Panorāma

Uz Ukrainas fronti dodas kārtējais palīdzības konvojs

Panorāma

Privatizēto zemi Rīgas dome investoram vēl neatņem

Lai nebūtu jāmaksā lielāka alga, mazina slodzes

Līvānu novadā taupības nolūkos bērnudārza audzinātājām samazina slodzes

No šī gada sākuma pieaudzis pirmsskolas izglītības pedagogu atalgojums, tomēr atsevišķās pašvaldībās bērnudārzu audzinātājām samazina slodzes. Līvānu novadā šāds domes lēmums pārsteidzis 26 skolotājas, kas norādīja, ka viņas netika brīdinātas un jūtas nenovērtētas. Pašvaldībā uzsvēra, ka tik lielas algas, kādas tagad būtu jāizmaksā pirmsskolas pedagogiem, Līvānos saņem retais. Arodbiedrība šādu pašvaldību rīcību nosoda, taču finansējumu aicina meklēt valstij. 

Vai nu ekonomija, vai nu kvalitatīva pirmsskolas izglītība, – tā norādījušas Līvānu novada bērnudārza "Rūķītis" audzinātājas, kurām pašvaldība samazinās darba slodzi. Skolotājas par to uzzinājušas nevis no darba devējas, bet sociālajos tīklos. Lai gan lēmums jau pieņemts, joprojām viņām nav skaidrs, ko tas nozīmēs, vai būs jāstrādā mazāk stundu.

Pirmsskolas skolotāja Sanita Enzele sacīja: "Ja samazina slodzi uz 0,9, tas nozīmē, ka saturs arī mainīsies. Galvenais, lai no šī visa stāsta cietēji nebūtu paši bērni."

Trešdien Līvānu novada dome pieņēma budžetu un īsi pirms tā arī lēma par slodžu samazināšanu. Skolotāju algām trūkstot naudas.

Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle ("Latvijas attīstībai") norādīja: "No visiem pašvaldības darbiniekiem, kas ir vairāk nekā 400, uz doto brīdi lielāka alga nekā pirmsskolas pedagogiem ir tikai 25 darbiniekiem. Jūs, saprotiet, šie skaitļi šokē."

Runa ir par 1526 eiro lielu algu. 

Pašvaldība plāno veikt optimizāciju, bet – cik un kādu – audits vēl priekšā. Kraukle atzīmēja: "Ir jāvērtē funkcijas. Mēs nevaram tā vienkārši paņemt cilvēkus un palaist, tāpēc lai pārējiem pietiktu naudas."

Zemāko darba likmi pirmsskolas pedagogiem valdība cēla pērnā gada beigās. Uz to mudināja Satversmes tiesas lēmums. 

Latvijas Izglītības un zinatnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) par līdzīgiem lēmumiem kā Līvānos esot dzirdējusi apmēram no sešām pašvaldībām. LIZDA vadītāja Inga Vanaga sacīja: "Samazināt darba slodzi, kas, protams, ietekmē arī atalgojumu, mēs uzskatām, ir nekorekti. Ja mēs runājam par izglītības kvalitāti, individualizēto pieeju, šāds lēmums ir tieši par sliktu bērnam."

Arodbiedrībā uzskata, ka pirmsskolu pedagogu algas būtu jāmaksā no valsts budžeta. Pašvaldības gan jau šobrīd nemaksā algas visiem bērnudārzu pedagogiem, tiem, kas māca par pieciem gadiem jaunākus bērnus. Līvānu skolotājas vērtē, ka viņu darba prestižs tiek grauts, ja domes vadība uzskata, ka var maksāt zemākas algas.

Līvānu novada pirmsskolas skolotāja, logopēde Rima Mahinova pauda: "Nevajag pacelties augstāk par audzinātājām ar savu iedomību, savu lepnumu, savu varu."

Savukārt pirmsskolas skolotāja Sanita Enzele piebilda: "Nevajag aiztikt pirmsskolas izglītības skolotāju algas, noteikti ne. Mēs tās esam nopelnījuši. Šis darbs nekad nav bijis novērtēts un saprasts. Varbūt ir pienācis laiks to izdarīt."

Līvānu novada domē skaidroja, ka slodzes samazināšana nozīmēs, ka audzinātājām būs jāstrādā mazāk stundu. Tas skars apmēram 30 skolotājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti