Latvija un ASV paraksta 164 miljonus eiro vērtu līgumu par «Himars» raķešu sistēmu iegādi

Latvija ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) parakstījusi līgumu par uzņēmuma "Lockheed Martin" ražoto sešu augstas mobilitātes artilērijas raķešu sistēmu "HIMARS" un munīcijas iegādi, informēja Aizsardzības ministrijā.

Līguma kopējā summa – 179,8 miljoni ASV dolāru (ap 164 miljoniem eiro).

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) bruņojumā būs arī tālās darbības un augstas precizitātes "ATACMS" raķetes, kas būtiski pastiprinās NBS uguns jaudu.

"Šis ir vēl viens būtisks solis Latvijas un ASV stratēģiskās partnerības stiprināšanā un NATO aizsardzības spēju attīstībā," norādījis aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").

ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons paudis pārliecību, ka "HIMARS" sistēmai būs būtiska nozīme agresijas novēršanā un Latvijas aizsardzībā.

"Tas ir skaidrs signāls jebkuram potenciālajam pretiniekam: Amerikas Savienotās Valstis un Latvija nopietni uztver mūsu kopīgo apņemšanos aizsargāt katru NATO teritorijas kvadrātcentimetru," atzīmējis vēstnieks.

"HIMARS" ir augstas precizitātes raķešu artilērijas sistēmas, to darbības rādiuss sasniedz aptuveni 300 kilometru, izmantojot "ATACMS" raķetes, kas ir daļa no līguma.

Papildus tam Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem tiks nodrošinātas apmācības, kā arī munīcija un cits atbalsta aprīkojums, lai Latvija varētu pilnvērtīgi pielietot "HIMARS" sniegtās aizsardzības funkcijas. 

Lēmumā par "HIMARS" iegādi ņemts vērā arī tas, ka šī artilērijas raķešu sistēma sevi pierādījusi kā nozīmīgs elements Ukrainas cīņā pret Krievijas iebrukumu.

Paredzēts, ka Latvija "HIMARS" sistēmas varētu saņemt, sākot no 2027. gada.

Latvija šogad veikusi vēl līdz šim nepieredzētas investīcijas aizsardzības spēju stiprināšanā, parakstot līgumus gan par "IRIS-T" pretgaisa aizsardzības sistēmu iegādi, gan par "Naval Strike Missile" pretkuģu sistēmu iegādi.

Andris Sprūds: Par “Himars” un Latvijas aizsardzības spējām
00:00 / 05:18
Lejuplādēt

Sprūds Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka sešas "Himars" sistēmas "no vienas puses, neizklausās daudzskaitlīgi, bet, no otras puses, tās ir mobilas, ļoti efektīvas iekārtas", un līgums ietver sevī arī munīciju, tajā skaitā augstas precizitātes raķetes "Atacams", kuras darbības rādiuss ir līdz pat 300 kilometriem, "līdz ar to aizsardzība kļūst arī proaktīva". 

Ministrs neatklāja precīzu munīcijas daudzumu, bet norādīja, ka "pastāv potenciāls, ka šīs munīcijas krājums tiek papildināts".

Sprūds pastāstīja, ka Latvijas aizsardzības jomā ir "kopumā 27 spējas, kas mums ir jāpiepilda", un runa ir gan par munīciju, par kuru "jābūt plāniem arī Latvijā virzīties uz priekšu klātesamībā piegādes un pat ražošanas ķēdēs", arī par pretgaisa aizsardzību un citi elementi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti