Jūrmalas iedzīvotāju lūgumu saglabāt Pumpuru vidusskolu pašvaldība «paslauka zem tepiķa»

Vairāk nekā 1100 jūrmalnieku parakstīto iniciatīvu Jūrmalas dome šodien "paslaucījusi zem tepiķa" – Jūrmalas Pumpuru vidusskolu un Jaundubultu pamatskolu pašvaldība tomēr reorganizēs, abu skolu vietā izveidojot vienu iestādi. Iedzīvotāju lūgumu saglabāt Pumpuru vidusskolu šodien domes sēdē nolēma tālāk nevirzīt. Neapmierinātie skolas vecāki un skolotāji pie domes piketēja.

Jūrmalas iedzīvotāju lūgumu saglabāt Pumpuru vidusskolu pašvaldība «paslauka zem tepiķa»
00:00 / 04:49
Lejuplādēt

Ceturtdienas, 21. marta, rītā pie Jūrmalas domes plašā protestā ar plakātiem, dziesmām un saukļiem jūrmalnieki centās aizstāvēt Jūrmalas Pumpuru vidusskolas likteni. Pirms mēneša dome par spīti iedzīvotāju nostājai un lūgumam skolu saglabāt nobalsoja par Pumpuru vidusskolas un Jaundubultu pamatskolas, kas ir mazākumtautību skola, reorganizāciju.

Divu skolu vietā no nākamā mācību gada paredzēts izveidot vienu – Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolu, kurā mācītos ap 1200 bērnu.

Iedzīvotāji lēsa, ka, iebilstot reorganizācijai, no darba aizietu skolotāji un jaunajā mācību gadā trūktu 20 un pat vairāk pedagogu. 


Zaiga Zirdziņa, māte un vecmāmiņa, kuras bērni mācījušies Pumpuru vidusskolā: "Mēs neesam pret reorganizāciju, bet mēs esam pret sasteigto veidu un ekonomiski nepārdomāto un arī vecākiem nepilnīgi izskaidroto, manuprāt, manipulatīvo veidu, kā dome rīkojas, lai censtos apvienot skolu kopā ar Jaundubultu pamatskolu. Mēs neesam pret integrāciju. Mēs piekrītam, ka mūsu valstī integrācijas problēmas nav risinātas jau 30 gadus, bet nevajadzētu to darīt uz bērnu labklājības un izglītības kvalitātes rēķina."

Vīrietis, kuram trīs bērni mācījušies Pumpuru vidusskolā: "[Jaundubultu pamatskolu] vienkārši vajag pievienot esošai skolai [Pumpuru vidusskolai]. Viņā [Jaundubultu pamatskolā] ir par maz bērnu. Par to domei sanāk piemaksāt naudu. Viņas nevar novērtēt kā līdzvērtīgas skolas – 900 bērnu [Pumpuru vidusskolā] un 300 [Jaundubultu pamatskolā] nav līdzvērtīgi."

Pumpuru vidusskolas 4. klases skolniece Elza: "Mums skolotāji aizies no skolas prom. Baigi negribas, lai apvieno to visu."

Pumpuru vidusskolas programmēšanas skolotāja Inga: "Mani divi bērni mācās šajā skolā. Pati strādāju šajā skolā.
Latvijas Radio: "Ar jums un jūsu kolēģiem līgumu lauž, vai ne?"
Skolotāja: "Viss atkarīgs no tā, ko skolotāji izlems. Es šobrīd svārstos. Protams, līdz brīdim, kad būs tā slēgšana, līdz tam jau strādāšu."


Domes priekšsēdētāja: Jaunas skolas neveidošana izmaksātu vairāk nekā pusmiljonu eiro

Pirms mēneša iedzīvotāji vietnē "Manabalss.lv" pāris dienu laikā savāca vajadzīgo parakstu skaitu. Iniciatīvu domnieki izskatīja ceturtdien kārtējā sēdē, taču jau pirms sēdes bija sagatavots lēmums, ka iedzīvotāju iesniegumu dome tālāk nevirza. Tāpēc pie domes notika pikets, kurā pēc pašvaldības policijas aprēķiniem piedalījās ap 80 cilvēku. Protestēja dažāda vecuma cilvēki – vecāki, skolēni un pedagogi.

Pretēji iedzīvotāju lūgumam dome nobalsoja iedzīvotāju iesniegumu tālāk nevirzīt. Domē norādīja, ka skolas netiks slēgtas, bet reorganizētas.

Pašvaldības lēmumu neatbalsta arī domes neatkarīgais deputāts Uldis Kronblūms: "Skaidrs, ka Jaundubultu pamatskola nevar pastāvēt atsevišķi un šīs skolas bija jāapvieno. Jautājums ir par veidu. Abos veidos – vai Pumpuru skolai pievienot Jaundubultu skolu vai veidojot šo reorganizāciju – rezultāts būtu tāds pats. Pagājušajā domes sēdē vecākiem prasīju, viņi teica, ka veica neatkarīgu aptauju. Gandrīz nospiedošs vairākums ir par to, lai nenotiktu šī reorganizācija, ka tiek veidota jauna iestāde, atlaižot visus, bet vienkārši pievienot. Šī vecāku vēlme būtu jārespektē, jo viņu bērni mācās. Viņi zina, kas un kā notiek."

Tikmēr Jūrmalas domes priekšsēdētāja Rita Sproģe (Zaļo un Zemnieku savienība) uzsvēra, ka visas mācību programmas, kas patlaban ir abās skolās, turpināšot īstenot jaunajā skolā:

"Mūsu mērķis bija, lai abu skolu skolēni un skolotāji justos un atrastos vienādos un vienlīdzīgos apstākļos. Sasniegt šo mērķi mēs varējām tikai ar skolu apvienošanu, veidojot jaunu skolu,

lai neviena no grupām netiktu ne diskriminēta, ne atstumta, bet lai tā būtu vienota un ar vienotu starta pozīciju. Visticamāk, šis jautājums ar Izglītības un zinātnes ministrijas starpniecību tika saprasts – esam saņēmuši vēstuli, kur ministrija pasaka, ka Jūrmalas valstspilsētas domes lēmums, kas ir pieņemts domes sēdē, ir leģitīms."

Sproģe pauda, ka visas skolotāju darba vietas tiks saglabātas. "Ja mēs šādu reorganizāciju, veidojot jaunu skolu, nebūtu gājuši, tad nākamajā gadā pašvaldībai būtu izdevumi vairāk nekā pusmiljons [eiro], nodrošinot pašiem no sava budžeta skolotāju atalgojumu," norādīja Sproģe.

Direktore jau atkāpusies no amata

Gaidāmās reorganizācijas dēļ no amata jau atkāpjas Pumpuru vidusskolas direktore Ausma Bruņeniece, kura strādā pēdējo nedēļu.

Viņa paredz, ka līdz rudenim darbu pamestu vecāka gada gājuma skolotāji, kuru ir līdz 15%.

Savukārt skolas padomes vadītājs Kārlis Ābele lēsa, ka jaunajā iestādē rudenī trūks pat līdz 30 pedagogu:

"Ir skolotāji, kas ir apvainojušies. Ir skolotāji, kuri zina, ka negrib strādāt ar citu direktori, kas ir personīgs kolektīva jautājums. Tās ir mūsu lielākās bažas kā vecākiem. Zinot, ka visā valstī trūkst skolotāju, un zinot, ka Jūrmalā ir zemākās algas, jo Jūrmala neko nepiemaksā pie tā, ko dod valsts, mēs kā vecāki dabūsim 1. septembri ar sliktāku kvalitāti. Šis variants, ko piedāvājam mēs, ka Jaundubultu [pamatskolu] pievieno, viņš nedod juridisku iespēju Pumpuru skolotājiem aiziet ar kompensāciju, kas izklausās, ka nav vienlīdzīgi, jo Jaundubulti dabūtu kompensāciju, bet Pumpuri nedabūtu. No tāda procesa viedokļa, no vecāku viedokļa mums ir svarīgi, lai skolotāji neietu prom ar četru mēnešu algu kompensāciju."

Jūrmalnieki plāno vērsties Administratīvajā tiesā un apstrīdēt domes lēmumu. Galvenais pamatojums – izglītības kvalitātes pasliktināšanās.

Iesniegums jāiesniedz līdz piektdienai, 22. martam, jo tad apritēs mēnesis kopš domes lēmuma, norādīja iniciatīvas autors un Pumpuru vidusskolas padomes vadītājs Kārlis Ābele.

KONTEKSTS:

Jūrmalā no septembra Pumpuru vidusskolas un Jaundubultu pamatskolas vietā plāno izveidot Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolu. Iemesls – Jaundubultu pamatskolā, kas ir mazākumtautību, mācās maz skolēnu. 

Jūrmalas Pumpuru vidusskolā mācās vismaz 900 skolēnu, savukārt Jaundubultu pamatskolā – trīs reizes mazāk.

Iedzīvotājiem un skolu pārstāvjiem pret reorganizāciju ir pretenzijas. Daļa ir bažas, ka skolēni, kuri mācās krievu valodā, līdz nākamajam mācību gadam nepaspēs apgūt latviešu valodu pietiekamā līmenī, bet latviešu skolā satraucas par mācību kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti