De Facto

Krāšņā dzīve par minimālo algu

De Facto

Obligātajai būvprojektu vērtēšanai trūkst ekspertu

"Maximas" un sabrukuša veikala būvētāju bizness aug

Sabrukušās Zolitūdes ēkas būvnieku bizness iet uz augšu – uzvar konkursos par 50 miljoniem eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Zolitūdē sagruvušā "Maxima" lielveikala galvenais būvnieks "RE&RE" un pēc traģēdijas izveidotā sabiedrība "RERE GRUPA" šogad uzvarējuši valsts un pašvaldību pasūtījumos par vairāk nekā 50 miljoniem eiro. Šis gads kompānijām bijis krietni labāks nekā iepriekšējie, šovakar ziņo LTV raidījums "De facto".

"RE&RE" līdzīpašnieks Didzis Putniņš, kuram šonedēļ bija jāliecina tiesā, atteicās atbildēt uz "De facto" jautājumiem. Gan viņš, gan citi "RE&RE" dalībnieki pēdējos gados no intervijām vairījušies.

"Šodien nav ne tā tā reize, ne tas brīdis. Es jums atsaku kategoriski. Man vēl ļoti daudz jāliecina, man jākoncentrējas," tiesā sacīja Putniņš. Arī pēc tam, kad bija beidzis liecināt, viņš intervijai nepiekrita. Taču vienlaikus Putniņš īsā sarunā atklāja, ka viņam strādāt ir grūti un mediji "visu laiku dara, lai mums nebūtu vieglāk".

Viņš uzskata, ka tiesa būs ļoti ilga un "var izrādīties, ka uzbrauciens mūsu uzņēmumam būs... mēs būsim izčakarēti par neko, tikai tāpēc, ka mēs būvējām".

Tiesa mantu uzņēmuma nearestē

"RE&RE" pozīcija allaž bijusi, ka veikala sabrukšanā nav vainojami būvnieki, bet projektētāji. Taču prokuratūra ir citādās domās - tā vēršas arī pret "RE&RE". Apsūdzības uzturētāji krimināllietā uzskata, ka lielveikala būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš nolaidīgi pildīja pienākumus, bet ģenerālbūvnieks "RE&RE" - nepietiekami savu darbinieku kontrolēja. 

Atšķirībā no citām kompānijām "RE&RE" nav arestēta manta. Izmeklētāji gribēja, bet tiesnese Sandra Groza atteica arestēt automašīnas un banku kontus, jo tas traucētu uzņēmējdarbībai. Tiesneses lēmumu atstāja negrozītu arī Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja Daina Treija, rakstot, ka "priekšlaicīga un nesamērīga visas mantas arestēšana nevar būt taisnīga un samērīga".

Uz jautājumu, vai vajadzības gadījumā no "RE&RE" varēs piedzīt līdzekļus, prokurors Agris Skradailis atbild sekojošo: "Kā tiek veikta saimnieciskā darbība, tas ir uzņēmuma ziņā, bet, protams, mēs kaut kādu roku turam uz pulsa, lai varētu kaut kā reaģēt uz iespējamiem riska momentiem."

Izveido jaunu kompāniju

Nepilnu gadu pēc traģēdijas dzima "RERE GRUPA". It kā jauna kompānija. Tās īpašniekus neatklāj, tā ir slēgta akciju sabiedrība. Bet tajā strādā "RE&RE" darbinieki, abas kompānijas dala tās pašas telpas un "RERE GRUPA pie saviem projektiem pieskaita "RE&RE" agrāk celtos.

Jaunajai kompānijai par priekšteces iespējamiem grēkiem tiesā jāatbild nebūs.

"RE&RE" grupas valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš nevar komentēt, vai "RERE GRUPAS" dibināšana bija risku nodalīšana. Viņš skaidro, ka pēc Zolitūdes traģēdijas būvniecības industrijā kopumā vajadzēja visu sākt veidot, balstoties uz jauniem principiem. "RERE GRUPA" izveidojusi kvalitātes nodaļu, kas ar lielu rūpību pārbaudot projektus un objektus.  

Bizness iet uz augšu

Kad sabruka veikals Zolitūdē, "Re&Re" bija starp varenākajām Latvijas būvkompānijām. Valsts un pašvaldību pasūtījumi 2013.gadā pārsniedza 100 miljonus eiro. Taču 2014.gadā publisko iepirkumu kontraktu vērtība bija 10 reizes mazāka.

Tomēr drūmākais periods varētu būt aiz muguras. Šogad "RERE GRUPA" un "RE&RE" kopā uzvarējušas valsts un pašvaldību iepirkumos par summu 54 miljoni eiro.

"Neskatoties uz to, ka nozarei gads ir bijis ārkārtīgi bēdīgs, mums ir izdevies palielināt objektu skaitu.

Ražošanā ir 27 objekti. Ir ļoti labs projektu portfelis nākamajam gadam. Es nekādā veidā nevarētu sūdzēties, ka mums nebūtu klientu uzticības, bet skaidrs ir tas, ka prasības ir augušas," saka Āboltiņš-Āboliņš.

Lielākais no šī gada pasūtījumiem "RERE GRUPAI" un "RE&RE" ir Muzeju krātuvju kompleksa būvdarbi Rīgā pēc "Valsts nekustamo īpašumu" pasūtījuma 20,5 miljonu eiro vērtībā.

Tā dēvētā Zolitūdes traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī, kad, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti cilvēku tika ievainoti.

Policija traģēdijas apjomīgās lietas izmeklēšanu pabeidza gandrīz pusotru gadu pēc notikuma, un prokuratūra kriminālvajāšanu sākusi pret astoņām personām. Tāpat šajā lietā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas.

Savukārt lietas iztiesāšana notiek kopš 2015.gada decembra, un sākotnēji tajā uzklausīti cietušie un viņu pārstāvji, kā arī risināti procesuāli lēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti