«Re:Check»: Kā ārpus Latvijas izplatās baumas, ka šeit aizliegts runāt krievu valodā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Kā ārpus Latvijas izplatās baumas, ka mēs aizliedzam runāt krievu valodā? To pārbaudīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

«Re:Check»: Kā ārpus Latvijas izplatās baumas, ka šeit aizliegts runāt krievu valodā?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šā gada augustā tieslietu ministrs Jānis Bordāns no "Konservatīvajiem" rosināja ierobežot krievu valodas lietošanu darba vietās un publiskajā sfērā. Tajā skaitā ierobežot darba devēju iespējas prasīt krievu valodas zināšanas, pieņemot cilvēkus darbā. 

"Ja divvalodība izvēršas tādā veidā, ka patiesībā tiek diskriminēti latviešu valodas lietotāji darba vietās, pakalpojumu saņemšanas gadījumos un tamlīdzīgi, ir jāveic pasākumi, lai ierobežotu šādas situācijas," Bordāns 16. augustā savu ieceri skaidroja intervijā TV3 rīta ziņu raidījumā "900 sekundes". 

Vēlāk Tieslietu ministrija izstrādāja likumprojektu par latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusa nodrošināšanu. Septembra vidū Saeima to pieņēma pirmajā no trim lasījumiem. 

Tikmēr sociālajos medijos izplatījās dažādas versijas par to, kā Latvija grasās aizliegt krievu valodu. Piemēram, kāds Latvijā dzīvojošs populārs interneta blogeris "TikTok" stāstīja, ka darba vietās vispār krieviski vairs nevarēs runāt: "No šī brīža krievu valodas izmantošana darba vietā Latvijā kā minimums tiks sodīta ar brīdinājumu, bet kā maksimums – ar sodu. Drīz krievu valoda visās Latvijas darba vietās būs aizliegta, jo tas būs ļoti dārgi kā jūsu, tā arī darba devēja makam."

Viņš arī min kādu piemēru. Esot uzdevis savam priekšniekam jautājumu krievu valodā, bet viņš lūdzis to atkārtot angliski. Daudzi darba devēji jau esot saņēmuši no augstākstāvošām iestādēm signālu, ka krievu valoda turpmāk darbā nav pieņemama.

Blogeris vaino Krievijas prezidentu Putinu, kura iebrukums Ukrainā esot novedis Latviju līdz šādiem lēmumiem. Šo video "TikTok" redzējis pusotrs miljons cilvēku. Nesen vairāki tūkstoši cilvēku ar to dalījās arī "Facebook". Galvenokārt Ukrainā. Ukraiņi komentējot priecājas, ka Latvija aizliedz krievu valodu un aicina tā rīkoties arī citām valstīm. 

Taču video stāstītais ir meli.

Saeimā atbalstītais likumprojekts paredz, ka Eiropas Savienībā neietilpstošo valstu valodas – tātad arī krievu valoda –  noteiktās pakalpojumu nozarēs nebūtu jālieto tikai publiskā saziņā ar klientiem.

Līdz ar to krievu valoda nedrīkstētu būt jebkādos uzskates materiālos, tīmekļa vietnēs, internetbankās vai reklāmās. Projekta tekstā skaidri norādīts, ka tas neattiecas uz individuālu saziņu starp darbinieku un klientu vai darbinieku vidū. Tāpat aizliegumi neattiektos uz valodas lietošanu ārkārtējās situācijās, avārijas vai nelaimes gadījumos.

Turklāt nav zināms, vai šie ierobežojumi vispār tiks pieņemti. Pirmkārt, projekta virzītāji – partija "Konservatīvie" – jaunajā parlamentā neiekļuva. Otrkārt, pret to iebildis Saeimas Juridiskais birojs.

Tas norādīja, ka priekšlikumi ir pretrunā ar Valsts valodas likumu un ka nav skaidrs jauna normatīvā akta virzīšanas mērķis.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli jaunajai Saeimai drīzumā jālemj, vai savu priekšteču pirms vēlēšanām steigā virzīto likumprojektu turpināt skatīt arī otrajā un trešajā lasījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti