Panorāma

ES fondu apguvei trūkst jaudas – vai tiešām gan celtniecībā, gan IKT?

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Policija aiztur "Telegram" narkotiku tirgoņus

NMPD arvien biežāk saskaras ar narkotiku pārdozēšanas gadījumiem 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) arvien biežāk saskaras ar neatļauto vielu un narkotiku pārdozēšanas gadījumiem, liecina mediķu novērojumi. Narkotikas var iegādāties arvien vienkāršāk, jo tirdzniecība tagad notiek tiešsaistē. 

ĪSUMĀ:

  • Janvārī un februārī NMPD reģistrēti 500 izsaukumi ar diagnozi "narkotiku pārdozēšana".
  • Pieredzējusi NMPD mediķe novēro – narkotiku pārdozēšana šogad notiek arvien biežāk.
  • Pēdējo gadu laikā mainījusies narkotiku pieejamība.
  • Tagad narkotikas iespējams nopirkt arī, piemēram, sociālās saziņas vietnē "Telegram".
  • "Telegram" grupām narkotiku iegādei piekļūt var ikviens.

NMPD izsaukumos diagnoze "narkotiku pārdozēšana" arvien biežāk

NMPD Rīgas reģionālā centra BAC "Imanta" vadītāja Sarmīte Leitāne dienestā strādā 15 gadus un neatminas, ka saistībā ar aizliegto vielu pārdozēšanu jebkad iepriekš būtu bijis tik liels izsaukumu skaits kā patlaban.

Janvārī un februārī NMPD reģistrēti 500 izsaukumi ar diagnozi "narkotiku pārdozēšana".

Leitāne stāstīja: "Un pats traģiskākais – divu mēnešu laikā ir iestājušās trīs nāves. Un divas no viņām bija jaunieši līdz 17 gadu vecumam. Tas jau ir graujošākais, ka tieši jauniešu vidū narkotiku aprite ir palielinājusies, salīdzinot, piemēram, ar 2019. gadu, kad – arī statistikas dati liecina – bija tikai viens nāves gadījums gadā."

Mediķe stāstīja – gadījuma skaita pieaugums liek domāt, ka narkotikas jauniešiem ir pieejamas pārāk viegli un to izplatība ir ļoti plaša. 

Pēdējo gadu laikā mainījusies narkotiku pieejamība

Gadu gaitā ir būtiski mainījusies narkotiku pieejamība. Agrāk bija jāpazīst kāds, caur kuru nopirkt, tas prasīja zināmu piepūli. Tagad visbiežāk  caur saziņas vietnes "Telegram" grupām vielas ir pieejamas katram, kuram par tām ir radusies interese, tā stāstīja "Open Radošā centra" vadītājs Edijs Klaišis.

Piemēram, arī trešdien tapa zināms, ka Valsts policija pagājušajā mēnesī aizturējusi sešu personu organizētu grupu, kuras dalībnieki tirgoja narkotikas, izmantojot saziņas platformu "Telegram". 

Klaišis stāstīja: "Jebkurš var ieiet "Telegram" grupās. Lai nonāktu līdz tam, lai sarunātu preci, minūte pat nav vajadzīga. Kādreiz tas bija krietni sarežģītāk."

Šādu "Telegram" grupu ar visai plašu narkotiku piedāvājumu atrada arī Latvijas Televīzija. Par tām labi informēti ir arī to mērķauditorija – jaunieši. 

Tagad, pastarpināti ar savu centru palīdzību, Klašis runā ar jauniešiem, tajā skaitā par postu, pie kāda noved alkohola un narkotiku lietošana. "Open" centros apreibinošas vielas ir aizliegtas. Taču vietās, kur Klaišis mēdz uzmeklēt jauniešus, aizliegto vielu lietošana ir izplatīta.

"Viņiem ir pieejama šī ķīmiskā marihuāna, kas ir ļoti zemas kvalitātes marihuāna, kas ir ķīmijā izmērcēta," pastāstīja Klašis.
Jaunieši lieto arī tabletes un jebko citu, ar ko apreibināties. Lai izglābtu narkotikas pārdozējušu cilvēku, nepieciešams ievērojami lielāks medikamentu daudzums nekā agrāk, atzina NMPD mediķe Leitāne. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti