šī atgadījuma policija aktīvi uzsākusi izmeklēšanu. Bet nepilnu divu nedēļu laikā šajā pašā apkaimē noticis nākamais uzbrukums. 

"Tika izdarīti vairāki sitieni pa cietušās seju. Cietusī arī tika žņaugta. Un arī nolaupītas mantas no cietušās dzīves vietas. Faktiski tik brutālu un nežēlīgu, teiksim, tādu nesodāmības [apzināšanos], kādu izrādīja šis noziedznieks – ar tik atklātu darbību mēs līdz šim nebijām saskārušies. Šis tomēr ir tāds kliedzošs gadījums, tādēļ mēs viņam pievērsām pastiprinātu uzmanību, un šeit bija svarīga katra sekunde un katra diena, lai mēs šo cilvēku aizturētu un piemērotu viņam arī drošības līdzekli – apcietinājumu," atzina VP Rīgas Austrumu pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Egils Jefremovs. 

Valsts policijā atklāja, ka vīrietis minis jau iestaigātu taku. Viņš tikai pērnā gada nogalē atbrīvojies no ieslodzījuma vietas par līdzīgiem mantiskiem noziegumiem pret senioriem. Aizturētais ir 60 gadus vecs.

Kā upurus izvēlējies pensionāres, kuras pašas aizstāvēties nevar, taču ir pietiekami runātīgas, lai svešiniekam izstāstītu, ka mājās glabājas vērtslietas. Atlicis vien seniores izsekot.

Jefremovs uzsvēra, ka seniorēm nodarītie miesas bojājumi bija ļoti smagi un tikai veiksmīgu apstākļu sakritības dēļ viņas palikušas dzīvas. Tāpat Valsts policijā pieļāva, ka aizturētā persona ir veikusi arī citus identiskus noziegumus, tikai likumsargiem par to nav ziņots. 

"Es domāju, ka šis cienījamais vecums noteikti atstāj savu iespaidu. Ir gadījumi, kad viņi neapzinās šo lietas nopietnību. Viņi varbūt kaut kur uzskata sevi par vainīgiem, nevis šo vainīgo personu, kas viņus ir aplaupījusi, tādēļ viņi arī nevēršas Valsts policijā," pieļāva Jefremovs.

Tikmēr Grīziņkalna apkaimes aktīvisti, kuri pirmie sāka celt trauksmi, pēc pieredzētā aicina iedzīvotājus parūpēties par savā apkaimē dzīvojošajiem, vientuļajiem senioriem, jo no šādiem uzbrukumiem nav pasargāts neviens. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti