Dienas ziņas

Izraēlas parlamentā ielaužas gūstekņu ģimenes locekļi

Dienas ziņas

ES tiekas ar Izraēlas un palestīniešu ārlietu ministriem

Liepājā atklāj ģimenes māju jauniešiem un bērniem

Liepājā atklāj ģimenes māju jauniešiem un bērniem

Latvijā arvien grūtāk ir atrast adoptētājus vai audžuvecākus bērniem un pusaudžiem. Liepājā nupat atvērtajā tā dēvētajā ģimenes mājā jaunu dzīvesvietu atraduši vairāki bērni un pusaudži, kuru dzīves līkloči bijuši smagi. Bāriņtiesā atzina – šī ir viena no retajām iespējām viņiem iegūt māju sajūtu. Jaunajā dzīvesvietā viņi mēģinās paši saimniekot – gatavot ēst, uzkopt telpas, apgūt citas prasmes. 

Ģimenes mājā dzīvos seši bērni un pusaudži. Viņu dzīves stāsti ir dažādi, bet visi skaudri. Viena 17 gadus veca jauniete, kura palikusi bez vecāku apgādības, ir grūtniece. Šie bērni un jaunieši šeit nonākuši, jo tiek nošķirti no vecākiem pēc bāriņtiesas lēmuma. Tikai vienam jaunietim bērnu atbalsta centrā nav dzīvu vecāku.

"Ļoti daudz šādu bērnu nāk no ģimenēm, kurās tiek lietotas atkarību izraisošas vielas. Ļoti daudz situāciju ir saistītas ar vardarbību vai ar atstāšanu novārtā. Spektrs ir tiešām ļoti plašs," atzina Liepājas bērnu atbalsta centra "Dzintari" vadītājs Uldis Kalns.

Jaunieši
Jaunieši

Daļa no atbalsta centra bērniem un jauniešiem līdz šim mitinājās ēkā, kurā atrodas arī grupu dzīvokļi sociālā riska cilvēkiem. Ģimenes mājā apstākļi būs bērniem piemērotāki.

"Fakts, ka tā ir māja, māca viņiem, ka tā ir viņu atbildība, – jo tu tīrāk un skaistāk, un labāk vēlies, jo tev vairāk darba ir jāiegulda. Kur mēs šobrīd atrodamies, tā nav īsti piemērota vide bērniem," norādīja centra sociālā darbiniece Madara Bočkāne.

"Dzīvot komūnā, dzīvot sabiedrībā, nevis būt nogrūsti kaut kur tālākajā stūrī."

Ģimenes mājā maiņās strādās piecas aprūpētājas, viens sociālais darbinieks un viena sociālā audzinātāja. Liela problēma joprojām ir bērnu klaiņošana, uzskata centra pārstāvji, jo bieži vien, personālam nezinot, bērni dodas ciemos pie vecākiem, lai gan ir nošķirti no ģimenes.

"Likuma priekšā mums nav pietiekami daudz rīku, kā pirmkārt disciplinēt šo bērnu, kā bērnu uzvest uz tām pareizajām sliedēm. Ja bērnam tā taciņa ir iestaigāta, tad ļoti bieži viņa diemžēl tiek staigāta," atzina Kalns.

Situācija neesot iepriecinoša arī adopcijas jomā, un bieži vien pusaudžiem, kuri nonākuši bērnu atbalsta centrā, teju nav izredžu atrast audžuģimeni.

"Ja mēs runājam par bērniem, kuri ir pusaudža vecumā, kuriem tiek pārtrauktas aizgādības tiesības, tad rindā neviens adoptētājs pēc pusaudžiem nestāv. Arī šie bērni paši, protams, neizsaka vēlmi, visbiežāk viņi neizsaka vēlmi būt adoptētam kādā ģimenē," pastāstīja Liepājas pilsētas bāriņtiesas priekšsēdētāja Taiga Ziemele.

Liepājā šobrīd ir viena ģimenes māja zēniem un otra meitenēm. Ņemot vērā bērnu skaitu, centra darbinieki uzskata, ka nepieciešamas vēl vismaz divas šādas ēkas, lai nodrošinātu ģimenisku vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti