Dienas ziņas

Jaunas sankcijas pret Krieviju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Trūkst būvniecības speciālistu; aicina jauniešus studēt

Būvniecībā trūkst speciālistu; aicina jauniešus studēt

Trūkst speciālistu un strādnieku būvniecības nozarē, it sevišķi jauniešu, tāpēc tiek lēsts, ka nākotnē arvien vairāk darbinieku būs jāpiesaista no ārzemēm, jo Latvijā darbspējīgo cilvēku skaits sarūk un dzimstības rādītāji krītas. Tā uzskata būvniecības nozarē strādājošie. Vēl viena problēma esot jauniešu aizspriedumi, ka būvniecībā veicami tikai fiziski smagi un netīri darbi. Lai mainītu šo uzskatu, Liepājā aizvadīta konference "Ražošana un būvniecība".

Liepājas Valsts tehnikumā šobrīd būvniecību studē 88 audzēkņi, kuri, pabeidzot mācības, darbu nozarē varēs iegūt salīdzinoši viegli. 

"Mums ir diezgan daudz un lieli būvniecības uzņēmumi, šī profesija ir diezgan pieprasīta. Ir pieprasījums, ir piedāvājums. Liepājas Valsts tehnikumā ir šis mācību virziens, studenti tur ir, un grupas ir piepildītas," sacīja Liepājas Izglītības pārvaldes pārstāve Līva Vilciņa.

Tomēr darbspējīgo iedzīvotāju skaita kritums un arī jauniešu aizspriedumi būvuzņēmējiem rada raizes, kur atrast jaunus dažāda līmeņa speciālistus.  

"Līdz šim esam risinājumu atraduši, vai nu meklējot kādos tālākos reģionos vai pamainot kādu darba specifiku un piesaistot nedaudz citus jomas speciālistus un pārkvalificējot viņus. Ja pieprasījums pēc darbaspēka būs palielināts, tad ir jāskatās par potenciālu darbinieku piesaisti no citām valstīm," pauda AS "UPB" grupas personāla direktore Zane Laze.

Darba devēji bieži novērojuši, ka jaunie speciālisti aizbrauc strādāt uz ārzemēm, jo tur atalgojums esot lielāks, it sevišķi Skandināvijas valstīs. Tomēr aptaujātie jaunieši, kuri šobrīd studē būvniecību, nolēmuši palikt strādāt Latvijā un saskata šeit gan izaugsmes, gan arī peļņas iespējas. 

"Latvijā var nopelnīt ar būvniecību, bet jāskatās, kurā posmā tieši esi, jo, pieņemsim, ja tu būsi inženieris vai projekta vadītājs, tas ir pašsaprotami, ka tu pelnīsi pietiekami labi," teica Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības fakultātes students Rainers Spirģis. 

Arī RTU Būvniecības fakultātes students Arūns Višs uzskata:

"Latvijā var pavisam noteikti sasniegt to pašu, ko ārzemēs. Ārzemēs varbūt var vairāk vienkārši nopelnīt, bet ja tu esi labi sertificēts, izmācījies, tad es domāju, ka pilnīgi nekādām problēmām nevajadzētu būt arī Latvijā."

Latvijas Būvnieku asociācija uzskata, ka jauniešiem esot šaura izpratne par to, kas ir būvniecības nozare, un novecojuši priekšstati, kas attur viņus izvēlēties strādāt tieši šajā jomā.

"Būvniecība bez digitalizācijas brīžiem pat nav iespējama lielos, nopietnos projektos. Tie ir pagātnes priekšstati, ka būvlaukumā ilgi smagi un netīri darbi jāstrādā. Tas šobrīd mainās, bet mums ir jāstāsta jauniešiem, jāskaidro, ka šie vecie priekšstati traucē jauniešiem skatīties būvniecības nozarē," atzina Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs.

Asociācija norāda, ka arvien vairāk pieaugs pieprasījums pēc prasmēm darboties ar jaunākajām tehnoloģijām, loģistiku un montāžu, bet fiziskā darba būs mazāk. Tas varētu sekmēt jauniešu interesi strādāt šajā nozarē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti