4. studija

Kā reaģēt uz publiski uzķēpātajiem Z burtiem?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Cik pamatota bija meklēšanā esošas personas aizturēšana bēru laikā?

Aizturēšana bēru laikā Pūņās: dzērājšofera dzīvesbiedre pārmet policijai neētisku rīcību

Talsu novadā vietējie policisti pieņēmuši lēmumu bēru laikā aizturēt vienu no bēriniekiem – dzērājšoferi, kurš jau gadu bija izvairījies no divu mēnešu cietumsoda izciešanas. Tā kā vainīgais nevis pakļāvās policijas darbiniekiem, bet mēģināja bēgt, notikums ieguva jaunu pavērsienu – ar pakaļdzīšanos un elektrošoku. Cik pamatota bija meklēšanā esošas personas aizturēšana bēru laikā, skaidroja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Talsu novada Pūņu ciemā novembra beigās tika apbedīta jauna meitene, skolniece. Par notikušo pārdzīvoja visi. Bēru ceremonijā piedalījās liels skaits cilvēku – gan ciema iedzīvotāji, gan skolēni, gan mācību iestādes pārstāvji. Automašīnu bijis ļoti daudz, tāpēc, ieraudzījuši Valsts policijas (VP) mašīnu, ļaudis sākumā domājuši, ka tā regulēs satiksmi. Taču viņi kļūdījās. Policistu mērķis bija vietējais iedzīvotājs Dāvis, kuram tiesa piespriedusi divu mēnešu ilgu cietumsodu par braukšanu reibumā bez tiesībām. Spriedums bija stājies spēkā jau vismaz pirms gada.

Policija apstādina bēru kolonnu

Vīrieša dzīvesbiedre Monta par policijas rīcību ir sašutusi un uzskata, ka gada laikā Dāvis nav ticis nopietni meklēts. Sieviete stāstīja, ka vīrs strādājis, dzīvojis mājās un atzina, ka, sastopot uz ielas kādu no Talsu likumsargiem, nav gājusi klāt un teikusi, kur meklējams dzīvesbiedrs. Uzskatījusi, ka viņu atrast ir policistu uzdevums, taču nebija paredzējusi, ka tas notiks ģimenei ļoti sāpīgā brīdī – māsīcas meitas bērēs.

Monta sprieda, ka par dzīvesbiedru ziņojis kāds no Talsu policistiem, kurš tajā dienā piestrādājis kapličā par zārka nesēju un starp bēriniekiem pamanījis Dāvi.

Pēc atvadām Talsu kapličā auto kolonna devusies uz Pūņu kapiem.

"Apstādina visu to bēru kolonnu, pa taisno piebrauc tieši pie mūsu mašīnas, kur mēs bijām un uzreiz, ne stādījās priekšā vispār, ne kaut kāds papīrs.. Uzreiz – nu, Dāvi, kāp ārā!" atminējās Monta.

Mierīga aizturēšana neizdevās. To kā trilleri noskatījās visi bēru viesi. Video, kas nonācis "4. studijas" rīcībā, uzfilmējuši mirušās meitenes klasesbiedri, kuri uz bēru noslēdzošo daļu vesti autobusā. To redzēja arī Montas un Dāvja 14 gadus vecais dēls, kurš sava tēva bēgšanas video pamanījis klases čatā un nezinājis, kā reaģēt.

Pret vīrieti uzsākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi

Montas centieni norādīt policistiem, ka aizturēšana bēru laikā nav bijusi ētiska, cietusi neveiksmi. Policijā uzsvēra, ka aizturēšana notikusi "bēru kolonnā", nevis "bēru laikā". 

Savukārt savā atbildē "4. studijai" VP bēres nepiemin vispār; notikusi aizturēšana transportlīdzeklī. Šādi informācija pasniegta arī vietējā presē. Uz papildu jautājumiem, cik ētiski bērinieku acu priekšā aizturēt personu, policisti neatbildēja.

"Valsts policijai tika dots uzdevums vīrieti aizturēt un nogādāt ieslodzījuma vietā, jo viņš pats labprātīgi un noteiktajā termiņā nebija ieradies soda izciešanai un līdz šim bija arī slēpies un izvairījies no policijas," skaidroja VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Madara Šeršņova. "Vīrietis pie aizturēšanas izrādīja pretestību, aizturēšanas brīdī nepildīja amatpersonu likumīgās prasības un uzsāka bēgšanu. Vīrietis tika aizturēts un ievietots īslaicīgā aizturēšanas vietā.

Uz aizdomu pamata par to, ka vīrietis, iespējams, atradies apreibinošo vielu ietekmē, viņš nogādāts medicīnas iestādē ekspertīzes veikšanai."

VP pārstāve informēja, ka pret Dāvi uzsākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi – par dzīvesvietas nedeklarēšanu, par amatpersonu likumīgo prasību nepildīšanu un par, iespējams, narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu.

Bijušais Kriminālpolicijas priekšnieks: Situācija pirms aizturēšanas jāizvērtē

Meklējot atbildi uz neērto jautājumu – cik ētiska ir personas aizturēšana bēru viesu acu priekšā – "4. studija" uzrunāja bijušo Rīgas Ziemeļu iecirkņa Kriminālpolicijas priekšnieku Norbertu Trepšu, kurš pēc VP dienētiem 23 gadiem patlaban ir pelnītā atpūtā. Viņš savā karjerā ir ne tikai plānojis, bet arī piedalījies desmitiem noziedznieku aizturēšanā. Kāda no aizturēšanām notikusi arī bērēs, taču – pēc bēru procesijas.

"Šeit ir jāizvērtē visa situācija, sākot no noziedzīga nodarījuma kvalifikācijas. Vai tas ir noziedzīgs pārkāpums vai mazāk smags noziegums, smags, sevišķi smags. Kā arī šīs aizturamās personas personība – vai viņa ir agrāk sodīta, par kādiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Jāizvērtē, vai tā ir vienīgā reālā iespēja aizturēt, vai nepastāv citas iespējas veikt šo aizturēšanu. Vai mēs šīs aizturēšanas brīdī izdarīsim līdzcilvēkiem psiholoģiski emocionālu triecienu vai ne," skaidroja Trepša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti